واکسن ها از کودکان شما در مقابل بیماریی های مانند فلج اطفال، سرخک و سیاه سرفه محافظت می کند. اما مانند همه داروها، واکسن ها هم بعضی اوقات با عوارض جانبی همراه هستند. بیشتر اوقات، تب بعد از واکسن زدن و دیگر واکنش ها طبیعی و بی خطر هستند. دانستن اینکه چه چیز طبیعی است و چه چیز طبیعی نیست به شما کمک می کند تا مراحل مشکل کودکتان را به راحتی پشت سر بگذارید.

واکنش های طبیعی پس از واکسن زدن

این داروها با استفاده از بخش هایی از بیماری درست می شود که از کودک شما محافظت می کند، اما خودشان باعث بیماری نمی شوند. واکسن به بدن دستور می دهد تا پروتئین های خونی به نام پادتن برای مقابله با بیماری ها تولید کند. به طور مثال، پس از واکسن سیاه سرفه اگر کودک شما با بیماری واقعی آن مواجه شود، بدن آن بیماری را شناسایی می کند و آماده برای مبارزه با آن است.

واکنش های خفیف مثل تب بعد از واکسن نشان می دهد که واکسن دارد به خوبی عمل می کند. این علائم نشانه این است که بدن کودک شما در حال ساختن پادتن های جدید است.

دمای بدن نوزاد بعد از واکسن 4 ماهگی

معمولا این واکنش ها بعد از چند روز به خودی خود از بین می روند. رایج ترین علائم ها این موارد هستند:

· حساسیت و قرمزی در محل تزریق واکسن

· تورم جزئی در محل تزریق واکسن

· بهانه گیر شدن

· تب با درجه ی کم

· مشکلات خواب

عوارض واکسن 18 ماهگی بعد از دو هفته

گاهی اوقات واکسن های سه گانه ( دیفتری و سیاه سرفه و کزاز ) یا واکسن های پنوموکوکی ( مخصوص بیماری های ریه ) ممکن است همراه واکنش های دیگری هم باشند :

· ورم کردن پا یا دست

واکنش های کم و بیش رایج :

· استفراغ

· خواب آلودگی

· از دست دادن اشتها

اینها عوارض جانبی طبیعی نیز هستند که باید بدون هیچ درمانی از بین بروند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فرزند شما نسبت به بعضی واکسن های خاص حساسیت دارد، متوجه ی علائم آن می شوید و می فهمید که یک جای کار مشکل دارد. به طور معمول، این واکنش ها پس از زدن واکسن، طی چند دقیقه یا چند ساعت و به سرعت اتفاق می افتند.

یک قانون مهم این است که هر چیزی که غیر طبیعی به نظر می رسد را زیر نظر بگیرید، مانند تغییر خلق و خو یا تغییر رفتار، تب بالا یا ضعف کردن. واکنش های شدید به ندرت اتفاق می افتند. فقط یک کودک از ۱ میلیون کودک ممکن است به آن دچار شود. با این حال، مهم است که بدانید چه علائمی را پزشکتان باید از آن مطلع باشد، بنابراین می توانید از کودک خود کمک بگیرید.

مراقبت های بعد از واکسن

برخی از علائم خاص که باید در نظر داشته باشید این علائم هستند:

· مشکلات تنفسی مانند خس خس کردن

· گرفتگی صدا

· کهیر

· رنگ پریدگی

· ضعف

· ضربان قلب تند

· سرگیجه

· تورم صورت یا گلو

· تب بالای ۴۰ درجه سانتی گراد

· تشنج

بیشتر بخوانید: انواع تشنج در کودکان

یکی دیگر از علائم مشکل احتمالی این است که کودک یا نوزادتان به مدت ۳ ساعت یا بیشتر، بدون وقفه گریه کند.

در موارد بسیار نادر، برخی از واکسن ها ممکن است منجر به کما، تشنج طولانی مدت یا آسیب دائمی مغز شوند. این واکنش ها بعید هستند. در حقیقت، پزشکان در تلاش هستند تا بفهمند آیا این و سایر عوارض جانبی جدی، بخاطر تزریق واکسن بوده یا دلایل دیگر.

اگر بعد از واکسن زدن کودکتان، علائم جدی ای مشاهده کردید و شما را نگران کرد،  با اورژانس تماس بگیرید یا کودک خود را فورا به بیمارستان ببرید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید