مبحث بهداشت کودک دارای یک بازار و به تبع آن یک صنعت بسیار بزرگ است که اگر در تهیه اقلام مورد نیاز خود دقت کافی نداشته باشید، می تواند پوست و بدن کودک شما را به همان هراس انگیزی زمان تولدش نگه دارد. با این حال، نکته جالب نیز این است که بچه ها به طور کلی به اکثر این محصولات اصلاً نیازی ندارند. در واقع چند ماده شیمیایی در محصولات کودک وجود دارد که می تواند برای سلامتی آنها مضر باشد.

اما هنگامی که شما به جهت خرید برای نوزادتان به فروشگاه ها بروید، پروسه جستجوی اطلاعات لازم برای انتخاب گزینه های ایمن می تواند یک کار بسیار وقت گیر باشد و اگر صادق باشیم، بعضاً بسیار گیج کننده و کلافه کننده نیز هست. در اینجا، ما برخی از محصولات را به شما معرفی کرده ایم که پدر و مادران تازه کار حتماً باید از خرید آنها اجتناب کنند:

عطر برای کودک ضرر دارد؟
عطر برای کودک ضرر دارد؟

عطر

عطر در محصولات متعددی گنجانده شده و این کار با منظورها و انگیزه های مختلفی نیز انجام می شود. این کار حتی ممکن است به جهت از بین بردن و مخفی کردن بوی مواد شیمیایی تند و زننده یا سمی موجود در برخی از محصولات باشد. با وجود اینکه کودک این رایحه را دوست دارد، اما این رایحه ها اغلب با بیماری هایی مانند تحریکات پوستی یا آلرژی مرتبط است.

در حقیقت، در اثر این استفاده از چنین محصولاتی اندامهای متعددی از بدن کودک در معرض خطر است. همچنین باید توجه داشت که واژه “معطر” یک اصطلاح چند منظوره است که می تواند برای القاء بویایی انواع مختلفی از مواد شیمیایی به کار برده شود. بنابراین هنگامی که شما برچسب های روی محصولات را بررسی می کنید، سعی کنید از محصولات کودکی که حاوی عبارت “معطر” هستند، استفاده نکنید.

ماده شیمیایی در محصولات کودک
ماده شیمیایی در محصولات کودک

پارابن و فتالات

هر دوی این گروه شامل مواد شیمیایی هستند که می توانند به عنوان نگهدارنده در محصولات بهداشتی نوزاد مانند لوسیون یا شامپو استفاده شوند. اختلال غدد درون ریز (داخلی) یکی از مشکلاتی است که فتالات با آن ارتباط دارد و همچنین ادعا شده است که باعث بروز چندین مشکل تولید مثلی مانند کاهش حرکت و غلظت اسپرم نیز می شود.

حضور فتالات ممکن است منجر به آسم، آلرژی و یا حتی سرطان شود. چیزی که حتی بیشتر تعجب آور است این است که عطرها نیز بعضاً حاوی فتالات هستند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که پارابن ها نیز گروه دیگری از مواد شیمیایی هستند که می توانند به عنوان مخل غدد داخلی عمل کنند. آنها همچنین با سایر مسائل باروری، سوزش پوست یا اختلالات رشد مرتبط شده اند. بنابراین، از چنین محصولاتی اجتناب کنید.

مواد شیمیایی مضر برای کودکان
مواد شیمیایی مضر برای کودکان

نگهدارنده هایی که حاوی فرمالدئید هستند

این ماده شیمیایی معمولاً به عنوان نگهدارنده در محصولات مایع استفاده می شود. این ماده به جلوگیری از جامد و سفت شدن مایعات کمک می کند. این ماده معمولاً یا به طور مستقیم به محصول افزوده می شود و یا با کمک یک ماده شیمیایی دیگر در محصول نهایی آزاد می شود. اما این ماده شیمیایی که معمولاً پر کاربرد نیز هست، به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته می شود و همچنین با علائم آلرژی مانند سرماخوردگی، حالت تهوع یا مسمومیت تنفسی مرتبط است.

ماده شیمیایی در محصولات کودک
ماده شیمیایی در محصولات کودک

دی اکسین ۱٫۴

این یک محصول جانبی شیمیایی است و به طور کلی وجود آن را به طور صریح در برچسب محصول ذکر نمی کنند. دی اکسین ۱٫۴ معمولاً در صابون های مایع و محصولات حمام یافت می شود و برای اجتناب از این مواد شیمیایی باید از مصرف محصولات حاوی ترکیبات پلی اتیلن گلایکول ( PEG)، xynol، oleth و ceteareth اجتناب کنید. این ماده شیمیایی نیز یک ماده سرطان زا بوده و همچنین با آلرژی پوست مرتبط است.

ضد آفتاب برای کودکان
ضد آفتاب برای کودکان

ویتامین A

ویتامین A معمولاً به خودی خود ایمن است. اما هنگامی که در لوسیون آفتاب استفاده می شود و در معرض نور خورشید قرار می گیرد، می تواند مشکل ساز باشد. همانطور که در یک مطالعه نشان داده شده است، یک نوع از ویتامین A موسوم به رتینیل پالمیتات، ممکن است باعث شود تومور و ضایعات و بیماری های پوستی به سرعت رشد کنند. بنابراین، هنگامی که شما برچسب مواد را بررسی می کنید، از محصولات حاوی رتینیل پالمیتات، ویتامین A، رتینیل استات و اسید رتینوئیک اجتناب نمایید.

لوسیون بچه
لوسیون بچه

اکسی بنزن

این یکی دیگر از مواد شیمیایی خطرناک است که در لوسیون آفتاب وجود دارد و به سبب بروز اختلال در غدد داخلی باید از آن اجتناب کرد. علاوه بر این اکسی بنزن با مشکلات تولید مثل و همچنین آندومتریوز (رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم) همراه است.

اکنون که شما از مواد شیمیایی و سمومی که باید از آنها فاصله بگیرید آگاه هستید، دیگر نگران نباشید. فقط اطمینان حاصل کنید که هیچ محصول کودکی را که حاوی هر یک از این موارد فوق است خریداری نکنید و اینگونه والدین بهتری برای فرزندتان باشید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید