هرگز نباید نشانه های افسردگی در کودکان را یک فرآیند طبیعی مقتضی با سن کودک دانست چرا که درمان نکردن آن باعث ایجاد مشکلات بزرگ تر در آینده خواهد شد.

ناهید ازغندی روانشناس کودک اظهار داشت: افسردگی در سنین کودکی نیز ممکن است اتفاق بیفتد و آنچه که در افسردگی دوران کودکی از اهمیت برخوردار است شناخت و درمان زودهنگام آن است، چرا که درمان نکردن به موقع، بحران در بزرگسالی را به همراه دارد.

افسردگی در کودکان را جدی بگیرید
افسردگی در کودکان را جدی بگیرید

وی اضافه کرد: پرخاشگری کودک در صورت مخالفت دیگران خصوصا والدین با او، بی اشتهایی و حتی خودداری از خوردن غذاهایی که مورد علاقه اوست و در نتیجه ضعف جسمانی وی، بهانه گیری، خستگی، بی حوصلگی، گوشه گیری در مدرسه، گریه و ناله، اختلالات خلقی و روحی، عدم برقراری ارتباط صحیح با دیگران و همسالانش، ترس و وحشت از اطرافیان، دروغ گویی و خیال پردازی، لجبازی، تهدید کردن والدین جهت آسیب رساندن به خود و دیگران که معمولا باعث حمله به فرزند کوچکتر از خود می‌شود همچنین بی خوابی و کابوس های شبانه که موجب شده تا کودک چندین بار در طول شب از خواب بپرد نیز ازجمله رفتارهای بارز این کودکان است.

ازغندی ادامه داد: مهم‌ترین علت افسردگی در کودکان، رفتار والدین است زیرا افراد در سنین پایین به والدین خود وابسته‌اند و رفتار آن‌ها می‌تواند در روحیه فرزندان بسیار تاثیرگذار باشد. رفتارهایی مانند تبعیض میان فرزندان، به رخ کشیدن نکات منفی کودک و عدم ابراز صفات مثبت او و بطور کلی انجام رفتارهای نسنجیده که باعث تضعیف روحیه و کاهش اعتماد به نفس او شود نیز می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به افسردگی در کودک باشد.

این روانشناس در پایان گفت:رفتار والدین با یکدیگر مانند دعواهای زناشویی مداوم و مقصر دانستن کودک در اختلافات خانوادگی، جدایی والدین، مطرح کردن مسائل اقتصادی در حضور وی، آگاهی کودک از بیماری والدین به‌طوری که نگران از دست دادن آن‍‌ها شود نیز از دیگر عوامل ایجاد افسردگی در کودکان است.