هفته اول و دوم بارداری

بچه ی شما هنوز وارد مرحله ی بارداری نشده!

خیلی کوچک

size-of-a-seed-square-yellow

۴۰ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته اول و دوم بارداری

پیشرفت مغز

از مغز های به دنیا نیامده محافظت کنید! زنانی که در این زمان روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید دریافت می کنند، خطر نقص لوله ی عصبی جنین را تا ۷۰ درصد کاهش می دهند.


 

احتمال دوقلو شدن

هشدار دوقلو! اگر بیش از ۳۵ سال سن دارید، به مقدار زیادی هورمون های محرک فولیوکل ترشح می کنید و این موضوع سبب افزایش احتمال ورود دو تخمک یا بیشتر در دوران تخمک گذاری می شود.


 

شما باردارید! واقعا هستید؟

در هفته ی اول بارداری شما در واقع باردار نیستید. زمان وضع حمل شما بر اساس اولین روز از آخرین قاعدگی شما محاسبه می شود.

آماده شدن برای تخمک گذاری

نه، نوزادی در این اطراف به چشم نمی خورد. تنها یک تخمک مضطرب و یک سری اسپرم با انگیزه در پشت خط آغازین ایستاده اند. اما در هفته ی اول و دوم بارداری( هفته ای که بلافاصله بعد از پایان آخرین دوره ی قاعدگی شما شروع می شود) بدن شما در حال تدارک شرایطی است که راه را برای آمدن نوزاد هموار کند.

روز  تخمک گذاری

در این لحظه رحم شما خود را برای آمدن یک تخمک بارور شده آماده می کند. هرچند شما تا ماه بعد نمی فهمید که این تخمک با هیچ اسپرمی چفت شده یا نه.

حساب کردن روز  زایمان

چطور می توان این بازه را هفته ی اول بارداری نامید وقتی هنوز باردار نشده اید؟ برای متخصصان بسیار سخت خواهد بود تا لحظه ای که بارداری شروع می شود( لحظه ی برخورد تخمک و اسپرم) را به طور دقیق مشخص کنند. با اینکه مشخص کردن آغاز دوره ی ماهانه اصلا سخت نیست، تعیین زمان تخمک گذاری کمی مشکل است. ممکن است اسپرمی که از بدن شریک شما وارد بدنتان شده، ‌چند روزی در  آن بماند و با تخمک برخورد نکند. از آن طرف تخمک شما می تواند تا ۲۴ ساعت منتظر رسیدن اسپرم ها بماند. پس برای اینکه بتوانیم یک حدود زمان بندی به آغاز دوران بارداری بدهیم، اکثرا اولین روز پس از  آخرین دوره ی قاعدگی را به عنوان شروع چهل هفته ی بارداری می دانند. آیا هنوز گیج هستید؟ به آن به عنوان یک مدت اضافه نگاه کنید. شما دارید زمان را حدود دو هفته قبل از  باردار شدن شروع می کنید.

بدن شما در هفته اول و دوم بارداری

در هفته اول بارداری چه اتفاقی می افتد

آخرین چرخه ی قاعدگی

چرخه ی قاعدگی شما ارکستری است که توسط یک سری هورمون به طور هماهنگ رهبری می شود. اولین هورمونی که به کار می افتد هورمون FSH است.( هورمون تحریک کننده ی فولیکول) که همان طور که ممکن است حدس زده باشید، فولیکول ها را تحریک کرده تا به بلوغ برسند.

برخی از آن ها سریع تر از دیگران به بلوغ خواهند رسید. هر فولیکول حاوی یک تخمک است و هر ماه تنها یکی  از  آن ها فولیکول اصلی می شود و شانس این را دارد که به بارداری برسد. هنگامی که فولیکول به بلوغ رسید، هورمون دیگری را آزاد می کند. این هورمون استروژن است، که مسئول انجام دو کار است. اول به لایه های رحم اطلاع می دهد تا دوباره ضخیم شوند. دوم هنگامی که به میزان کافی استروژن آزاد شد، هورمون دیگری به نام LH (هورمون جسم زرد تخمدان) شروع به تولید می شود.

افزایش هورمون LH باعث می شود تخمکی که در بالغ ترین فولیکول قرار  دارد، دیوار تخم دان را بشکافد. این پدیده به پدیده ی تخمک گذاری مشهور  است و به طور معمول بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت بعد از به حد رسیدن هورمون LH انجام می شود. بعد تخمک به اسپرم خوش شانس می رسد که آن را به یک سارنده ی نوزاد تبدیل کرده و باعث می شود تا تمام آمادگی هایی که بدنتان برای لقاح انجام داده ارزشش را داشته باشد. باور کنید یا نه، از  همین لحظه روز شمار به دنیا آمدن فرزندتان، در دوره ی قبل از باروری شروع می شود. حتی با وجود اینکه اسپرم و تخمک در یک مکان قرار ندارند. 

اگر در این زمان باردار نشدید،‌ نگران نشوید. احتمال بارداری زنان در هر چرخه تنها ۲۵٪ است.

در این میان که رحم شما خود را برای مستاجر جدیدش آماده می کند، سعی کنید تا صاحب خانه ی خوبی باشید. از این هفته به چشم آخرین لحظاتی در زندگی خود نگاه کنید که بعد قرار است توسط فرزندتان تسخیر شود. با اینکه به طور رسمی باردار نیستید اما بهتر است به گونه ای رفتار کنید که انگار هستید. اگر هنوز  ویتامین های مخصوص دوره ی بارداری را نخورده اید، از حالا شروع کنید. همچنین بهتر  است در  این دوره از کشیدن سیگار  و نوشیدن الکل دست بر دارید و رژیم مناسبی برای دوران بارداری در نظر گرفته و روزانه ورزش کنید.

کارهای دیگری که می توانید انجام دهید تا احتمال بارداری خود را بالا ببرید به شرح زیر  است:

از سکس دهانی قبل از سکس واژنی پرهیز کنید. 

چرا که بزاق دهان تاثیر منفی ای بر فعالیت و عملکرد اسپرم ها خواهد داشت. همچنین از استفاده از انواع روان کننده ها( مانند Astroglide) نیز بپرهیزید.

گرما را کم کرده تا احتمال بارداری را افزایش دهید

آیا سعی دارید باردار شوید؟ از  زیر پتوی الکتریکی بیرون آمده و سعی کنید به شیوه های خوب قدیمی خود را گرم کنید. تحقیقات نشان داده که طولانی مدت در معرض گرمای زیاد  ( مانند پتو های برقی و حتی گرمای زیر لپ تاپ) قرار گرفتن می تواند تاثیر مخربی بر سرعت شنا کردن اسپرم ها داشته باشد.( و شما می خواهید که آن ها به سرعت شنا کنند.) اما وقتی همسر خود را در آغوش گرفته تا خود را گرم کنید، گرمای ایجاد شده به تشکیل نوزادان کمک می کند.


عوارض هفته اول و دوم بارداری

در هفته اول بارداری از کجا بفهمیم بارداریمدمای بدن شما اول افت کرده و بعد افزایش می یابد
دمای پایه ی بدنتان یا BBT هنگام تخمک گذاری به پایین ترین حد خود می رسد و بعد بلافاصله هنگامی که تخمک گذاری رخ می دهد، نیم درجه زیاد می شود. پس یک دماسنج خریده و به طور مداوم دمای خود را اندازه گیری کنید. بعد از چند ماه شما می توانید متوجه یک الگوی خاص شوید که با کمترین تغییر آن می توانید متوجه شوید کی در حال تخمک گذاری هستید.

علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاحافزایش مخاط دهانه ی رحم
شما از دوره ی TTC مخاط رحمی خود را اندازه گرفته و میدانید هر هفته چطور تغییر می کند. در این دوره مخاط غلیظ، سفید و چسبناک است اما هنگامی که به روز بارداری نزدیک تر می شوید، حجم آن افزایش یافته و به نظر کدر می آید.

برای هفته سوم بارداری آماده اید؟!

در هفته سوم بارداری شما تخمک گذاری کرده اید و لحظه ای که منتظرش بودید، فرارسیده است؛ شما رسما باردار هستید! حالا بچه‌ی شما کوچکتر از یک دانه‌ی خشخاش است.

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید