باغ کتاب تهران مجموعه بزرگ فرهنگی با مساحت حدود ۱۱۰ هزار مترمربع در شمال اراضی عباس آباد و در حاشیه بزرگراه شهید حقانی (مسیر غرب به شرق) احداث شده است

این مجموعه از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال شرقی با فرهنگستان‌های علوم، و زبان و ادبیات فارسی، از شمال غربی با باغ هنر و از غرب با باغ‌ موزه دفاع مقدس در ارتباط است.

این مجموعه فرهنگی و چند منظوره با محوریت کتاب به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران ساخته شده است.
براساس اعلام شهرداری تهران، بزرگترین کتابفروشی جهان در دو بخش کودک و بزرگسال با ۲۵ هزار مترمربع زیربنا، پردیس بزرگ علمی کودک و نوجوان با وسعت ۱۲هزار مترمربع، بزرگترین گالری هنری کشور با مساحت یکهزار و ۷۰۰ مترمربع در باغ کتاب تهران در نظر گرفته شده است.

باغ کتاب تهران گشایش یافت

احداث باغ کتاب تهران سال ۱۳۸۳ در قالب محل دائمی نمایشگاه کتاب تهران مطرح شد و در دوره اخیر مدیریت شهری به بهره برداری رسید. در محدوده بام کتابفروشی مجموعه باغ کتاب تهران نیز ۲۵ هزار مترمربع فضای سبز و همچنین ۲۰ هزار مترمربع فضای سبز در محوطه باغ کتاب تهران احداث شده است. در مجموعه باغ کتاب تهران یک باشگاه رباتیک نیز برای برگزاری دوره های تخصصی هوش مصنوعی ایجاد شده است.

باغ کتاب در ۴ بلوک اصلی طراحی و تفکیک شده که بلوک A شامل فروشگاه دائمی و موضوعی کتاب، بلوک B شامل گذر فرهنگ، بلوک C شامل آمفی تئاتر روباز، آمفی تاتر اصلی، نگارخانه و فروشگاه محصولات فرهنگی و بلوک D نیز مشتمل بر نمایشگاه تخصصی، سالن کودک و نوجوان و کارگاه های کودکان و نوجوانان است.

باغ کتاب همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ برای حضور عموم علاقمندان باز است و افراد می توانند با استفاده از خط یک مترو(ایستگاه حقانی) در باغ کتاب حاضر شوند.

فاز نخست این مجموعه همزمان با برگزاری سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به بهره برداری رسید و عصر امروز مجموعه کامل باغ کتاب تهران مورد بهره برداری قرار گرفت.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید