دوران بارداری یکی از زیباترین دوره های زندگی هر زن است. در این دوران، بدن او دست خوش تغییرات فیزیکی می شود و به لباس های نرم و راحت احتیاج دارد. لباس مناسب بارداری، لباسی است که در ناحیه شکم گشاد است، چون این شرایط برای مادر و همچنین نوزاد بسیار مهم است.

در روزگاران قدیم، اغلب زنان باردار، لباس های قبلی شان را برای پوشیدن در این دوران انتخاب می کردند و حتی به خرید لباس بارداری فکر هم نمی کردند. چون این احساس را داشتند که در طول بارداری اندامشان به هم می ریزد به ظاهرشان هم کمتر توجه می کردند.

اما امروزه وضع تغییر کرده است، بسیاری از زنان باردار شاغل هستند، روابط اجتماعی دارند و حتی سفرهای خارج از کشور می روند و دوست دارند هم راحت باشند و هم زیبا و جذاب به نظر برسند. طبیعتا لباس مناسبی که مادران به روز به آن احتیاج دارند نسبت به دوران گذشته بسیار متفاوت است.

لباس مناسب دوران بارداری چگونه است؟
لباس مناسب دوران بارداری چگونه است؟

استایل لباس دوران بارداری:

مادران در دوران بارداری به پوشیدن لباس های با کیفیت و خوش دوخت علاقه مند هستند. امروزه اغلب زنان باردار، نه تنها تلاشی برای پنهان کردن و مخفی نگه داشتن برآمدگی شکم شان نمی کنند؛ بلکه لباس های گوناگونی که متناسب با اندام جدید شان است را می پوشند. برخی از زنان دوست دارند در دوران بارداری از لباس های رنگ ملایم استفاده کنند.

تعداد کمی از آن ها دوست دارند برآمدگی شکم شان را نشان دهند و عده ای دیگر هم دوست دارند بارداری شان را پنهان کنند، انتخاب های پوششی بسیار مناسب برای برآورده شدن سلایق شخصی هر سه فرد وجود دارد.

انتخاب لباس مناسب برای بارداری:

انتخاب لباس مناسب بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. شیک پوشی در دوران بارداری نیز می تواند باعث خوشحالی شود، چرا که باعث افزایش اعتماد به نفس و حس زیبایی در زنان باردار می شود. در اینجا به برخی از بایدها و نباید های مادران باردار می پردازیم:

• از لباس های روشن و راحت استفاده کنید؛ از پوشیدن لباس هایی که بیش از حد تنگ و چسبان هستند خودداری کنید.
• می توانید از لباس های سنتی ای که مناسب با اندام، استایل و بودجه تان است استفاده کنید.
• لباس هایی بپوشید که از شکم تان محافظت کند.
• از لباس های ساده استفاده کنید و هر لباسی که حس اعتماد به نفس را در درون تان بیدار می کند را امتحان کنید.

جنبه های گوناگون انتخاب لباس بارداری:

می توانید با توجه به سبک زندگی، بودجه و… لباس تان را انتخاب کنید. همچنین می توانید برحسب راهبردهای تخصصی لباس تان را انتخاب کنید. برای مثال اگر در بخشی از شرکت مشغول به کار هستید، بدیهی است که باید ظاهر اداری خود را حفظ کنید، اما هیچ گاه آرامش و راحتی تان را مختل نکنید.

یکی از فاکتور های مهمی که باید در انتخاب لباس مناسب بارداری به آن توجه کنید، میزان راحتی است که در هنگام پوشیدن شان احساس می کنید. در این دوره، بدن تان هر هفته دچار تغییر می شود، پس باید لباسی را انتخاب کنید که متناسب با رشد شما باشد. لباس هایی که فضای مناسبی برای تنفس در اختیار تان می گذارند، بسیار مناسب اند، مانند شلوار ها و دامن های زیپ دار. پیراهن های بلند بپوشید تا زیپ دامن و یا شلوارتان را بپوشاند.

۱- لباس بارداری متناسب با بودجه

اغلب زنان تمایل دارند درباره وضع ظاهری شان در دوره های مختلف بارداری مطلع باشند، به همین دلیل توصیه شده است که از لباس های بارداری ای که کیفیت مطلوب دارند استفاده کنید. انتخاب های زیادی، هم در خرید حضوری و هم در خرید آنلاین( از طریق وب سایت ها ) برای همه اقشار وجود دارد. برخی از آنان را به شما پیشنهاد می دهیم:

• تاپ های جلو بسته در دوران بارداری، ساده ترین و ارزان ترین چیزی است که با افزایش وزن تان، بدنتان در آن راحت جای می گیرد.
• تاپ های تونیک مانند هم شیک هستند، اما در هنگام خرید باید به نرمی، راحتی و خنک بودن آن ها توجه کنیم.
لباس های نخی خوب بپوشید، چرا که به عنوان جنس لباس بارداری، نخ بهترین انتخاب است. از لباس های رنگ روشن استفاده کنید. برای راحتی تان لباس های بلند دکمه دار بپوشید.

۲- راحتی مهم ترین نکته است!

زمانی که مشغول انتخاب لباس بارداری هستید، مد، اصلی ترین نقش را ایفا می کند، اما به خاطر داشته باشید که حفظ سلامتی خودتان و فرزندتان در مرحله اول، از هر چیزی مهم تر است. شلوار های بارداری باید گشاد و کشی باشند و نباید مانع از تحرک کودک بشوند و یا جریان خون شکم را متوقف کنند. کمربندهایی که بر روی لباس های جین بدون زیپ، دامن، شلوار و جین های گشاد وجود دارد، باید به گونه ای باشد که از دور کمرتان محافظت کند.

۳- از لباس های سایز بزرگ استفاده کنید.

لباس های بارداری باید فضای کافی برای شکم و سینه را فراهم کنند، زیرا این قسمت های بدن در ماه های آخر بارداری رشد بیشتری پیدا می کنند. هنوز هم زنان بارداری هستند که لباس های غیر بارداری را در این دوره ترجیح می دهند، اگر جزو این دسته اید، یادتان نرود که باید از لباس های سایز بزرگ تر از آن چه که به طور معمول استفاده می کردید استفاده کنید. بسته به وزن تان، باید لباس های سایز بزرگ را برای ماه های آخر بارداری تان خریداری کنید.

۴- لباس مناسب بارداری برای افراد شاغل:

بارداری برای افراد شاغل، نیازمند دقت بیشتر و استفاده از لباس های راحت است، بدون آن که استاندارد ها و عرف لباس آن صنف را، در این دوره زیر پا بگذارند. اکنون به راهنمایی ساده ای می پردازیم که به وسیله ی آن به راحتی می توانید خودتان را برای رفتن به محل کار آماده کنید:

• در سه ماهه اول بارداری، می توانید از لباس های عادی تان استفاده کنید.
• در ماه های آخر بارداری، باید از لباس های بارداری ای که سایز شان چند شماره بزرگ تر از لباس های همیشگی تان است استفاده کنید.
• از لباس های لطیف و پارچه های نرمی استفاده کنید که امکان تحرک آسان را بهتان بدهد، بدون آن که احساس ناراحتی کنید و اذیت شوید.
• پیراهن های گشاد دکمه دار بپوشید، شلوار و دامن تنگ می تواند به شما و کودک تان آسیب بزند. همچنین می توانید از ترکیب تاپ های غیر بارداری و ژاکت استفاده کنید.

لباس مناسب دوران بارداری چگونه است؟
لباس مناسب دوران بارداری چگونه است؟

۵- لباس ورزشی مناسب دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری بسیار توصیه شده است، مطمئنا پزشک تان هم، آن را به شما توصیه کرده است. ورزش نشان می دهد که هم شما و کودک تان در سلامتی کامل به سر می برید. راهنمایی زیر را برای انتخاب لباس ورزشی مناسب در دوران بارداری دنبال کنید:

• لباس های ورزشی ای که برای بارداری انتخاب می کنید باید خنک، گشاد و راحت باشند.
• از پارچه های نخی طبیعی مثل کتان، لاکرا، اسپاندکس و….استفاده کنید. این پارچه ها تنفس را برایتان راحت تر می کند و کمک می کنند تا دمای بدن تان تنظیم شود.
• از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید. لباس هایی را انتخاب کنید که برای تحرک و حرکات کششی از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.
• به طور ایده آل، لباس مناسب دوران بارداری باید فضای زیادی برای قسمت شکمی فراهم کنند.

۶- لباس زیر مناسب بارداری؛ ” سوتین “

در طول دوران بارداری سینه های تان سنگین تر و حساس تر می شوند. این به این معناست که باید برای خرید دوباره ی لباس زیر اقدام کنید. انتخاب سایز مناسب سوتین، از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که سینه های تان در این دوره به مراقبت قابل توجه ای نیاز دارند. سینه ها در طول دوران بارداری فرصت بزرگ شدن پیدا می کنند، در نتیجه باید به راحتی شان توجه نشان داد.

• از سوتین هایی که جنس شان پنبه ای است استفاده کنید.
• سوتین باید شانه ها و پشت تان را هم پوشش دهد و نباید در هنگام پوشیدنش احساس کشیدگی کنید.
• انتخاب خوبی داشته باشید. مطمئنا دل تان نمی خواهد پس از بارداری شبیه پیرزن ها شوید!
• در دوران بارداری از صندل ها و کفش های اسپرت استفاده کنید و از پوشیدن کفش پاشنه بلند بپرهیزید.

روزهای خوب در راه اند!

بهترین زمان برای خرید لباس بارداری، زمانی است که متوجه می شوید باردارید. این خرید همراه با نگرانی ای عجیب، توام با هیجان است و شما عاشق این حس فوق العاده می شوید، چرا که خاص ترین دوره عمرتان محسوب می شود. قبل از آن که درباره لباس پوشیدن در دوران بارداری تصمیم بگیرید، می توانید جست و جویی در اینترنت درباره تیپ های جذاب داشته باشید. همچنین لباس های گشاد را انتخاب کنید و فراموش نکنید که باید لباس های فصلی هم بخرید.

همیشه لباس هایی که در آن احساس راحتی می کنید و در هر موقعیتی شما را خوشحال می کند و بهتان اعتماد به نفس می دهد را بپوشید. به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، اغلب زنان دچار گر گرفتگی و قرمزی می شوند که قبل از بارداری هرگز آن را تجربه نکرده اند. پس سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و علاقه خودتان را به کودک تان ابراز کنید، باور داشته باشید که بارداری بهترین تجربه زندگی تان خواهد بود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید