واکسن کزاز در چه ماهی از بارداری باید تزریق شود؟ اگرچه بارداری دوره ی نازپروردگی و پر از شادی است اما دوره ای است که باید خیلی محتاط باشید. با تغییرات زیادی که درون شما اتفاق می افتد، احتمال روبرو شدن با بیماری هایی که برای شما و نوزادتان مضر است بیشتر می شود.یکی از این بیماری ها می تواند کزاز باشد که در طول بارداری به آن مبتلا شوید. این عفونت می تواند به جنین منتقل شود و برای هر دوی مادر و نوزاد تهدید کننده باشد. بنابراین اینکه در مورد کزاز و واکسن های آن هنگام بارداری بدانید خیلی مهم است.

کزاز مربوط به مادر

کزاز یک باکتری تهدیدکننده ی زندگی است که عامل آن باکتری کلوستریدیوم تتانی می باشد که باکتری سمی معمولی است.باکتری کزاز به راحتی از یک زخم باز وارد بدن می شود. هر زخمی، از یک خراش کوچک گرفته تا زخم های عمیق مثل گاز گرفتگی توسط حیوانات، سوختگی و بریدگی عمیق به این باکتری کمک می کند وارد پوست شود.

هنگامیکه باکتری وارد پوست می شود سمی در رگ های خونی تولید می کند که به نام تتانوسپاسمین شناخته می شود که به سیستم عصبی بدن حمله می کند و اگر به موقع درمان نشود منجر به مرگ شخص می شود.

واکسن کزاز در چه ماهی از بارداری باید تزریق شود؟
واکسن کزاز در چه ماهی از بارداری باید تزریق شود؟

دوره تکثیر این باکتری از سه تا ۲۱ روز متفاوت است. نشانه های بیماری کزاز قفل شدن فک(انقباض ماهیچه های فک) ، سفتی در گردن و ماهیچه های شکمی ، شکستن استخوان های فقرات و ورم کردن است. بعضی از نشانه های نادر شامل تب ، بالارفتن فشار خون ، عرق کردن و ضربان تند قلب است.کزاز با واکسن قابل پیشگیری است. بعد از تزریق واکسن آنتی بادی هایی در بدنتان شکل می گیرد که به بدن نوزادتان منتقل می شود و برای ماه ها بعد از تولد از او مراقبت می کند.

کزاز مربوط به نوزادان

کزاز نوزادان بیماری بسیار کشنده ای است که بر اغلب نوزادان تاثیر می گذارد و معمولا از طریق استفاده از ابزارهای استریل نشده و گرما ندیده هنگام برش بند ناف به نوزاد منتقل می شود. نوزادان خیلی راحت به این بیماری مبتلا می شوند چون هنوز سیستم ایمنی بدنشان کامل شکل نگرفته است و حتی از طریق مادر نیز سیستم ایمنی دریافت نمی کنند. بنابراین خیلی مهم است که مادران باردار حتما واکسن کزاز بزنند.

تزریق واکسن کزاز حین بارداری

اکثر کشورها استاندارد جهانی واکسن کزاز را برای حفظ ایمنی و مراقب از سلامت مادران دنبال می کنند.زنانی که یک سقط خطرناک داشته اند و آن هایی که مستعد گرفتن کزاز هستند باید واکسن TT (کزاز ) را تزریق کنند تا از ریسک گرفتن این بیماری پیشگیری کنند. هم چنین مهم است که این واکسن در مناطق روستایی هم توزیع شود چون اکثر زایمان ها در شرایط غیر بهداشتی انجام می شود.

در صورت فراموش کردن تزریق آمپول کزاز، تزریق دوباره به جنین آسیب می رساند؟

قبل از توزیع واکسن شیشه کوچک دارو را به شدت تکان دهید که با مایع به خوبی مخلوط شود. حتما باید تکان داده شود تا مطمئن شوید که شیشه دارو زمانی که در سرما بوده و بعد گرم شده آسیب ندیده باشد. واکسن هایی که قبلا یخ زده اند را نباید استفاده کرد.

برنامه توزیع واکسن کزاز

در قسمت زیر برنامه ای برای واکسن زنان باردار که توسط کنگره ی مامایی آمریکا توصیه شده است وجود دارد. ایمن بودن بدن شما بعد از مشاهده ی گزارش پزشکی تان مشخص می شود.

اگر زن باردار قبلا هیچ واکسنی دریافت نکرده باشد یا مشخص نباشد که سابقه ی واکسن زدن های قبلی اش چگونه است دو دوز قبل از زایمان بچه و یک دوز بعدا به او داده خواهد شد.اگر زن باردار یکی از ۴ تا دوز واکسن کزاز را زودتر دریافت کند دوزهای بعدی ، قبل از زایمان به او داده می شود.

اگر زن باردار مدرکی از زدن واکسن های کزاز در دوران طفولیت بچگی بزرگسالی نشان دهد تزریق های بعدی اش طبق جدول دوم خواهد بود.برای مراقبت کامل در بارداری آخرین دوز واکسن باید دو هفته قبل از زایمان زده شود.مقدار دوز تزریق شده بر روی کارت سلامت شخصی فرد ثبت می شود که هر زنی باید آن را با خود همراه داشته باشد.

واکسن کزاز در چه ماهی از بارداری باید تزریق شود؟
واکسن کزاز در چه ماهی از بارداری باید تزریق شود؟

توصیه های اولین بارداری

اگر این بارداری اولین بارداری شماست مراقب سلامت شما در حین بارداری دو دوز از واکسن کزاز به شما تزریق خواهد کرد.اولین دوز در سه ماهه سوم و حدود هفت ماهگی تزریق می شود.دوز بعدی حدود چهار هفته بعد از دوز اول تزریق خواهد شد.

سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که سومین دوز حدود ۶ ماه بعد از دوز دوم تزریق شود. این مقدار از واکسن برای ۵ سال از شما مراقبت می کند. تعدادکمی از پزشکان ترجیح می دهند که هر سه دوز را ۲۸ هفتگی تزریق کنند. در حالیکه بعضی ها ترجیح می دهند که زمانی که تمامی آزمایش های مشخص شد در سه ماهه اول تزریق شود.

توصیه های بارداری دوم

مراقب سلامت شما واکسن هایی که در گذشته تزریق کرده اید را بررسی می کند و با توجه به آن مقداری که لازم است به شما خواهد داد.اگر دوباره باردار هستید و فاصله بارداری تان از بارداری اول دو سال است و در بارداری قبلی دو دوز واکسن دریافت کرده بودید فقط یک دوز به شما تزریق خواهد شد.اگر دوباره باردار هستید و فاصله بارداری تان با بارداری قبلی خیلی زیاد است برنامه واکسن تان فرق خواهد کرد.

پزشکتان با توجه به مقدار جدول برایتان واکسن می زند.اگر بعد از زدن هر کدام از واکسن های کزاز مشکلی برایتان ایجاد شد نیازی نیست که واکسن بعدی را بزنید. چون واکسن در حال ساختن آنتی بادی هایی است که بدن شما را در برابر هر عفونتی محافظت می کند. بهتر است اگر هر مشکلی به وجود آمد با پزشک خود صحبت کنید.

واکسن کزاز برای بچه ها واقعا نیاز است چون آنتی بادی های را از مادر به نوزاد انتقال می دهد اما مهم است که زایمان در شرایط کاملا بهداشتی صورت گیرد تا از بیماری کزاز چه از سمت مادر چه در دوران نوزادی جلوگیری شوداگر هر مشکلی بود برای صحبت با پزشک اصلا تردید نکنید. همیشه سالم و هشیار باشید. فراموش نکنید که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید