محققان در بررسی تازه‌ای به این سوال تقریبا شایع میان مادران باردار پاسخ داده‌اند که آیا استفاده از موبایل در دوران بارداری ضرر دارد و اینکه آن ها در معرض میدان‌ های الکترومغناطیسی فرکانس‌ های رادیویی تلفن همراه اثری بر توسعه سیستم اعصاب نوزاد درون رحم دارد یا خیر

یکی از توصیه‌های اغلب پزشکان به زنان بارداری که استفاده بیش از حد از تلفن همراه دارند این است که «ممکن است اشعه‌ های مضر آن به کودکتان آسیب برساند».

آیا استفاده از موبایل در دوران بارداری ضرر دارد
آیا استفاده از موبایل در دوران بارداری ضرر دارد

اگرچه بر اساس مطالعات قبلی گفته شده که استفاده از تلفن همراه طی دوران بارداری می‌تواند بر سلامت کودک اثر بگذارد، مطالعه‌ای جدید نگرانی‌های حاصل از یافته‌های قبلی را کاهش داده و نشان داده است که استفاده از این تلفن‌های دارای امواج رادیوی در مدت حاملگی بعید است هر گونه عوارض جانبی بر رشد سیستم عصبی جنین به جا بگذارد.

به گفته این محققان، قرار گرفتن در معرض میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی ناشی از استفاده مادران از تلفن همراه در دوره حاملگی ارتباطی با توسعه سیستم عصبی کودکان ندارد.

دکتر النی پاپادوپولو، سرپرست ارشد این پژوهش با اشاره به نگرانی‌های شایع درباره آیا استفاده از موبایل در دوران بارداری ضرر دارد گفت: «این نگرانی‌ها عمدتا به سبب انتشار گزارش‌هایی شکل گرفته که تحقیق درباره آسیب تشعشعات رادیویی تلفن همراه را روی حیوانات آزمایشگاهی بررسی کرده‌اند و نتایج متناقضی هم داشته‌اند».

او اضافه کرد: «یافته‌های ما از فرضیه‌های حاکی از داشتن اثرات نامطلوب این وسایل بر مهارت‌های ذهنی و ارتباطات زبانی کودکان به دلیل استفاده از موبایل در دوران حاملگی پشتیبانی نمی‌کند».

در این مطالعه، محققان بیش از ۴۵ هزار جفت مادر-کودک را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند و اطلاعاتی از مادران و فرزندانشان طی دوران حاملگی و نیز پس از تولد فرزندشان جمع‌آوری کردند.

پیگیری‌ها بعدا هم در سنین ۳ و ۵ سالگی جمع‌آوری و تحلیل و بررسی شد.

پروفسور جان الکساندر از موسسه نروژی «بهداشت عمومی» که در این مطالعه شرکت داشته گفت: «تحقیقات ما برای اولین بار است که نشان می‌دهد استفاده از تلفن همراه طی دوران بارداری حتی اثرات مثبتی هم دارد. به طور خاص، استفاده از موبایل در این دوران با خطر کمتری از داشتن بچه‌هایی مرتبط بود که احتمال داشت مهارت ذهنی و زبانی کمتر در سه سالگی داشته باشند.

نتایج و اثرات مفید ادعاشده از سوی این محققان همراه با جزئیات بیشتری درباره آن در مجله BMC Public Health منتشر شده است.