یکی از موضوعات بسیار مهم رشد کودک که مسئولیت بزرگی است بر دوش والدین، مبحث واکسیناسیون است. اهمیت ضروری بودنِ واکسن، بارها اعلام شده است. به همین علت در قرن اخیر بسیاری از پرستاران ، پزشکان و سازمان های سلامت، تلاش کردند تا خانواده ها را برای انجام این کار مهم قانع کنند و در برابر مخالفتشان بایستند.

با این حال هنوز بسیاری از خانواده ها درباره ی اهمیت واکسن زدن تردید دارند و تصمیم به استفاده از واکسن نگرفته اند. اما باید دانست که به تاخیر انداختن واکسیناسیون، بعدها پیامد های جدی ای را در زندگی کودک به دنبال خواهد داشت.

تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟
تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟

خطر نامنظم بودن برنامه ی ایمن سازی

‘مرکز ملی ایمن سازی و بیماری های تنفسی’ معاون مدیر سازمان آلن اِس کِریج ، توضیح داده است که اگر نوزادان مرتب واکسن نزنند و یا کاملا آن را حذف کنند، به شدت در خطر بیماری هستند. مطالعات دیگری نشان می دهد که این بیماری ها می توانند به مشکلات دراز مدت سلامتی یا حتی مرگ منجر شود. همانطور که در تحقیقات گزارش شده توسط آکادمی کودکان گفته شده ، اگر واکسن های سرخک ، اوریون و سرخجه تا بعد از ۱۵ ماهگی به تاخیر بیافتد ، خطر ابتلا به تب تشنجی بیشتر می شود.

مشکلات اصلی ای که به دلیل نامنظم بودن برنامه ی واکسیناسیون ممکن است اتفاق بیفتد، این است که امکان دارد سبب مشکلات شدید سلامتی و حتی مرگ شود. سرخک ممکن است باعث اختلال دائمی شنوایی شود. همچنین اوریون میتواند منجر به آسیب به مغز شود. همانطور که بسیاری از ما می دانیم ، فلج اطفال میتواند باعث شود سوار بر ویلچر شوید و همچنین ممکن است بر مشکلات تنفسی نیز اثر بگذارد.

آیا مزیتی هم در به تاخیر انداختن واکسیناسیون وجود دارد؟

تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟
تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟

طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، خیر! این مرکز به وضوح این موضوع را بیان کرده است که هیچ مزیتی برای به تاخیر انداختن برنامه های ایمن سازی که شامل تاخیر در زدن واکسن هم می شود وجود ندارد. همچنین توضیح داده است زمانی که کودکان در برنامه ی زمانی مشخصی واکسن دریافت می کنند، هیچ وقفه ای در رشدشان ایجاد نمی شود. بر خلاف تصور برخی از والدین زدن واکسن به موقع، هیچ بار اضافه ای بر سیستم ایمنی نوزاد ایجاد نمی کند و منجر به بیماری او نیز نمی شود.

پادتنِ درون واکسن از میکروب های خودش منشأ میگیرد. اما این ها میکروب های ضعیف شده یا کشته شده اند. در نتیجه ، نوزاد را بیمار نمی کند یا باعث مشکل جدی برای سلامتی اش نمی شود. در حقیقت چیز قابل مقایسه ای نسبت به پادتنی که نوزاد در دنیای واقعیِ بیرون با آن روبه رو شود، نیست! این واکسن ها به وسیله ی پادتن هایی که قادر به مبارزه با بیماری های قابل پیشگیری هستند، به آماده بودن کودک در برابر بیماری ها کمک می کند.

تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟
تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟

ایمن سازی گروهی چیست؟

ایمن سازی گروهی به این موضوع بر می گردد که افراد زیادی با ایمن کردن خودشان، از یک بیماری جلوگیری کنند. این پیشگیری به این علت ایجاد می شود که جمعیت ایمن شده نمی توانند ناقل بیماری شوند ، و بدین گونه دیگران را در معرض یک ویروس خاص قرار نمی دهند. در این مواقع دولت با اختیارات گسترده در مورد پخش واکسن، می تواند از شیوع بیماری جلوگیری کند.

مجله علمی آمریکایی گزارش داده که چگونه تصور غلط نسبت به ایمن بودن واکسن، سبب شده تا ۴۰ درصد از والدین در سراسر ایالات متحده واکسن را به تاخیر بیاندازند یا از آن چشم پوشی کنند.

تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟
تاخیر در زدن واکسن های کودک چه عوارضی دارد؟

بی نظمی در برنامه ایمن سازی فرزندانتان ممکن است باعث شود فرزند شما در خطر جدی مانند تشنج برای واکسن MMR (واکسن سرخک، سرخجه، اوریون) قرارگیرد.

همچنین ممکن است نیاز به مراجعه بیشتر به مطب پزشک شود که نه تنها وقت گیر است بلکه نوزاد را به بسیاری از بیماری های عفونی دیگر دچار می کند. بدیهی است،‌ در نهایت، ‌انتخاب با شماست. اما مهم است که از خطرات ناشی از تاخیر واکسیناسیون آگاهی داشته باشید. بنابراین ، اکنون به عقب برگردید، فکر کنید و تصمیم آگاهانه ای بگیرید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید