بچه ها هم همانند ما دوست دارند وقتی از خواب بیدار می شوند یا وقتی می خواهند ریلکس کنند کششی به دست و پاهایشان بدهند. دیدن حالت کششی بدنشان در حالیکه خمیازه می کشند و صداهای بامزه ای از خود در می آورند خیلی جالب است. اگر چه در این زمان ها ممکن است شما متوجه شوید که گویا مشکلی در رفع گرفتگی دست و پای نوزاد وجود دارد.
زمانی که او می خواهد بدنش را کش دهد یا وقتی می خواهید او را بلند کنید گرفتگی در بازوها و پاهایش وجود دارد. این مشکلی متداول، در میان نوزادان است که معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که رشد عضلات آن ها در مراحل اولیه است.اما آیا راهی برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد وجود دارد که نوزادان را از درد و ناراحتی خلاص کند؟

علائمی که گرفتگی را در دست و پای نوزاد شما نشان می دهد.

علائم زیر می تواند نشان دهنده ی گرفتگی در دست و پای نوزاد شما باشد.
– او قادر نیست ماهیچه های خاصی را ریلکس کند.
– وقتی به بدنش کشش می دهید درد دارد و گریه می کند.
– اگر سعی کنید اسباب بازی خاصی را به زور از دستش بکشید احساس درد دارد.
– به نظر می رسد وقتی او را از جایش بلند می کنید در پاهایش گرفتگی و خشکی وجود دارد.
– زمانی که بازوها و پاهایش قولنج می کنند.

۶ راهکار برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد

روش های زیر روش های متفاوتی هستند که شما می توانید با امتحان کردن آن ها گرفتگی دست و پای کودکتان را بر طرف کنید.

۶ حرکت کششی برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد
۶ حرکت کششی برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد

۱- ماساژ دادن کودکتان

این یکی از توصیه های قدیمی است که تا به امروز رواج داشته است. اگر حس کردید که گرفتگی ای در دست و پای نوزاد شما وجود دارد و به سختی آن ها را حرکت می دهد او را با یک روغن ملایم طبق نظم مشخصی ماساژ دهید. این روش ماهیچه های او را آرام می کند و باعث می شود دست و پاهایش را به راحتی تکان دهد.

۲- حالت نگه داشتن و بغل گرفتن کودک را عوض کنید

گاهی اوقات- اغلب ما نمی دانیم-روشی که بچه بغل گرفته می شود یا حمل می شود منجر به گرفتگی دست و پاهایش می شود. روشی که اعضای خانواده، دوستان یا حتی روشی که او را در صندلی نوزاد قرار می دهید را چک کنید. قانون مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که وقتی او را درآغوش دارید ترجیحا به آرامی و در عین حال خیلی محکم او را بغل کنید. در طول ماساژ او را به حالت نشسته بگذارید تا حرکات او آسان شود.

۳- به کودک خود یاد دهید قل بخورد

چرخیدن و قل خوردن یک روش موثر برای غلبه بر گرفتگی دست و پا است. هم چنین این روش چیزی است که یک بچه به تنهایی فقط با کمی راهنمایی شما می تواند به طور مستقل آن را انجام دهد. به او کمک کنید تا زمانی که به روی شکم یا پشت خوابیده است از جلو به عقب و از عقب به جلو قل بخورد. هم چنین می توانید خیلی آرام در طول روز خودتان او را قل دهید. این روش زمانی که گرفتگی دست و پاهایش به خاطر یک حالت خاص خوابیدن به مدت طولانی باشد، به حل مشکل کمک می کند.

۴- بچه را به حالت ایستاده نگه دارید

ایده ی خوب دیگر برای غلبه بر گرفتگی دست و پای نوزاد و راحت کردن حرکات او این است که به آن ها کمک کنیم به حالت ایستاده قرار بگیرند. نگران نباشید که بچه ی شما برای این کار خیلی کوچک باشد. تمام کاری که باید بکنید این است که به آرامی به او کمک کنید بایستد و قبل اینکه پاهایش روی زمین قرار بگیرد کمر یا دست هایش را بگیرید. چندین بار در طول روز این کار را انجام دهید. اگر بچه ی شما نزدیک یک سالگی اش باشد احتمالا خودش بتواند روی پاهایش بایستد. خیلی از نوزادان قبل رسیدن به یک سالگی سعی می کنند به آرامی زانو هایشان را خم کنند و یاد می گیرند بنشینند و بلند شوند. بدون اینکه به او فشار بیاورید او را تشویق کنید-این ورزش ها او را فعال خواهد کرد و هم چنین گرفتگی دست و پاهایش را برطرف خواهد کرد.

۵- حرکت دوچرخه را امتحان کنید

این ترفند طلایی توسط اکثر متخصصان برای گرفتگی دست و پا توصیه می شود-حرکت دوچرخه! در اینجا به شما می گوییم چه کار کنید.
زمانی که نوزادتان روی زمین به پشت خوابیده است پاهای او را به حالت دوچرخه حرکت دهید. به او یاد دهید در هوا پدال بزند ( اگر خیلی کوچک است خودتان این کار را برایش انجام دهید)همانند اینکه دارد یک دوچرخه می راند. این کار گرفتگی دست و پاهایش را از بین می برد و به او کمک خواهد کرد فعال تر باشد. در کنار همه ی این ها غذاهای سالم و ورزش برای نوزاد اهمیت دارد.
این ورزش باعث می شود مهارت های حرکتی و حسی نوزاد تحریک شود و به او کمک می کند ریلکس کند.
کودک را بر روی پشت بخوابانید، او را بر روی زانوهایش نگه دارید و مطمئن شوید که پاهایش را به آرامی خم می شود.
به خاطر داشته باشید که به او فشار نیاورید و محیطی آرام برایش فراهم کنید. از کلمات و صداهای مختلف برای تشویق او استفاده کنید.

۶- بازوهای کودکتان را تکان دهید

اگر گرفتگی بازوهای کودکتان خیلی چشم گیر است این ترفند حتما به شما کمک خواهد کرد. بازوهای او را از سمتی به سمت دیگر و از بالا به پایین تکان دهید. این کار نه تنها گرفتگی بازوهایش را از بین می برد بلکه به او بای بای کردن را هم یاد می دهد. شما می توانید خودتان در تمرین تاب دادن او زمانی که با موزیک می رقصید و یا آواز می خوانید شرکت کنید.

چه زمانی بازوها و پاهای کودک می گیرد؟

۶ حرکت کششی برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد
۶ حرکت کششی برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد

بچه ها به ندرت نیاز به ورزش و کشش خاص نیاز دارند. اما اگر بچه ی شما نشانه هایی از گرفتگی در دست و پاهایش نشان می دهد احتمالا دچار مشکل هایپرتونیا یا کشش پذیری ماهیچه شده است. این بیماری به عنوان بیماری سفتی ماهیچه ها، کشش ماهیچه ها هنگام استراحت، و سختی در تحرک و سختی در انعطاف پذیری شناخته می شود.
اگر به نظر می رسد بچه ی شما به طور مداوم دست و پاهایش را گره می زند و سفت می کند و یا پاهایش را به حالت قیچی کنار هم قرار می دهد تا بلند شود و انگشتان پاهایش را حلقه می کند این ها می تواند نشانه ای از این بیماری باشد. بچه هایی که زودرس هستند یا تولدی پرخطر/غیرعادی داشته اند بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. هایپرتونیا گاهی اوقات می تواند نشانه ای از فلج مغزی هم باشد البته نه در همه موارد. که می تواند به دلایل زیر هم باشد.
-جراحی در سر
-عفونت در سیستم عصبی مرکزی
-نبود اکسیژن
-سوء تغذیه
-ضربه یا شوک

چه زمانی باید در جست و جوی کمک باشید

اگر فکر می کنید  بعد از امتحان کردن تمامی روش های بالا باز هم نوزاد شما دست و پاهایش گرفته و سفت می باشد زمان آن رسیده است که برای رفع گرفتگی دست و پای نوزاد تان با یک متخصص اطفال صحبت کنید. این کار زمانی بیشتر ضرورت می یابد که گرفتگی و سفتی دست و پای کودک شما به حدی است که هنگامی که می خواهید بدن او را ماساژ یا کشش دهید درد و ناراحتی از خود بروز می دهد.
این بیماری می تواند بر نوزادانی که تولدی ناهنجار و یا سخت داشته اند تاثیر بگذارد. هم چنین می تواند بر بچه هایی که تولدی زودرس داشته اند تاثیر بگذارد البته در بعضی موارد می تواند کاملا منجر به فلج مغزی شود. بنابراین والدینی که فکر می کنند شاید نوزادشان بعد از تولد آسیب دیده باشند باید هر چه زود تر به پزشک مراجعه کنند. در اکثر موارد این گرفتگی با بزرگ شدن نوزاد برطرف می شود. اگرچه این گرفتگی برای زمان طولانی می تواند منجر به بیماری کشش پذیری ماهیچه شود و احتیاج به چک کردن مداوم برای مشکلات بعدی دارد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید