کوچولویتان را از شیر گرفته اید؟ نگران این هستید که چه غذاهایی را می تواند بخورد و چه غذاهایی را نمی تواند؟ غذاهای ممنوعه بعد از ۵ ماهگی و قبل از ۱۲ ماهگی کودکان. کوچولویتان را از شیر گرفته اید؟

شاید آنقدر نقل قول های مختلف شنیده اید که کاملا گیج شدید، اما دیگر نیازی به ناراحتی نیست، ما لیستی از غذاهایی که نباید به آنها بدهید را تهیه کردیم. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بیشتر متوجه شوید.

معمولا تغذیه کودک شش ماهه دیگر مانند قبل فقط محدود به شیر مادر نیست. غذاهای متنوعی وجود دارد که می توانید با آنها شروع کنید، و البته غذاهایی هم هست که باید از آنها بپرهیزید. ما ۱۰ مورد از غذاهایی که نباید به کودک تان بدهید را معرفی می کنیم تا آن ها را از جدول غذایی کودک حذف کنید:

۱۰ غذایی که بعد از قطع شیردهی نباید به کودکتان بدهید
۱۰ غذایی که بعد از قطع شیردهی نباید به کودکتان بدهید

سفیده تخم مرغ را از لیست غذایی کودک تان حذف کنید

سفیده تخم مرغ یکی از منابع غنی پروتئین است و مزایای فراوانی دارد، اما برای کودکانی که کمتر از یک سال دارند ممکن است خطرناک باشد. باکتری های موجود در سفیده تخم مرغ ممکن است باعث ناراحتی معده و تحریک دیگر مشکلات در کودک شود.

کره بادام زمینی به کودک تان ندهید

کره بادام زمینی سرشار از پتاسیم، پروتئین و فیبر است. با این حال چسبندگی آن می تواند باعث رسوبات و مشکلات دهان و دندان برای کودک شود.

سبزیجات خام برای کودک تان مضر است

سبزیجات منبع غنی مواد مغذی هستند و استفاده از آنها مانع بروز بسیاری از بیماری های مزمن می شود. با این حال، سبزیجاتی مانند هویج می توانند باعث خفگی کودک شوند، و باید از آنها در تغذیه نوزاد شش ماهه پرهیز کرد.

آجیل های کامل به کودک تان ندهید

آجیل ها سرشار از فیبر، ویتامین E، و ال-آرژینین هستند. با این حال اندازه آجیل ها می تواند باعث انسداد مری، و در نهایت خفگی کودک شود. پس از دادن آجیل های درسته به کودک خودداری کنید.

غذاهای کنسرو شده جزو غذاهای خطرناک برای کودکان است

خوردن غذاهای کنسرو شده شاید راحت باشد اما برای کودک بسیار خطرناک است. ممکن است کودک دچار مسمومیت بوتولیسم یا دیگر باکتری ها شود.

ماهی به کودک تان ندهید

ماهی برای پوست، قلب، و موی یک فرد بالغ مفید است. با این حال، ماهی می تواند باعث تحریک آلرژی و آثار منفی روی کودکان شود. غذاهای دریایی که مقدار بالایی جیوه دارند نیز برای سلامت کودک بسیار خطرناک هستند.

عسل برای کودک تان خطرناک است

عسل یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شیرین کننده های طبیعی است. مهم نیست تا چه حد به خواص درمانی عسل معتقد هستید، این غذا برای کودک خطرناک است. عسل حاوی اسپور و دیگر مواردی است که می تواند باعث ایجاد عفونت در کودک شود و بهتر است این ماده را از جدول برنامه غذایی نوزاد ۶ ماهه حذف کنید.

آبمیوه به کودک تان ندهید

آبمیوه سرشار از مزیت برای سلامتی است، و مزه اش نیز عالیست. با این حال آبمیوه به خصوص نوع بسته بندی شده اش حاوی مواد نگه دارنده ایست که سیستم گوارش کودک قادر به هضم آنها نیست. پس به کودک خود آبمیوه ندهید، و قبل از وارد کردن آبمیوه طبیعی به برنامه غذایی کودک حتما با پزشک هماهنگ کنید. بدین ترتیب در پاسخ به این سؤال که “‌آیا آب پرتقال برای کودک ۶ ماهه مناسب است؟” باید بگوییم: “خیر!”.

شیر کامل برای کودک تان خطرناک است

به شکل طبیعی کودک با خوردن شیر هیچ مشکلی ندارد چون خود شیرخوار است. اما شیر گاو با آن همه پروتئین و مواد معدنی که دارد برای کودکان زیر ۱۲ ماه مناسب نیست.

میوه های خانواده مرکبات را در لیست غذایی کودک تان قرار ندهید

میوه هایی مانند پرتقال، لیمو و دیگر مرکبات سالم هستند و حاوی مواد مغذی مانند ویتامین C، کلسیم، و پتاسیم هستند. با این وجود این میوه ها بسیار اسیدی هستند و می توانند منجر به انواع مشکلات معده برای بچه شوند. پس تا یک سالگی کودک سعی کنید از دادن مرکبات به او پرهیز کنید. به همین ترتیب آب پرتقال و سایر مرکبات هم نباید در برنامه ی غذایی او باشد.

به خاطر بسپارید اصول تغذیه کودک را رعایت کنید. ابتدا با غذاهای پوره شده شروع کنید و کم کم دیگر انواع غذا را به برنامه غذایی او بیاورید.