جوش پوشک دانه های قرمز رنگ برآمده در ناحیه پوشک هستند که ممکن است به پاها و یا کمر کودک هم گسترش پیدا کنند. تقریبا اکثر کودکان دچار ادرار سوختگی یا جوش پوشک می شوند. در این مطلب ۶ علت عمده ی ایجاد جوش پوشک یا حساسیت پوشک در نوزادان را مطرح می کنیم.

عواملی بسیاری باعث ایجاد ضایعات پوستی و جوش پوشک در نوزادان می شود. پوست کودک به خصوص در هفته ها و ماه های نخست بسیار حساس است. جوش پوشک غالبا بر اثر حساس بودن پوست، ادرار و آزردگی پوست بر اثر پوشک به وجود می آید. خوشبختانه می توان در خانه از آن مراقبت کرد.

۶ علت ایجاد جوش پوشک در نوزادان
۶ علت ایجاد جوش پوشک در نوزادان

علل دیگر جوش پوشک شامل موارد زیر است:

  • حساسیت به مواد شیمیایی یا رایحه پوشک یک بار مصرف یا پودر لباس شویی که برای شستشوی پوشک های پارچه ای استفاده می شود.
  • حساسیت به مواد غذایی، به خصوص زمانی که کودک شروع به خوردن مواد غذایی جامد می کند. لزوما به این معنا نیست که کودک به آن غذا آلرژی دارد بلکه ممکن است نشان دهنده عدم آمادگی او برای خوردن آن غذا باشد. اگر کودک به غذا آلرژی داشته باشد علائم دیگری مانند گاز معده و اگزما نیز بروز می دهد.
  • تعویض دیر به دیر پوشک بچه می تواند باعث ایجاد این ضایعات پوستی شود. کاملا واضح است که زمانی که پوست مرطوب بماند به خصوص با ادرار یا مدفوع، ملتهب و تحریک می شود، همچنین زمانی که کودک در شب با پوشک کثیف می خوابد یا بیشتر از زمان معمول پوشک را به تن دارد باعث ایجاد حساسیت می شود. می توانید از آسترهای پارچه ای ۲ یا ۳ لایه ای استفاده کنید یا تا زمان خوب شدن ادرار سوختگی، شب ها از پد جاذب یک بار مصرف استفاده نمایید.
  • وقتی کودک اسهال دارد به دلیل اسید موجود در مدفوع، احتمال التهاب پوست بیشتر است.
  • خراشیده شدن پوست می تواند باعث بروز جوش شود. اگر بثورات پوستی در چروک پوست اطراف باسن و داخل ران باشد ممکن است به دلیل خراشیدگی یا ساییدگی باشد. در این صورت از پوشک استفاده نکنید یا در ناحیه دچار حساسیت از پماد استفاده کنید.
  • عفونت مخمر یا باکتریایی نیز یکی از دلایل ایجاد جوش پوشک است. معمولا ضایعات پوستی بر اثر باکتری و مخمر، ظاهری متفاوت از جوش با پوشک دارد و به سرعت بر طرف نمی شود. غالبا زمانی ایجاد می شود که کودک برفک دارد یا آنتی بیوتیک مصرف می کند. این عفونت همچنین در نوزادانی که مادر هنگام زایمان از آنتی بیوتیک تزریقی استفاده کرده نیز ایجاد می شود.

1 نظر

  1. دختری دارم هفت ماهه روی باسن وقسمت جلوسوختگی ودانه قرمزوجوددارد.بامصرف داروتوسط متخصص اطفال کم میشه ولی دوباره زیادمیشه..حالاگونه ها وبدن وپشت گردن دانه قرمز مثل حساسیت وماساژچشماش بوجوداومده چه باید کنیم .کلافه ایم

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید