یا هیچ بویی به خوبی بوی بدن نوزاد هست؟ تنها کافی است یک نفس بکشید تا رایحه ی دل انگیزش وجودتان را پر کند. اگر تا به حال نوزادی داشته اید، احتمالا مدت زیادی را صرف بوییدنش کرده اید. شاید فکر کنید این بو تماما در ذهن شماست و شمایید که بوی او را دوست دارید. اما اشتباه می کنید. علم می تواند دلیل بوی خوش نوزادان را توضیح دهد. علم گاهی اوقات واقعا عالی است!

چرا بوی بدن نوزاد دلپذیر به نظر میرسد؟
چرا بوی بدن نوزاد دلپذیر به نظر میرسد؟

اگر هرگز از خود پرسیده اید چرا بوی نوزادان انقدر خوب است، احتمالا این مقاله برای شما جذاب تر خواهد بود.
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، فیزیک دان Johannes Frasnelli واکنش زنان را به بوی نوزادان مورد بررسی قرار داده. تیم یوهنا، ۳۰ زن را در نظر گرفتند. ۱۵ تای آن ها تازه وضع حمل کرده بودند و ۱۵ تای دیگر هرگز بچه دار نشده بودند. از زنان خواسته شد تا سر یک نوزاد را که کمتر از دو روز سن داشت و بچه ی هیچ کدام از زنان نبود، ببویند.

اسکن مغزی این زنان نتایج شگفت انگیزی را با خود به همراه داشت. تحقیقات نشان داد که بوی بدن نوزاد دو روزه باعث ایجاد فعالیت هایی در نواحی پاداشی مغز زنان می شد. مهم نبود که این زنان عضو گروهی بودند که بچه دار شده بودند یا نه. اسکن مغزی هر دو گروه نتایج یکسانی را نشان داد.

این واکنش یک هدف بیولوژیکی دارد. همه می دانیم که نگهداری از نوزادان تازه متولد شده کار جذابی نیست. آن ها کار زیادی به جز گریه و شیر خوردن انجام نمی دهند. خواباندنشان هم عذابی الهی است. دکتر Frasnelli می گوید: باید مکانیسمی وجود داشته باشد که یک ارتباط بسیار قوی را میان والدین، مخصوصا مادران، و نوزاد ایجاد کند. ما فکر می کنیم بوی نوزادان در این مکانیزم تاثیر گذار است.

محققان درست نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد این بو می شود. اما تئوری هایی در این زمینه وجود دارد!

برخی معتقدند این بو به دلیل غده های شیرینی است که در بدن نوزاد وجود دارد. هرچه که باعث ایجاد این بو شده، هیچ مخالفتی با این حرف وجود ندارد که این بو سمی است. ما عاشق زمانی هستیم که علم می تواند پدیده ای راجع به بارداری را به ما توضیح دهد. و مادر بودن بسیار شگقت انگیز است.

حال که می دانید چرا بوی نوزادان اینقدر دلپذیر است، بروید و آن ها را بو بکشید. این بو همیشگی نیست و البته یکی از بهترین ویژگی های دوران نوزادی است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید