پنج کتاب نوجوان راه‌یافته به مرحله نهایی جایزه نوفه اعلام شدند

پنج کتاب نوجوان راه‌ یافته به مرحله نهایی جایزه نوفه اعلام شدند.

مجموعه «بردیا و گولاخ‌ها» نوشته مهدی رجبی از نشر افق، کتاب «معجون سحرآمیز در کارخانه‌ متروک» نوشته تینا جمالی و کتاب «خرسی که چپق می‌کشید» نوشته سید جواد رهنما از نشر هوپا، مجموعه «قبرستان عمودی» نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی از نشر افق، کتاب «کارن و پنج شهر اسرارآمیز» بیتا حسینی از انتشارات چرخ فلک به مرحله نهایی بخش نوجوان جایزه نوفه راه یافتند.

داوری نهایی بخش کتاب گمانه‌زن نوجوان بر عهده‌ رضا علیزاده (مترجم آثار گمانه‌زن)، طاهره ایبد (نویسنده‌ کودک و نوجوان)، محمد کاظم اخوان (نویسنده‌ مجموعه‌ قصه‌های تا به تا) و فرزاد خلیلیان (فعال ادبی حوزه‌ ژانری و منتقد کمیک) است.

ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative Fiction است. بنا بر تعریف ویکی‌پدیای فارسی، این عنوان توصیف‌کننده‌ تمامی سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند (ژانرهای فانتزی، کارآگاهی، علمی‌تخیلی و وحشت و … زیر چتر این عبارت قرار می‌گیرند).

رابرت هاین‌لاین، نویسنده‌ شهیر علمی‌تخیلی، این عبارت را در سال ۱۹۴۱ خلق کرده است و امروزه این واژه را برای توصیف داستان‌هایی استفاده می‌کنند که لزوماً به واقعیت عینی و اصول متعارف داستان رئال پایبند نیستند و تخیل را در هسته‌ مرکزی خود قرار می‌دهند. داستان‌هایی که به طور معمول به اسم «ادبیات ژانری» شناخته می‌شوند و پیش از این کمتر مورد توجه جوایز ادبی فارسی قرار می‌گرفتند.

مراسم پایانی جایزه نوفه روز چهارم بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در تهران به میزبانی نشر پیدایش برگزار می‌شود و برگزیدگان و شایستگان تقدیر آن در سه بخش رمان گمانه‌زن نوجوان، رمان گمانه‌زن بزرگسال و بخش فصل اول معرفی خواهند شد.

اولین دوره‌ جایزه‌ ادبی نوفه در بهار سال ۱۳۹۷ با حمایت انتشارات پیدایش تأسیس شد. هیأت امنای این جایزه از افراد حقیقی صنعت نشر، نویسندگان ادبیات گمانه‌زن و فعالان ادبی تشکیل شده است. هدف از ایجاد این جایزه اعتلای کتاب‌های ادبیات گمانه‌زن فارسی و حمایت از نویسندگان این عرصه است. همچنین انتشارات پیدایش به عنوان یکی از نشرهای باسابقه‌ ایران در حوزه ادبیات کودک و نوجوان با حمایت از ادبیات گمانه‌زن و چاپ چندین عنوان کتاب در این سبک بنیان‌گذار جایزه کتاب «نوفه» و حامی مالی و مالک حقوقی «مجله سفید» اولین مجله‌ گمانه‌زن فارسی نیز است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید