هر مادری که در انتظار نوزاد است منتظر آن لحظه ی با ارزشی است که نوزاد کوچک خود را در آغوش بگیرد. و این اتفاق به آسانی صورت نخواهد گرفت این طور نیست؟ زن باردار بعد از نه ماه انتظار صبورانه، درد و مشقت زایمان را تحمل می کند و نوزادش را به دنیا می آورد. اما در بین این مسیر طاقت فرسا، بیشتر ما متوجه نمی شویم که مادر قبل اینکه از نوزاد خود را ببیند اول با شنیدن صدای گریه اش هنگام تولد آرام می گیرد اما علت آن چیست؟

احتمالا این اولین باری است که مادر بعد شنیدن صدای گریه نوزادش می فهمد حال نوزادش خوب است و در حالی که پزشکان متخصص هم در کنارش هستند. در غیر این صورت تمام مادران برای کل زندگی شان می دانند که گریه ی نوزاد به معنی دردسر و زحمت است.

گریه بچه هنگام تولد

اولین گریه نوزاد تازه متولد شده

به زمانی برگردید که اولین گریه نوزاد تان را شنیدید به این فکر کردید که این گریه به چه معناست؟ گریه نوزاد بلافاصله بعد از تولد یک هدیه است. دلیلش این است که وقتی نوزادان تازه متولد شده گریه می کنند به آن ها کمک می کند شش هایشان انبساط پیدا کند و اولین جریان اکسیژن را تنفس کنند. چون در طول بارداری جریان اکسیژن خون نوزاد از طریق مادر توسط جفت به نوزاد منتقل می شود.

نه تنها این، بلکه این گریه ی اجباری به نوزاد کمک می کند باقی مانده مایع آمنیوتیک را از طریق بینی، دهان و ریه هایش خارج کند. گریه نوزاد شما به متخصصان کمک می کند تا نمره ی آپگار نوزاد را اندازه بگیرند و بدانند حال نوزاد چه قدر خوب است. این تست اولین تستی است که از نوزاد شما گرفته می شود و نمره ی آپگار نامیده می شود شروعش از ۰ تا ۱۰ می باشد.

برای نمره دادن نوزاد، ۵ پارامتر ساده ارزیابی می شود:

  • ظاهر( رنگ)
  • ضربان قلب(تپش قلب)
  • حالت چهره(عکس العمل ها)
  • فعالیت ها( حالت ماهیچه ها)
  • دم و بازدم( تنفس)

نمرات این تست از ۰ تا ۱۰ می باشد و هر زمان او گریه می کند نشان دهنده ثبات فعالیت های تنفسی، افزایش ضربان قلب، و فعل و انفعالات مربوط به تنفس می باشد.

چرا نوزاد بعد از تولد گریه می کند

بنابراین چرا یک نوزاد هنگام تولد گریه می کند؟

لازم است به خاطر داشته باشید که نوزاد شما برای مدت طولانی در یک محیط گرم، راحت و آسوده و نسبتا تاریک تر بوده است. در واقع، نوزاد شما ممکن است حتی زمانی که درون مایع آمنیوتیک شناور بوده وزن خود را هم احساس نمی کرده است. بنابراین، این باور وجود دارد که اجبار به خارج شدن از آن محیط گرم و دنج به محیطی سرد، روشن و پر سر و صدا به قدر کافی برای نوزاد آزاردهنده است که بخواهد او را به گریه بیاندازد.

هم چنین تئوری ای وجود دارد که می گوید جاذبه هم دلیلی دیگری برای گریه نوزاد است. وقتی نوزاد متولد می شود او در مورد وزن خود تازه هشیار می شود که ممکن است کاملا برای آن عجیب باشد. زمانی که نوزاد بلافاصله بعد از تولد گریه می کند در زایمان های طبیعی کاملا نرمال است اما در زایمان های سزارین ممکن است این طور نباشد.

علت گریه نوزاد هنگام تولد

در زایمان های طبیعی، نوزاد هنگام عبور از کانال رحم فشاری را احساس می کند که در این حالت کودک شوکی را تجربه می کند و باعث گریه او می شود. چون این تقلا و فشار اجباری و شوک، در زایمان سزارین وجود ندارد اگر کودک گریه نکرد، ممکن است پزشک متخصص به او ضربه بزند تا گریه کند و حتی ممکن است بخواهد قبل اینکه کودک را به مادر بسپارد باقی مانده مایع آمنیوتیک را از دهان، بینی و گلوی او تمیز کند.

چه کسی فکر می کرد که گریه یک نوزاد تازه متولد شده که هنگام شلوغی و خوشحالی تولد نوزاد معمولا نادیده گرفته می شود اینقدر مهم بوده باشد؟ ما اغلب درباره ی تلاش خالصانه مادر که هنگام زایمان از خود نشان می دهد شگفت زده می شویم و حق هم داریم.

اگرچه، اکنون این طور به نظر می رسد که این فرشته های کوچک خیلی از ما دور نبوده اند. آن ها هم همانند مادران شجاع شان، در لحظه های اولیه زندگی لحظات مشقت باری را تحمل کرده اند. آیا همه با این موضوع موافق نیستیم؟ البته که هستیم!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید