انتشارات علمی و فرهنگی دارای سابقه ای طولانی و میراثی غنی در عرصۀ چاپ و نشر است. از ادغام دو مؤسسۀ انتشاراتی قدرتمند به نام های « بنگاه ترجمه و نشر کتاب» و «مؤسسۀ انتشارات فرانکلین» به وجود آمد.

دو بنگاه نکونامی که با همت و نیکخواهی مردانی کارآفرین در حوزۀ فرهنگ این مرزوبوم تشکیل شد با پایمردی دیگر بزرگواران عرصۀ سخن استمرار یافت.

هریک از این دو مؤسسه در کوران حوادث گوناگون، تغییرات عدیده ای را از سر گذراندند؛ اما از کار چاپ و نشر باز نماندند. در لهیب طعنه ها و نهیب خنده ها سخت جانی کردند و بماندند.

در هجمه ها دلیری کردند و بر مشتاقان دلبری و ماندند تا تاریخ تمدن ویل دورانت ترجمه شد. ماندند تا دایره المعارف فارسی شکل گرفت. تا بهترین آثار کلاسیک زبان فارسی را به سایر زبان ها ترجمه کردند و جهانیان را با میراث ایران آشنا کردند. تا ادبیات غیرفارسی را در دسترس فارسی زبانان گذاردند. تا مجموعه ای از بهترین های تاریخ ایران و ایران شناسی را گردآوری و چاپ کردند. تا تاریخ فلسفۀ کاپلستون به بار نشست. ماندند تا تاریخ هنر به دست اهل هنر رسد.

آدرس انتشارات علمی و فرهنگی
تهران، چهارراه جهان کودک، کوچه کمــان، شماره ۲۵
ساعات مراجعه: شنبه تا چهارشنبه : ۸ صبح الی ۱۶ عصر
تلفن: ۸۸۷۷۴۵۶۹(۰۲۱)

پست الکترونیکی: info@elmifarhangi.ir

سایت : http://elmifarhangi.ir

جشنواره نشان دهخدا
این جشنواره توسط انتشارات علمی و فرهنگی و با مشارکت وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری؛ فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سطح ملی در آبان ماه هر سال همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به انجام می‌رسد. در راستای برگزاری این جشنواره دو هدف اصلی مدنظر بوده است. نخست گزینش بهترین‌ها و دیگری ایجاد انگیزه برای فرهیختگان علم و ادب است.

در این باره بخوانید  کارگاه قصه های رنگی

بخش ویژه جشنواره:
به منظور گسترش فرهنگ کار و خلاقیت و نوآوری در جامعه بخش ویژه این جشنواره کتاب های منتشر شده با موضوع فرهنگ کار و کارآفرینی، سلامت- بیمه هستند. همچنین جایزه هیأت داوران نیز به ناشر یا ناشران برتر کتب دانشگاهی اهداء می شود.

جشنواره پرنده آبی
این جشنواره با هدف حمایت از تالیف رمان کودک و نوجوان برگزار می شود و رمان های برگزیده در انتشارات علمی و فرهنگی چاپ خواهند شد.