چگونه می توانیم فرزندان باهوش تربیت کنیم؟ سوال سختی است! زیرا بعضی از کودکان هوش کتابی دارند (هوشی که با خواندن کتاب های مختلف به دست می آید)، در حالی که بقیه هوش تجربی دارند (هوشی که با انجام دادن کاری یا تجربه به دست می آید)، بعضی از آن ها بلوک های سخت آسمان خراش ها را می سازند در حالی که بعضی دیگر کلمات و تصاویر را در شعر و نثر نقاشی می کنند. بعضی ها در انتخابات مدرسه برنده می شوند در حالی که بعضی دیگر می دانند چه چیزی بگویند که شما احساس بهتری پیدا کنید.

دکتر لیندا گات فردسون استاد آموزشی دانشگاه دلاویر در نیوآرک می گوید: “هوش بازتاب توانایی کلی فرد در پردازش اطلاعات است که سطح یادگیری، فهم و درک، استدلال، و توانایی حل مشکل را ارتقا می دهد”. “همچنین هوش در تمامی رفتار های روزمره هم تاثیر می گذارد.” از آن جایی که هر کودک توانایی خاص خود را دارد، ما بر روی این که چرا کودکان از نظر هوش متفاوت هستند و چه طور هر کدام بهترین بازدهی را دارند تمرکز می کنیم.

راز داشتن فرزندان باهوش چیست؟
راز داشتن فرزندان باهوش چیست؟

وراثت یا محیط؟

وراثت بیش از ۸۰ درصد در تعیین میزان تفاوت هوش، در بزرگسالان تاثیر دارد. تا به حال هر نسل موفقی که در تست آی کیو (تست میزان بهره هوشی) باهوش تر عمل کرده اند، اهمیت عوامل محیطی در آن ها برجسته تر بوده است. اما چرا ظاهرا تناقض وجود دارد؟

دکتر ویلیام دیکنز ارشد مطالعات اقتصادی در موسسه بروکینگ واشنگتن به ما می گوید:” استدلال پنهانی که در این تضاد وجود دارد این است که ژن و محیط هیچ ربطی به هم ندارند که به نظر مسخره می رسد بخواهیم چنین چیزی بگوییم”. “ژن ها در تمامی کارها همان قدری اعتبار دارند که محیط دارد.”

چه زمانی هوش باعث نگرانی است زمانی که افراد ثروتمند ثروتمند تر می شوند و فقرا فقیرتر. فرزندان باهوش عملکرد شان در مدرسه بهتر است که آن ها را قادر می سازد که وارد کلاس های بهتری شوند و یا به دانشگاه جایی که توانایی شان کامل می شود، بروند.

دکتر دیکنز می گوید:” اگر محیط بر روی آی کیو و آی کیو بر روی محیط اثر بگذارد این یک چرخه ی تکمیل کننده می شود.”
با گذشت زمان میزان تاثیر محیط بر روی هوش کمتر شده است. برای مثال، بعد از اینکه کودک وارد برنامه ی عالی پیش دبستانی می شود، آی کیو او در مدت ۶ الی ۱۲ ماه در اوج خود است. اما وقتی که کودک آن محیط را ترک کند آی کیو او کاهش می یابد.

دکتر دیکنز می گوید: “وقتی کودک را از محیطی خوب بیرون می آورید و او را در محیط بدی قرار می دهید او کار های متفاوتی نسبت به چیزی که قبلا انجام می داده، انجام می دهد”. ” شاید در این محیط بد دوستان روشن فکر تری انتخاب کند یا برنامه های آموزشی تلویزیونی بیشتری تماشا کند. اما در این محیط انتخاب های کمتری نسبت به یک محیط خوب دارد. پس بنابراین با گذشت زمان آی کیو او کاهش می یابد. “

نمره ی آی کیو فرزندان باهوش

دکتر گات فرسن می گوید: “فکر می کنم تلاش برای ارزیابی میزان هوش کودکان کار بیهوده ای است مگر این که آن ها غیر عادی باشند –یعنی به صورت عادی رشد نکرده باشند یا استثنائی باشند”. “مردم خیلی علاقمند هستند که نمره ی تست های فردی خود را بدانند”.

دکتر استفان شونسلر استاد رفتار و تغذیه دانشگاه کالیفرنیا در لانگ بیچ، می گوید: “نوعی ارزیابی، بهتر از تست آی کیو وجود دارد برای اینکه ببینیم آیا کودک کنجکاو است، از نقش بازی کردن و یادگیری لذت میبرد، و آیا خوشحال است.”

اما دکتر دیکنز با این فرضیه مخالف بود که نمره ی آی کیو تنها معیاری باشد که بتواند عملکرد یک کودک ۱۴ ساله را در موضوعات اقتصادی اجتماعی همانند یک بزرگسال پیش بینی کند.

تغذیه مناسب برای داشتن فرزندان باهوش

تغذیه هوشمندانه برای سلامت مغز از درون رحم مادر شروع می شود و تا زمان شیر دهی ادامه دارد، مخصوصا اگر مادر توصیه های روزانه برای مصرف ویتامین و مواد معدنی را دنبال کند.

دکتر شونسلر می گوید:”ترفند واقعی این است که به کودکان آموزش دهیم، زمانی که تغذیه شان از شیر مادر به وعده ی کامل غذایی تغییر می کند، غذاهای خوب را دوست داشته باشند.” به کودکانتان یاد بدهید که همه ی غذا ها را امتحان کنند و بعد از آن از غذاهایی که دوست ندارند برای یک سال یا بیشتر دوری کنند تا زمانی که ذائقه ی آن ها بهتر شود.”

کودکان به ۵ یا ۶ وعده میوه و سبزیجات روزانه نیاز دارند: ۵ وعده ی غلات کامل، ۲ یا ۳ وعده گوشت، ماهی یا مرغ و ماکیان و ۲ یا ۳ وعده شیر. دادن وعده های غذایی کوچک تر از وعده بزرگسالان, به کودکان از اضافه وزن آن ها جلوگیری می کند. از آن جایی که کودکان غذاهای شور و شیرین را ترجیح می دهند مادر ها می توانند سبزیجات را کمی ادویه دار کنند.

هم چنین باید از مکمل های ویتامین دار و مواد معدنی به اندازه ای که برایشان تجویز شده است استفاده کنند. دکتر شونسلر می گوید: “هر چیزی که سازمان بهداشت جهانی برای سلامت خوب توصیه می کند، برای آی کیو و هم چنین رفتار عالی است”

در مطالعات او، کودکانی که به مدت سه ماه ویتامین های روزانه ای که برای آن ها توصیه شده بود، را مصرف کردند ۱۴ درس آکادمیک مختلف یاد گرفتند که این تعداد دو برابر کسانی بود که فقط به آن ها پلاسسبیو (نوعی ماده بی خطر و غیر فعال که به جای دارو به بیمار داده می شود) داده شده بود. بیش از ۱ میلیون از کودکانی که صبحانه و نهار خوب در مدرسه می خورند، عملکرد های آکادمیک آنان تا ۱۶ درصد افزایش یافت و ۷۶ هزار دانش آموز دیگر در یادگیری ناتوان نبودند.

راز داشتن فرزندان باهوش چیست؟
راز داشتن فرزندان باهوش چیست؟

ماهیچه های ذهنی بسازید

دکتر کارلسون روانشناس دانشگاه لاند در سودان در زمینه ی تغییرات عملکرد مغز با خلاقیت، می گوید: ” برای آموزش مغزهای جوان هر شب چیز های مختلف را با هم بخوانید. علاقه و حس کنجکاوی او را تحریک کنید و او را تشویق به نواختن یک ساز کنید.”

دکتر کِنِث استیل دانشیار روانشناس دانشگاه ایالات آپالاشی در شهر بُن می گوید: “اینکه تاثیر آهنگ موتزارت (نوعی سبک موسیقی) باعث می شود که گوش دادن به آهنگ های کلاسیک رتبه ی تست آی کیو را بهتر کند احتمالا کمی اغراق است.”

دکتر فرانسیس گِلَسکو استادیار طب اطفال دانشگاه وَندربیلت در شرق برلین می گوید:” نوزادان, کودکان و پیش دبستانی هایی که در خانه پرورش می یابند، جایی که حرف می زنند، گوش می دهند و می خوانند، معمولا آی کیو بیشتر و شانس موفقیت بیشتری در مدرسه دارند.

دکتر توماس دارویل رئیس روانشناسی دانشگاه اوسگو در نیویورک پیشنهاد می کند که از اسباب بازی های بی خطر، پر سروصدا، رنگی، و با اشکال و بافت های جالب استفاده شود. هرچه زمان بیشتری را در سال های اول با کودک وقت بگذرانید بعدها سود بیشتری می برید هم در رابطه ی والدین فرزندی و هم در بهبود رشد ذهنی.

دکتر شان آچسون استاد روانشناس دانشگاه کارولینای غربی در کولووی می گوید:” کودکانی که در خانه تنها گذاشته می شوند که بنشینند و تلویزیون تماشا کنند و بازی های ویدئویی انجام دهند هم به خوبی عمل نمی کنند. آن ها را به یادگیری فعالانه و تبادل نظر تشویق کنید تا فرزندان باهوش داشته باشید.”

دکتر دارویل می گوید: “زمانی که کودکان بزرگ می شوند به زمان و آزادی برای بازی و کشف چیزهای جدید نیاز دارند. اگر کودک پیش دبستانی شما در حال بازی کردن در گل و لجن است یا در حال نقش بازی کردن با شما و یا دوستش است او دارد یاد می گیرد که برای یادگیری به چه چیزهایی نیاز دارد.”

دکتر دارویل می گوید:” ورزش، موسیقی و فعالیت های دیگر نیاز به تمرکز و نظم دارد و رشد ذهن را تحریک می کند – اما کودکان را مجبور نکنید که علاقه مندی های شما را بپذیرند. فقط چون پدر خانواده در کودکی از بازی چوگان لذت می برده دلیل نمی شود که فرزندش هم به آن بازی علاقه مند شود.”

دکتر گات فردسون معتقد است که روش های یادگیری و انگیزه ی هر کودک، منحصر به فرد است. برای ارتقای هوش، ما نباید از بلدپروازی، شوق و انگیزه و درست کاری غافل شویم که به همان اندازه برای کسب موفقیت مهم است. ما نباید فراموش کنیم که به کودکان آموزش دهیم که چگونه یاد بگیرند.

او همچنین می گوید:” افراد کمی هستند که در راستای استعدادشان کار می کنند یا اصلا متوجه استعدادشان می شوند. کودکان را تشویق کنید که نگرش ها و ابزار های لازم برای استفاده از مغزشان را به بهترین شکل به کار بگیرند.”

دکتر رابرت اِسترنبرگ رئیس مرکز پی اِی سی ای و استاد روانشناس و تحصیلات آموزشی آی بی دانشگاه یِیل می گوید:” اگر ما بفهمیم که کودکان چگونه فکر می کنند، می توانیم موفقیت شان را بهبود ببخشیم و فرزندان باهوش پرورش دهیم، استرنبرگ می گوید:” اگر ما به روشی به کودکان آموزش دهیم که مرتبط با توانایی کودک باشد، نتیجه ی بهتری می گیریم. “

استفاده یا عدم استفاده

همانطور که تاثیرات جدید محیط به تدریج تحلیل می رود، آموزش هوش باید همیشه دنبال شود. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و کودک تان را تشویق کنید از موهبت خاص اش به طور موثر استفاده کند در این حال کودک شما باید آماده ی شروع شود.

دکتر دیکنز می گوید: ” اگر شما بتوانید توانایی یاد گیری کودک تان را سرعت ببخشید- حتی به صورت موقت- دانشی که از این راه کسب می کنند می تواند ۲۰ الی ۳۰ سال همراه آن ها باشد. بعضی از مهارت ها تا آخر عمر با فرزندان باهوش شما باقی می مانند. والدین می توانند به صورت دائم بر روی موفقیت کاری و بازدهی فرزند شان تاثیر بگذارند حتی اگر نتوانند آی کیو او را تغییر دهند.”

بر اساس “اثر فلین” (نمودار افزایش قابل توجه و مداوم امتیازات تست هوش کودک)، که توسط دکتر جیمز فلین دانشمند سیاسی دانشگاه اُتاگو در نیوزلند پژوهش شده است، میانگین آی کیو جمعیت در هر نسل افزایش می یابد. او می گوید بهترین هدیه ای که می توانید به کودک تان بدهید عشق به یادگیری و رضایت مندی است. دکتر فلین می گوید: ” اگر این کار را برای کودک تان انجام دادید، محض رضای خدا نگران آی کیو او نباشید. آن ها چیزی دارند که زندگی را ارزشمند می کند.”

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید