انتخاب بهترین پزشک اطفال برای نوزادتان تصمیم مهمی است: شما به طور کلی در سال اول تولد نوزادتان، حداقل ۶ بار برای چک کردن سلامت نوزاد به پزشک اطفال مراجعه می کنید. تصمیم گرفتن کار سختی است اما با کمی سختی به خود دادن خواهید توانست پزشکی را که دوست دارید و به او اعتماد دارید بیابید.

چه زمانی باید به فکر یافتن پزشک باشیم؟

بعضی از والدین حتی قبل اینکه باردار شوند دقیقا می دانند کدام پزشک یا درمان را برای نوزادشان می خواهند. اما خیلی های دیگر در طول بارداری یا حتی در هفت هشت ماهگی به جست و جوی پزشک خواهند رفت. گرفتن یک تصمیم خوب قبل از بارداری و زایمان به شما این امکان را می دهد که انتخاب خوب و با بصیرتی داشته باشید. اینکه حدود ۴ ماه قبل از زمان بارداری لیستی از پزشک های انتخابی را گردآوری کنید ایده ی خوبی است.

راهنمای جامع انتخاب پزشک اطفال

باید در جست و جوی چه نوع درمانی باشم؟

خیلی از والدین نوزاد خود را نزد پزشک اطفال که در زمینه کودکان متخصص است می برند. تمرکز روزانه بر روی سلامت کودکان و درمان بچه ها به متخصصان این امکان را می دهد که وقتی مشکل خاصی به وجود می آید آن را برطرف کنند. برخی دیگر از والدین ترجیح می دهند یک پزشک خانوادگی داشته باشند. دکتری که مخصوص خانواده باشد و کل خانواده از تولد تا پیری را درمان کند. اما نکته ای که والدین باید به آن توجه کنند این است که پزشک خانواده باید در مورد موضوعات سلامت بسیار خبره و زبر دست باشد تا بتواند مناسب کل خانواده باشد(مثل بیماری های ژنتیکی)
تا زمانی که شما با دکتری احساس راحتی کنید و به او درباره ی مراقبت از کودک تان اعتماد دارید او دکتر خوبی است.

از کجا می توانم نام پزشک اطفال خوب را پیدا کنم؟

می توانید برای شروع از توصیه ماما یا پزشک زنان استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر هم می توانید از دوستان، اطرافیان، همسایه ها و همکارانی که بچه دارند در مورد پزشک خود سوال بپرسید.

از کجا می توانم نام پزشکان خوب را پیدا کنم؟

از کجا بدانم پزشکی که توسط دیگران توصیه می شود پزشک اطفال مناسبی برای ما است؟

مردم به دنبال نکات مختلفی در پزشکان هستند، و چیزی که برای ما مهم ترین مسئله است ممکن است برای دیگری نباشد. بنابراین بهتر است لیستی از اسم ها را جمع کنید سعی کنید تعدادی سوال خاص از شخصی که پزشک را معرفی کرده بپرسید سوالاتی مثل:
• بچه ی شما چطور با دکتر ارتباط برقرار می کرد؟
• آیا به نظر می رسد دکتر از کار کردن با بچه ها لذت ببرد؟
• آیا به نظر می رسد دکتر در مورد جدیدترین پیشرفت های پزشکی باخبر باشد؟
• آیا دکتر به خوبی به سوالات جواب می دهد؟
• آیا دکتر برای گوش دادن به نگرانی های شما و مشکلات مورد بحث زمان می گذارد؟
• اگر این یک درمان گروهی است آیا شما پزشکان دیگر را می شناسید و آن ها را دوست دارید؟
• آیا کارکنان مطب کمک کننده و صبور هستند؟
• چه مقدار باید برای ویزیت شدن منتظر پزشک بمانید؟
• آیا اتاق انتظار خوشایند و مناسب کودکان است؟
• آیا پارک کردن راحت است و جا به اندازه ی کافی است؟
• آیا چیزی هست که دلتان می خواست در مورد دکتر یا نوع درمان اش متفاوت بود؟

جواب هایی که می گیرید به شما کمک می کند تا لیست تان محدود به پزشکان خوب و مفیدی شود که شما دوست داشته باشید شخصا آنان را ملاقات کنید.

من چند گزینه ی انتخابی خوب دارم حال باید چه کنم؟من چند گزینه ی انتخابی خوب دارم حال باید چه کنم؟

قبل اینکه قدمی بردارید مطمئن شوید تمام پزشکانی که مورد توجه شما بوده اند بیمار جدید قبول کنند و هم چنین بیمه ی شما را بپذیرند. شاید خیلی ضروری به نظر نرسد اما عاقلانه است چک کنید که پزشکی که انتخاب کرده اید دست به هیچ عمل خطایی نزده باشد.

بعد لیستتان را چک کنید تا ببینید ساعت های حضور و محل مطب کدام پزشک برای شما مناسب و راحت تر است. حتی بهترین پزشک شهر هم اگر دسترسی به محل مطب او سخت و دشوار باشد ارزش خود را از دست می دهد( تصور کنید در ساعت های شلوغی و ترافیک باید با یک بچه مریض و بی قرار کلی رانندگی کنید)

قدم بعدی این است که بهترین پزشکی را که انتخاب کرده اید در مطب اش ملاقات کنید. فقط یک ملاقات چهره به چهره به شما نشان خواهد داد که آیا پزشک اطفال گرم و صمیمی و حساس است و به اندازه ای که شما می خواهید حرفه ای است یا خیر. اکثر مطب ها با درخواست شما برای صحبت با پزشک اطفال موافقت می کنند البته بعضی از آن ها بابت آن هزینه ویزیت دریافت می کنند.( اگر برایتان مشکل است، به دنبال پزشکی باشید که بیمه، هزینه ویزیت را پرداخت کند)

چطور با یک پزشک دیدار داشته باشم؟چطور با پزشک اطفال دیدار داشته باشم؟

در ذهن داشته باشید- به خصوص اگر حس می کنید از دکتر ها می ترسید- که شما این شخص را به عنوان یک متخصص برای مراقبت از نوزاد خود انتخاب می کنید. به سوالاتی که در مورد این موضوع بسیار مهم است می پردازیم:

• دکتر در کدام بیمارستان مشغول است؟
• آیا دکتر نوزاد شما را در بیمارستان معاینه می کند یا در مطب خصوصی خود؟
• آیا ساعت های حضور دکتر با برنامه شما همخوانی دارد؟ شما ممکن است دکتری را ترجیح دهید که در روزهای خاصی از هفته یا بعد از ظهر ها کار کند یا در ساعت های اول وقت روز ۵ شنبه.
• شماره تلفن های مطب در دسترس هستند؟ آیا زمان خاصی به والدین برای سوال پرسیدن تلفنی اختصاص داده شده است؟ آیا کارکنان سوالات والدین را با نظر خود پاسخ می دهند و یا آن را به دکتر ارجاع می دهند؟

مراجعه به پزشک اطفال• آیا دکتر قبول می کند سوالات را از طریق ایمیل جواب دهد؟
• چقدر برای یک ملاقات معمولی باید منتظر پزشک شد؟
• ملاقات هایی که برای بچه های بیمار ترتیب داده می شود به چه شکل است؟ آیا ممکن است که کودک این شانس را داشته باشد که پزشک خود را ملاقات کند؟
• آیا اتاق انتظار جدایی برای افراد مریض و سالم وجود دارد؟
• آیا کارکنان پزشک صمیمی و مفید هستند؟
• چطور خودتان را به دکتر می رسانید اگر کودکتان مریض شود؟ وقتی دکترتان در دسترس نیست چه کسی جای او است؟( برای مثال، بعضی از پزشکان مریض هایشان را به کلینیک های مراقبت ویژه می فرستند، در حالیکه بعضی دیگر از پزشکان، شما را بعد از ظهر یا شب ها در مطب ویزیت می کنند)
• آیا پزشک اطفال نژاد خاصی دارد یا به منطقه خاصی علاقه دارد؟
• هزینه درمان و صورت حساب، هزینه آزمایش و مطالبه بیمه چطور پرداخت می شود؟
• آیا شما و پزشک نگاه مشترکی نسبت به ختنه، شیر دهی، مصونیت و نوع درمان و موضوع تربیت فرزند دارید و یا درباره موضوعاتی همچون در کنار هم خوابیدن کودک و والدین، والدین مجرد و مراقبت های روزانه؟ اگر نه آیا دکتر این را به صراحتا بیان می کند و از عقاید و نگرش های دیگر استقبال می کند؟
• به موضوعات حساسی مثل شیوه نگرش پزشک اطفال توجه کنید. آیا شما ترجیح می دهید که پزشکی داشته باشید که انتخاب هایش را به شما توصیه کند و به شما بگوید چه کاری برای شما بهتر است یا اینکه به جای این کار راه حل های متعددی پیش روی شما بگذارد؟
• در مورد فضای کلی مطب نت برداری کنید. آیا تمیز، گرم و صمیمی و جاذب است؟
• آیا مشکل پارک کردن دارد؟

پزشک من چطور خواهد دانست که من نوزادم را به دنیا آورده ام

پزشک من چطور خواهد دانست که من نوزادم را به دنیا آورده ام؟

وقتی وارد بیمارستان می شوید بیمارستان از شما نام پزشک تان را خواهد پرسید و خیلی از بیمارستان ها زمانی که نوزادتان دنیا آمد پزشک شما را مطلع می سازند. بعضی از پزشکان نوزاد تازه متولد شده را در بیمارستان ویزیت می کند(یا پزشک اطفال دیگری را برای معاینه می فرستد) در حالی که پزشکان دیگر ممکن است نخواهند تا زمانی که نوزاد را به مطب ببرید شما را ملاقات کنند.
در اکثر موارد متخصص اطفال بیمارستان تا زمان مرخص شدن، به جای پزشک مخصوص نوزاد از او مراقبت می کند.

اگر از پزشکی که انتخاب کردم راضی نبودم چه باید بکنم؟

در مورد نگرانی خود با پزشک صحبت کنید. شاید حس معذب بودن داشته باشید اما اگر مشکل تان حل نشد یا نگرانی هایتان بر طرف نشد بدون تردید پزشک اطفال خود را تغییر دهید. شما نیاز دارید تا پزشکی داشته باشید که بتوانید روی او حساب کنید و وقتی صحبت از سلامت نوزادتان است بتوانید با او ارتباط برقرار کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید