اختلال نافرمانی مقابله جویانه (ODD) یک الگوی رفتاری دائم عصبانی بودن یا حساس بودن است؛ رفتار های مشاجره ای و مخالف نسبت به شخصیت های مسئول؛ و حس انتقام جویی. در بعضی از کودکان مبتلا به ODD، این رفتار ها فقط در یک وضع خاص مشهود است، معمولا در خانه. در موارد شدیدتر ممکن است در وضعیت های متعدد هم پیش بیاید. برای تشخیص ODD، دفعات تکرار و شدت این رفتارها باید خارج از بازه ی معین برای یک سن، جنسیت و فرهنگ خاص باشد.

به چه نشانه هایی باید دقت کنیم؟

کودکان و نوجوانانی که دچار اختلال نافرمانی مقابله جویانه هستند بسیار سریع از کوره در می روند، اغلب در خانه و مدرسه نافرمان هستند و تمایل به انکار یا طغیان علیه قوانین دارند؛ در اشتباهات و بدرفتاری ها سریعا دیگران را مقصر می کنند، تمایل به آزار دیگران دارند و راحت اذیت می شوند. در حالت محدودتر، هر کدام از این رفتار ها در بچه ها عادی است، اما آن هایی که به ODD دچار هستند مشکلاتی از قبیل بروز همین رفتار ها دارند و آن قدر شدت این رفتار ها زیاد است که بر توانایی ارتباط با دیگران تأثیر می گذارد.

اختلال نافرمانی مقابله جویانه (ODD) چیست؟
اختلال نافرمانی مقابله جویانه (ODD) چیست؟

میزان زیاد این رفتار های مخالفت آمیز را گاهی به این صورت تعریف می کنند که کودک دچار ODD یک “نه واکنشی” دارد، آن ها حتی پیش از این که از آن ها درخواستی شود از همکاری خودداری می کنند. عوارض ODD می تواند در سن لجبازی کودک یعنی از پیش دبستانی به بعد و حتی تا دوران نوجوانی ادامه بیابد.

تشخیص اختلال نافرمانی مقابله جویانه (ODD)

برای تشخیص نشانه های ODD از لجبازی عادی کودکان یا نوجوانان، متخصصین بر یک سابقه ی با جزئیات از رفتارها در شرایط گوناگون تکیه می کنند. برای لجبازی کودکان ۳ تا ۴ ساله (زیر ۵ سال)، این رفتار باید در اغلب روزها تکرار شود؛ برای کودکان ۵ سال یا بزرگتر؛ باید در طول شش ماه حداقل یک بار در هفته اتفاق بیافتد. از آن جایی که کودکانی که به ODD مبتلا هستند نشانه های آن را فقط در یک حالت خاص بروز می دهند- معمولا در خانه- و بیشتر در تعامل با بزرگسالان و همسن و سال هایی که خوب می شناسند، مخالفت آمیز رفتار می کنند، نشانه های این مشکل در مطب پزشک قابل مشاهده نیست.

درمان لجبازی (ODD)

ODD معمولا با رفتار درمانی یا ترکیبی از دخالت رفتاری و استفاده از دارو قابل درمان است،.

روش های وابسته به روان درمانی

یکی از درمان های پرطرفدار و بر پایه ی شواهد، یک نوع رفتار درمانی است که به آن درمان به روش “تعامل والدین و فرزند” می گویند. در این روش والدین و فرزند در یک سری فعالیت ها با هم همکاری می کنند و این در حالیست که روان درمانگر توسط یک گوشی والدین را راهنمایی می کند. والدین می آموزند تا تعاملات مثبت با فرزندان را افزایش دهند و تنبیه های سازگاری با رفتارهای ناهنجار تعیین کنند. کودکان با رفتار صحیح راهنمایی می شوند و از یک رابطه ی سرشار از حمایت با والدینشان لذت خواهند برد.

روش های وابسته به دارو

داروی خاصی برای ODD مشخص نشده،. اگرچه از آن جایی بسیاری از کودکان وضعیت های خاص دیگری مانند ADHD هم همراه با این مشکل دارند، ممکن است برای درمان آن اختلالات از دارو استفاده کنند. علاوه بر این، خشونت در بسیاری از کودکان برایشان دردسرساز است، وکنترل زودرنجی و تحمل کم بسیار دشوار است، برای همین پزشک آن ها ممکن است دارو تجویز کند- مانند داروهای محرک روانی درمان ADHD که به آن ها کمک می کند تا هیجانات را کنترل کنند و از رفتار درمانی بهره ی بیشتری ببرند.

خطر ابتلا به دیگر اختلالات همراه با ODD

ODD معمولا همراه با ADHD یا اختلال بیش فعالی تشخیص داده می شود. کودکانی که مبتلا به ODD هستند معمولا اختلالات دیگری مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات مربوط به یادگیری یا برقراری ارتباط را به همراه دارند. متخصصین هشدار می دهند که اگر لجبازی کودکان یا همان ODD در سنین کم درمان نشود، در آینده سبب بروز اختلالات شدیدتری می شود؛ از جمله اختلال سلوک یا اختلال وابستگی به مواد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید