آزمایش امواج صوتی می تواند یکی از جالب ترین و تاثیر گذارترین آزمایش ها برای کودکان و حتی خود شما باشد! انجام این آزمایش بسیار راحت است و وقت زیادی نمی برد.

آزمایش امواج صوتی
آزمایش امواج صوتی

قبل از انجام آزمایش به کودکان خود توضیح دهید که می خواهند با انجام این فعالیت چگونگی انتقال صدا را بفهمند و اینکه وقتی یک صدایی تولید می شود ، امواج صوتی تولید می کند که دیده نمی شوند و این امواج در هوا حرکت کرده و به گوش می رسد!

ساخت موج صوتی
ساخت موج صوتی

مواد لازم:

  • خط کش ( خط کش چوبی یا پلاستیکی که سنگین باشد بهتر است )
  • دو عدد قاشق با سایز های مختلف ( قاشق غذاخوری و چای خوری )
  • ۱۲۰ سانتی متر نخ یا کاموا ( البته بستگی به قد کودکتان دارد )

ابتدا وسط نخ را گره زده و از میان آن دسته قاشق را رد کنید.

ساخت موج

گره را دور قاشق سفت کنید به گونه ای که از دو طرف آن دو نخ با اندازه های مساوی باقی بماند.

در این میان می توانید از صورت فرزندتان نیز یک عکس یادگاری بگیرید.( البته انجام این مرحله اختیاری است!)

آزمایش امواج صوتی

سپس هر کدام از نخ ها را دور انگشت اشاره هر دست خود بپیچانید و بعد نخ ها را نزدیگ گوش ببرید.( نیازی به داخل گوش بردن نیست )

قاشق را طوری رها کنید که نزدیک کمر قرار گیرد و انتهای نخ ها را نزدیک گوش کنید.

ساخت امواج صوتی

البته همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید نیازی نیست که حتما انتهای نخ را نزدیک گوش کنید بلکه می توانید هر جایی از نخ را گرفته و به گوش خود نزدیک کنید.

ساخت امواج

حالا با خط کش به قسمت پشتی قاشق زده و صورت شگفت زده کودکتان را مشاهده کنید! می توانید این آزمایش را با قاشق های مختلف امتحان کنید و متوجه تفاوت صدای هر کدام از آن ها شوید.

توجه: کودکان فکر می کنند که هر چقدر خط کش را محکم تر به قاشق بزنند صدای بلندتری می شنوند. پس حتما این فرضیه آن ها را امتحان کنید!

اگر شما از قاشق کوچک استفاده کنید، صدایی مثل زنگ می شنوید ولی هر چه قاشق بزرگتر باشد، صدا نیز بم تر می شود.

آزمایش امواج

دلیل علمی این آزمایش:

وقتی که با خط کش به قاشق ضربه می زنید ، یک ارتعاشی ایجاد می شود که منجر به تولید امواج صوتی می شود. این امواج از طریق نخ حرکت کرده و به گوش می رسند. بسته به قاشقی که استفاده کردید و طول نخ، صدایی که می شنوید متفاوت است. به دلیل حرکت و بازتاب صدا در طول نخ ، بعد از زدن خط کش به قاشق نیز تا مدتی صدا شنیده می شود.

نکته ی قابل توجه دیگر این است این صدا را فقط کسی که نخ را نزدیک گوش خود نگه داشته است می شنود و بقیه فقط صدای برخورد خط کش به قاشق را می شنوند.

آزمایش امواج صوتی

برای آزمایش بیشتر نیز می توانید از چنگال استفاده کنید و متوجه خواهید شد که صدایی که تولید می کند کاملا متفاوت است. حتی می توانید از نخ های متفاوت استفاده کنید. هر چه نخ کلفت تر باشد صدا بهتر شنیده می شود.

جالب ترین آزمایش های علمی کودکانه را اینجا ببینید

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید