بارداری همیشه با عوارضی همراه هست که محتمل هست برایتان سخت و عجیب باشد. دلتان قصد دارد دوران بارداری شیرین و مملو از خاطرات خوب دارا باشید و دردها و عارضه ها شایع این دوران را به خوبی و با پایین ترین دردسر پشت سر بگذارید و البته دوست ندارید دوا های شیمیایی استفاده کنید. برای همین سراغ مصرف عرقیات گیاهی در بارداری می روید اما همچنان دست و دلتان به لرزه می افتد که راه را درست رفته اید یا نه ! البته شایعه هایی وجود دارند که بیان می کنند مصرف عرقیات گیاهی در بارداری ممنوع هست. این گفته تا حدودی صحت دارد اما در مورد همه عرقیات گیاهی صدق نمی کند.

دکتر سعید صانعی مشاور گیاه درمانی در مورد بایدها و نبایدهای استفاده از گیاهان دارویی و مصرف عرقیات گیاهی در بارداری زیادتر توضیح می دهد. عرقیاتی که با مشورت متخصص توان دارید استفاده کنید عرق گیاهی خارخاسک عرق خارخاسک بخشی از عرقیات گیاهی در بارداری مفید هست که در دوران بارداری نقش موثری دارد. این عرق خون را تصفیه می کند. مادرانی که دچار کهیر می گردند یا پوست شان خارش پیدا می نماید (به خصوص پس از خوردن غذاهای گرم مزاج) با خوردن این عرق حالشان خوب تر می گردد؛ همان طور که گفته گردید عرق خارخاسک بخشی از یکی از عرقیاتی هست که خون را تصفیه می کند.

باید و نباید های مصرف عرقیات گیاهی در بارداری
باید و نباید های مصرف عرقیات گیاهی در بارداری

به سبب افزایش هورمون های بارداری که از جفت ترشح می گردد؛ سنگ کلیه، سنگ مثانه یا حتی سنگ کیسه صفرا یکی از معضلاتی می باشند که محتمل هست در دوران بارداری سراغ زنان بروند. عرق خارخاسک توان دارد در دفع این سنگ ها نقش بسزایی داشته باشد. عرق خارخاسک خلط آور هست و سرفه های خشک و آزاردهنده را بهبود می بخشد. برای همین اگر در دوران بارداری سرما خوردید، توان دارید از این عرق استفاده کنید. عرق ساخته شده باید ۲۰ درجه باشد (یعنی ۲۰کیلو گیاه در یک مترمکعب آب تقطیر می شود).

عرق گیاهی خارشتر عرق خارشتر توان دارد به عنوان یک مکمل در کنار عرق خارخاسک، در دفع سنگ ها مساعدت کننده باشد. مشکل دیگری که در دوران بارداری محتمل هست زنان دچار آن گردند، عفونت مثانه یا کلیه هست که عرق خارشتر به سبب اینکه مجاری ادرار را ضدعفونی می کند، توان دارد یک درمانگر در این زمینه باشد. حتی در کاهش ورم بارداری هم توان دارید روی عرق خارشتر حساب کنید. مادر باردار توان دارد از یک استکان تا سه استکان در روز این عرق را میل کند. عرق گیاهی آویشن برای معالجه یائسگی زیادتر عرق آویشن تجویز می گردد. پس در این شرایط خوب تر هست عرق آویشن را کف دست بریزید و در داخل بینی استنشاق کنید. این عرق توان دارد جایگزین قطره ها و دوا های شیمیایی برای برطرف گرفتگی بینی باشد.

عرق گیاهی اسطوخودوس استرس و اضطراب در دوران بارداری محتمل هست سراغ هر مادر بارداری برود. مهمترین مساله این هست که مادر در این دوران باید استرس را از خود دور کند و آرامش اعصاب داشته باشد. عرق اسطوخودوس یکی از خوب ترین عرقیاتی هست که مادر باردار را به آرامش دعوت می کند. علاوه بر این برای خانم های بارداری که سرماخورده اند بسیار مفید هست، چون تب را کاهش می دهد. کم بودن کلسیم در این دوران مشکل شایعی هست که یکی از عوارضش گرفتگی عضلات هست که عرق اسطوخودوس در باز کردن گرفتگی عضلانی مهارت خاصی دارد. بهار گیاهی نارنج عود کردن میگرن در دوران بارداری محتمل هست مادر را اندکی اذیت کند، به ویژه که سفارش می گردد در این دوران دوا های شیمیایی کمتری استفاده گردد. عرق بهار نارنج توان دارد جایگزین دوا های مسکن شیمیایی در این دوران گردد.

اگر دچار هجوم عصبی یا همان میگرن شدید یک سوم لیوان عرق بهارنارنج را همراه با عسل مخلوط کنید و بخورید. برای بی خوابی سفارش می گردد یک سوم لیوان عرق بهارنارنج را پیش از شام بنوشید تا در ساعت خواب، بی خوابی سراغ تان نیاید. عرق گیاهی بادرنجبویه ویارهای بارداری یکی از مشکل های کلیدی خانم های باردار هست. عرق بادرنجبویه توان دارد برای این دسته از مادران باردار مفید و موثر باشد. اما علاوه بر عرق بادرنجبویه توان دارید به آب انار طبیعی اندکی عرق نعناع اضافه کنید و بنوشید. علاوه بر این برای برطرف کسالت و کرختی دوران بارداری عرق بادرنجبویه مورد استفاده قرار می گیرد. حتی اگر در این دوران افسردگی بارداری سراغ تان آمد، قطعا از عرق بادرنجبویه یادی کنید زیرا در برطرف این مشکل مساعدت کننده هست، حتی پس از زایمان هم محتمل هست مشکل افسردگی وجود داشته باشد که خیلی از زنان به سبب استفاده از داروی ضدافسردگی شیرشان محتمل هست کم گردد و حتی شیردهی به نوزاد را قطع نمایند.

اما با صلاحدید پزشک میتوان به جای دوا های ضدافسردگی از این عرق یعنی بادرنجبویه و بهارنارنج استفاده نمود. عرق زیره عرق زیره بخشی از عرق هایی هست که خوردنش در دوران بارداری سفارش نمی توان. به این سبب که اگر خانم بارداری (به خصوص در ماه های آخر) این عرق را استفاده کند، احتمال ابتلای زردی در نوزاد را بالا می برد و حتی محتمل هست پوست نوزاد را تیره کند. زیره ضدچاقی، ضدنفخ، بادشکن، تقویت اعصاب، کاهش چربی خون و… اما به صورت کلی عرق زیره برای زنان حتی کسانی که باردار هم نیستند سفارش نمی توان. در برابر آقایان در استفاده از زیره منع استفاده ندارند. دیابت بارداری یک نوع از مریضی دیابتی هست که طی دوران بارداری در بانوان بروز می کند و طبق معمول پس از ولادت نوزاد برطرف می گردد. عرق شنبلیله اما بعضی از زنان در این دوران با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند تا دوران بارداری خاتمه پیدا نماید.

دیابت بارداری در ۳تا ۶درصد بانوان باردار دیده می گردد و طبق معمول در سه ماهه دوم بارداری آغاز می گردد. عرق شنبلیله قندخون را کاهش می دهد به همین سبب برای این دسته از مادران مفیداست. کم اشتهایی در بارداری باید معالجه گردد زیرا جنین احتیاج به تغذیه کافی دارد. عرق بیدمشک برای معالجه کم اشتهایی در دوران بارداری میتوان از عرق بیدمشک استفاده نمود. علاوه بر افزایش اشتها، تپش قلب را در دوران بارداری کاهش می دهد. در دوران بارداری محتمل هست با کهیر روبه رو شوید، مشکلی که تا پیش از این دوران آن را تجربه نکرده اید، اما با نزدیک شدن به ماه های آخر بارداری این مشکل پوستی سراغ بعضی خانم های باردار می رود. در طب سنتی معالجه کهیرهای دوران بارداری عرق پادشاه تر هست. عرق سنبل الطیب بخشی از عرقیات ممنوعه در دوران بارداری هست. در قدم اول دور این عرقیات گیاهی در بارداری را خط بکشید! عرق گیاهی سنبل الطیب البته استفاده کم آن ضرری در پی ندارد. با این وجود سفارش می گردد خانم های باردار این عرق را استفاده نکنند، زیرا برای کلیه مضر هست.

باید و نباید های مصرف عرقیات گیاهی در بارداری
باید و نباید های مصرف عرقیات گیاهی در بارداری

عرق شیرین بیان محتمل هست اسمش به گوش خیلی از اشخاص ناآشنا باشد؛ چراکه بخشی از عرق های رایج نظیر عرق نعناع یا عرق کاسنی نیست. عرق گیاهی شیرین بیان این عرق فشار خون را بالا می برد و سفارش می گردد خانم هایی که در دوران بارداری فشارخون شان بالاست، استفاده نکنند. ریفلاکس یا ترش کردن معده یکی از مشکلاتی هست که بعضی خانم های باردار به آن دچار می گردند. عرق گیاهی نعناع عرق نعناع برای این اشخاص عرق خوبی به شمار نمی آید، چون این عرق یبوست را افزایش می دهد و موجب می گردد معده ترش کند یا به بیان دیگر فرد را دچار ریفلاکس می کند. درصورتی که خیلی از خانم های باردار بدون آگاهی از این مبحث برای معالجه نفخ شکم از عرق نعناع مساعدت می گیرند. ما به خانم های باردار سفارش می کنیم در این دوران به سمت عرق نعناع نروند. در برابر خوب تر هست از عرق زنیان استفاده نمایند، این عرق قادر هست معده را ضدعفونی کند. اما اگر در دوران بارداری کسالت دارید و همیشه احساس خستگی می کنید یا میگرتان عود کرده هست، سفارش می گردد قدری عرق نعناع را روی حوله یا کلاه نخی بریزید و روی سرتان بگذارید.

عرق رازیانه بخشی از عرقیاتی هست که برای تقویت هورمون های زنانه موثر هست. عرق گیاهی رازیانه به همین سبب سفارش می گردد حتی الامکان در دوران بارداری مورد استفاده قرار نگیرد، چون از نظر هورمونی روی جنین چه دختر و چه پسر اثرها سوء می گذارد. در برابر آقایان در استفاده از زیره منع استفاده ندارند و توان دارند به سادگی از مزایای این عرق گیاهی برخوردار گردند. عرق گیاهی زیره برای همین سفارش می گردد خانم های باردار به ویژه کسانی که کم خونی دارند دور چای سبز را یک خط قرمز بکشند. .. برای همین سفارش می گردد گل گاوزبان برای خانم های بارداری استفاده نشود.