در واقع بارداری دوران پر از استرسی برای زنان است زیرا آن ها مسئولیت حمل و نگه داری یک انسان دیگر را در شکم شان دارند. البته این را هم می دانیم که این دوران باعث به وجود آمدن برخی از مشکلات برای سلامت زنان هم می شود. حتی اگر زن بارداری در طول زندگی خود هرگز دچار حمله ی قلبی نشده باشد ممکن است در طول بارداری این احتمال برایش به وجود آید. اگر شما هم باردار هستید حتما ادامه ی مطلب را دنبال کنید تا بیشتر راجع به سکته قلبی در زنان باردار بدانید.

علائم سکته قلبی در بارداری

عواملی که موجب افزایش خطر سکته قلبی در زنان باردار می شوند

۱- پره اکلامپسیا

پره اکلامپسیا نوعی اختلال در دوران بارداری است و دلیل آن فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار مادر است. این مشکل مانند اکلامپسی ( تشنج در زنان باردار ) موجب حملات ناگهانی، حالت اغما و حتی مرگ می شود. پره اکلامپسیا خطر سکته ی قلبی را در طول دوران بارداری افزایش می دهد. زیرا داشتن فشار خون بالا به علاوه ی این مشکلات استرس و فشار قلب را بیشتر می کند. از میان ۱۲ زن باردار حداقل ۱ نفر به این مشکل دچار می شود که خطر سکته ی قلبی و فشار خون بالا را در آنان تا ۴ برابر افزایش می دهد. مشکل شوکه کننده این است از بین ۳ نفری که به این مشکل دچار شدند ۲ نفر شان جان خود را بخاطر بیماری های قلبی عروقی بعد از دست دادند.

سکته قلبی در دوران بارداری

۲- دیابت حاملگی

اگرچه این نوع دیابت بعد از تولد نوزاد بهبود پیدا می کند اما باز هم خطر برگشتن آن وجود دارد. تحقیقی که به مدت ۲۰ سال بر روی ۸۹۸ زن بین سن ۱۸ الی ۳۰ صورت گرفت نشان داد که دیابت حاملگی بعد ها موجب ۲ نوع دیابت دیگر و تصلب شرایین زیر بالینی و افزایش قند و کلسترول خون می شود. پس حتی اگر دیابت حاملگی تان بعد از زایمان هم بهبود یافت مراقب باشید که همچنان خطر آن در کمین شما است.

۳- تنگ شدن سرخرگ ها

شرایط فوق باعث می شود خون های تغذیه رسان به مغز ها ( سرخرگ کاروتید ) تنگ شوند و در این صورت خون را با فشار بیشتری پمپاژ کنند. البته عوامل دیگر هم در سکته ی دخیل هستند مانند انسداد شرایین اکلیلی قلب، سابقه ی تصلب شرایین در خانواده، افزایش چربی بدن، فشار خون بالا، دیابت ، استعمال دخانیات در بارداری و کلسترول بالا و تنگ شدن سرخرگ ها پمپاژ خون به رگ های کوچک تر را سخت تر می کند. و محدودیت رگ ها در پمپاژ خون شما را در معرض سکته ی قلبی قرار می دهد.

خطر سکته در بارداری

۵- پارگی رگ های کرونری ( تغذیه رسان ) قلب

این شرایط به طوری است که دیواره های رگ تخریب شده و جلوی جریان خون را می گیرد. این اتفاق در زنانی که باردار نیستند بسیار نادر است اما در زنان باردار ممکن است رخ دهد. پس این هم مشکل دیگری است که باید آن را جدی گرفت.

۵- مشکل در ریتم ضربان قلب

داشتن مشکل جزئی در ریتم ضربان در دوران بارداری به دلیل وارد شدن فشار به قلب تا حدی طبیعی است. اما چنان چه این مشکل جدی شد نیاز به مصرف دارو دارید و اگر باز هم به صورت بدتری ادامه پیدا کرد حتما پیگیر آن باشید زیرا احتمال سکته ی قلبی وجود دارد.

مشکلات قلبی در بارداری

۶- نارسایی قلب

وقتی که حجم خون موجود در رگ ها بیش از اندازه زیاد شود موجب نارسایی قلب می شود. و همچنین شرایطی که ماهیچه های قلب ضعیف می شوند و اندازه ی قلب بزرگ تر می شود، قلب توانایی خون رسانی به اعضای بدن را از دست می دهد و در نتیجه موجب سکته قلبی می شود.

چه کسانی در دوران بارداری در معرض حمله ی قلبی قرار می گیرند؟

طبق مطالعات کلینیک مایو میزان دچار شدن زنان باردار به حمله ی قلبی در سال های ۲۰۰۲ الی ۲۰۱۴ حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است. این کلینیک بر روی ۴۹ میلیون مورد زاد و ولد که در بیمارستان بایگانی شده است مطالعه کرده است. آن ها متوجه شدند که ۱۰۶۱ نفر از مادران باردار در هنگام زایمان دچار حمله ی قلبی شدند، ۹۲۲ نفر حتی قبل از زایمان به علت حمله ی قلبی در بیمارستان بستری بودند و حدود ۲۳۹۰ نفر دو ماه بعد از زایمان دچار حمله ی قلبی شدند.

محققان ان وای یو گفته اند که میزان حمله ی قلبی زنان باردار تا حدی زیاد شده است که اکثر آن ها تصمیم می گیرند که دیر تر بچه دار شوند. اما زنان باردار بین ۳۵ تا ۳۹ سال پنج برابر بیشتر از زنان بارداری که در ۲۰ سالگی خود هستند در معرض خطر حمله ی قلبی هستند. و همچنین این خطر در ۴۰ سالگی ۱۰ برابر افزایش پیدا می کند. زیرا بارداری یک آزمایش سخت مقاومت در برابر فشار و استرس است و مشکلات جانبی مانند مشکلات قلبی را ناگهان آشکار می کند.

حملات قلبی در بارداری

علائم و نشانه های سکته ی قلبی در دوران بارداری

مهم ترین و رایج ترین نشانه های سکته ی قلبی موارد زیر هستند:
• درد قفسه ی سینه اصلی ترین نشانه ی سکته ی قلبی است. که معمولا فرد احساس فشار، سنگینی و درد و سوزش بر روی قفسه ی سینه اش حس می کند. این احساس درد ممکن است حالت تیر کشیدن داشته باشد یا یکنواخت باشد و یا این که فشار زیادی را روی قفسه ی سینه تان حس کنید.
• احساس گیجی و منگی، عرق سرد و حالت سرگیجه علائمی هستند که به همراه تنگی نفس، تهوع و استفراغ هم بروز می دهند. حتی برخی از زنان گفته اند که در مناطق گردن، پشت، گلو، فک و شکم هم احساس درد می کردند.
• کم آوردن و خسته شدن موقع انجام فعالیت های روزمره هم از دیگر نشانه ها است. حتی ممکن است بالا رفتن از پله ها هم سخت و خسته کننده شود و دچار تنگی نفس شوید.
• تنگی نفس یا به سختی نفس کشیدن هم از نشانه ی دیگر نارسایی قلبی است.
• ممکن است به مدت طولانی و روزمره احساس ناخوشی و کسالت کنید که تا بحال آن را تجربه نکرده اید. برخی ممکن است اول در قفسه ی سینه شان احساس درد کنند و یا احساس خستگی شدیدی کنند و سپس در چند ساعت بعد دچار حمله ی قلبی شوند.
دقت کنید که شناسایی سکته ی قلبی که هنگام انجام کاری پیش می آید ممکن است غلط انداز باشد زیرا ممکن است شما فکر کنید بخاطر حجم و فشار زیاد فعالیت های روزمره است.

اما چگونه می توانیم خطر جمله ی قلبی در دوران بارداری را کاهش دهیم؟ در مطلب دیگری به طور مفصل به این موضوع میپردازیم.

نظرات و تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید…

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید