آزاده آبتین، مدیرمسئول انتشارات آبتین رسانه هنر و مبتکر طرح همیار کتاب -همراه قلم در ایران در راستای اجرای این طرح که با هدف افزایش ۵ دقیقه مطالعه به سرانه مطالعه در کشور طراحی شده، در یادداشتی خواستار گنجانده شدن زنگ کتاب به سرفصل‌های پرورشی مدارس شد.

آزاده آبتین: متاسفانه اصل پرورش در نظام آموزشی ما یا بسیار کمرنگ است یا بسیار ایدئولوژیک و این درحالی است که بخش پرورشی نظام آموزشی کشور با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند نقش شایانی در پرورش، شناسایی و شکوفایی استعداد و خلاقیت دانش‌آموزان داشته باشد. نظام آموزشی کشور همچنان با رویکردهای منسوخ شده مبتنی بر فراگیری حجم بزرگی از اطلاعات و تئوری محوری مواجه است و این در شرایطی است که پرورش خلاقیت‌ها در این نظام آموزشی حداقلی است و متناسب با استعداد سرشار و نهفته دانش‌آموزان نیست.

نظام آموزشی باید زمینه و بستر شکوفایی فکری دانش‌آموزان را فراهم آورد. متاسفانه نظام آموزشی ما در ایجاد علاقه و انگیزه در میان دانش‌آموزان در راستای گرایش به سمت مطالعه و فرهنگ کتابخوانی ناکام بوده است. در زنگ کتاب از دانش‌آموزان خواسته می‌شود تا هر هفته کتابی را مطالعه کنند و تجربه حاصل از آن را با آموزگار و دیگر دانش‌آموزان به اشتراک بگذارند. زنگ کتاب ضمن تشویق کودکان به مطالعه آن‌ها را به ایجاد تبادل خود جوش کتاب و اطلاعات سوق می‌دهد و در ضمن می‌تواند آن‌ها را با کتاب‌ها ، فرهنگ‌ها و عقاید جدیدی آشنا سازد.

زنگ کتاب می‌تواند فرصت مناسبی را جهت داستان‌نویسی کودکان و نوجوانان فراهم کند و فرصت مناسبی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد تا در مورد کتابی که در آن هفته مطالعه کرده‌اند یا موضوع‌های آزاد، داستانی را به نگارش درآورند و آن را برای دیگر هم کلاسی‌های خود بخوانند. دورخوانی کتاب و برپایی نمایش‌های کتاب‌محور نیز از دیگر آیتم‌های اثرگذار زنگ کتاب است.

علاوه بر زنگ کتاب، مدارس می‌توانند در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی از مراسم صبحگاه یا زنگ‌های تفریح جهت معرفی و خلاصه‌خوانی کتاب بهره گیرند. در این رابطه باید به بهره‌گیری از فضاهای موجود در مدارس جهت نصب روزنامه‌های دیواری با موضوع کتاب و کتابخوانی و نمایشگاه‌های فصلی کتاب نیز توجه کرد. فضاهای موجود در مدارس و حتی نقاشی و زیباسازی محیطی مدارس می‌تواند در خدمت فرهنگ مطالعه، معرفی کتاب‌های مفید و ارائه خلاصه‌ای از محتوای آنها قرار گیرد.

ابعاد گوناگون طرح «زنگ کتاب» بر پایه یک پروژه تحقیقاتی در کارگروه پژوهش انتشارات آبتین رسانه هنر و طرح همیار کتاب – همراه قلم مورد بررسی قرار گرفته است و انتشارات آبتین رسانه هنر و متخصصانی که در کارگروه‌های تخصصی طرح همیار کتاب – همراه قلم مشغول برنامه‌ریزی جهت افزایش ۵ دقیقه‌ای مطالعه در کشور هستند، آمادگی دارند ماحصل پژوهش‌های خود در این زمینه را به وزارت آموزش وپرورش انتقال دهد تا در آینده شاهد ترویج فرهنگ مطالعه در میان دانش‌آموزان باشیم.

با توجه به امکانات و گستردگی ارتباط وزارت آموزش با دانش‌آموزان و خانواده‌ها شایسته است از این پتانسیل بزرگ در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور استفاده شود. امیدوارم وزارت آموزش و پرورش و در رأس آن شحص وزیر آموزش و پرورش به طرح همیار کتاب – همراه قلم بپیوندد چرا که ارتقای پنج دقیقه‌ای سرانه مطالعه در کشور بی‌تردید نیازمند عزمی ملی است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید