هفته نهم

در هفته نهم بارداری جنین شما هم اندازه ی یک زیتون است!

حدود ۲.۵ سانتی‌متر طول

size-of-a-green-olive-square-yellow

۳۱ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته نهم بارداری

قوی تر شدن

در این هفته ماهیچه های کوچک او شروع به رشد می کنند اما همچنان یک یا دو ماه دیگر باقی مانده تا بتوانید مشت های کوچک او را احساس کنید.


 

این صدای شیرین

درحالیکه برای حس کردن لگد ها هنوز خیلی زود است، اما برای شنیدن یک صدا خیلی هم زود نیست- صدای ضربان قلب شما ممکن است در ملاقات این هفته تان با دکتر به وسیله ی دستگاه مخصوص قابل شنیدن باشد.


 

سلام بچه!

دم بچه که همان ستون فقرات اوست کاملا ناپدید شده. حالا خیلی بیشتر شبیه به یک آدمیزاد کوچک است.

 

پایان مرحله ی اولیه ی جنینی

جنین شما مرحله ی ابتدایی را پشت سر گذاشته و تا یک هفته ی دیگر به یک جنین کامل تبدیل می شود. او در این هفته یک اینچ طول دارد یعنی به اندازه ی یک زیتون سبز متوسط. سر کاملا شکل گرفته و گوش ها در حال رشد هستند تا جنین شما بیشتر شبیه آدمیزاد شود. نوک پاها قابل تشخیص است و سایر اندام های ضروری (مانند قلب، مغز، کلیه ها و شش ها) شروع به رشد کرده اند. جنین شما حرکات بی اراده ای هم خواهد داشت زیرا ماهیچه های کوچک او در حال شکل گیری هستند. البته تا یک یا دو ماه آینده خبری از احساس این حرکات نیست.

ضربان قلب جنین با سونوگرافی قابل شنیدن است

با اینکه برای حس کردن جنین در شکمتان هنوز خیلی زود است، اما می توانید صدای او را بشنوید. قلب جنین شما به حد کافی رشد کرده و بزرگ شده که بتوان به کمک دستگاه های سونوگرافی صدای ضربان آن را شنید. اما اگر پزشک متخصص نتوانست این کار را انجام بدهد نگران نباشید. این یعنی بچه ی خجالتی شما در گوشه ای از رحم شما قایم شده یا پشتش را به به دستگاه گرفته و به این صورت یافتن جنین با دستگاه سخت شده. تا یکی دو هفته ی دیگر یا ملاقات بعدی تان، حتما لذت شنیدن این صدای عجیب و دوست داشتنی را تجربه خواهید کرد.

 

 بدن شما در هفته نهم بارداری

 حتی اگر موضوع بارداری را از همه پنهان کرده باشد، جنین درون بدنتان آن را به شما یادآوری می کند. البته نه با استفاده از کلمات، بلکه با عوارضی که هرروز نشانتان می دهد؛ مثل حالت تهوع دوران بارداری یا ترشح بیش از حد بزاق دهان. و تغییر دیگر که بسیار به چشم می آید، یعنی بزرگتر شدن سینه ها و مشکل بستن دکمه های پیراهن.

احساس خستگی مفرط

در مورد عوارض بارداری احتمالا در هفته ی نهم بارداری احساس می کنید دیگر طاقت ندارید: لباس هایتان در قسمت کمر خیلی تنگ شده اند و شما در بالا تنه پف کرده اید، روزی صدبار به دستشویی می روید ( حالا اگر برای ادرار باشد نه تهوع.) اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود؛ احتمالا بلند کردن سر از روی بالش هم برای شما سخت شده، موقع راه رفتن پاهایتان را روی زمین می کشید و فقط می خواهید زودتر به خانه و تخت خودتان برسید.

خستگی شدید در هفته نهم بارداری از عوارض شایع است، مخصوصا در سه ماهه ی اول. البته دلیلش هم مشخص است، پرورش بچه یک کار سخت است. بدن شما با پرورش جفت شما را برای مادر شدن آماده می کند. همچنین متابولیسم و سطح هورمون های شما به طرز چشمگیری افزایش یافته و این موضوع باعث کاهش قند خون و فشار خون می شود-یعنی موارد لازم برای یک خستگی بی پایان.

خبر خوب این که طی هفته های آینده راحت می شوید و انرژی تان افزایش پیدا می کند. این همزمان با آغاز سه ماه ی دوم ( دیگر از شر تهوع صبحگاهی خلاص می شوید) پرورش جفت به پایان می رسد. البته خبر ناخوشایندی هم وجود دارد؛ سر و کله ی خستگی دوباره تا حدودی در سه ماهه ی سوم پیدا می شود که به خاطر تحمل وزن جنین سنگین و حمل اوست. اما از آن جایی که فعالیت برای شما و جنین بسیار مفید است، از ورزش کردن غافل نشوید.

خوب میان وعده بخورید

سر و کله زدن با حالت تهوع و استفراغ در دوره ی بارداری کار راحتی نیست- اما وقتی می خواهید به خاطر جنین تغذیه ی سالم داشته باشید سخت تر هم هست. نگران نباشید. درست است که اشتهای زیادی برای غذا خوردن ندارید، اما باید مواد مغذی مورد نیاز جنین را تأمین کنید( البته از آنجایی که جنین شما فعلا کمی بزرگتر از یک نخود است، پس نیاز هایش هم در همین حد است).

خوردن وعده های سنگین واقعا سخت است، پس شش وعده غذای سرشار از مواد مغذی در طول روز انتخاب بهتری است. هضم شش وعده غذا نه تنها برای معده ی حساس شما راحت تر است، بلکه دفع آن هم با مشکلات کمتری همراه خواهد بود. در حال حاضر روی خوردنی هایی که با آن ها مشکل ندارید تمرکز کنید( حتی اگر این خوردنی هرروز و چندبار بیسکوییت نمکی است)، و هرگاه که معده تان اجازه داد از گزینه های سالم هم استفاده کنید( مثلا بیسکوییت نمکی با آرد کامل و سبوس دار به همراه کمی پنیر چدار.) از قدرت شگفت انگیز زنجبیل برای التیام معده کمک بگیرید.


عوارض بارداری در هفته نهم

ادرار مکرر
اگر نیمه شب برای ادرار از خواب بیدار می شوید، این بار وقتی که حس کردید مثانه تان خالی شده، باز سعی کنید ادرار کنید. با این کار مثانه شما کاملا تخلیه می شود و شاید بتوانید یک ساعت بیشتر بخوابید.

خستگی و کوفتگی
حس بدیست وقتی خودتان را به سختی به هرطرف می کشانید. برای خواب خودتان وقت بگذارید- البته خواب راحت وقتی ادرار مکرر و نگرانی های متعدد برای سلامت جنین وجود دارد واقعا کار راحتی نیست. پس کمتر از رایانه استفاده کنید، زودتر به رخت خواب بروید( مثلا بعد از خواندن یک کتاب یا مجله) و وقت بیشتری را در رخت خواب بگذرانید. این خواب بیشتر برای انرژی بیشتر در طول روز لازم و ضروریست.

دردناکی سینه ها و تغییر در ظاهر آن ها
مسئله دیگری که شما را در طول شب بیدار نگه می دارد همین است. سینه های شما بزرگتر و دردناک تر شده اند. افزایش جریان خون و سایز، آنها را بسیار حساس کرده- و شب ها را برای شما ناراحت تر کرده. می توانید از لباس زیر ورزشی و نخی استفاده کنید تا راحتی بیشتری را تجربه کنید. برای کاهش ناراحتی از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.

سوزش معده و سؤهاضمه
برای مقابله با سوزش معده، آدامس بدون قند بجوید( در صورت استفاده ی به اندازه، هیچ ضرری برای زنان باردار ندارد). جویدن ترشح بزاق را افزابیش می دهد که این اتفاق باعث خنثی شدن اسید معده می شود. از قرص های خنثی کننده ی اسید معده استفاده کنید و به جای سه وعده ی بزرگ، شش وعده ی کوچک غذا بخورید.

نفخ
باد نفخ زیادی دارید؟ جای نگرانی نیست، شما تنها مادری نیستید که با این مشکل سر و کار دارید. مصرف وعده های کوچک غذا فشار کمتری به سیستم گوارش شما می آورد.

یبوست
برای جلوگیری از مشکلات گوارشی، روده های شما باید عادی و سالم کار کنند. در کنار نوشیدن آب فراوان، از آب میوه ها و سبزیجات هم استفاده کنید. صبح قبل از هر چیزی، یک لیوان آب گرم و لیمو بنوشید( یا شب قبل خواب). این روش در میان خانم های باردار بسیار رایج است.

برای تغییرات هفته دهم بارداری آماده اید؟!

در هفته دهم بارداری جوانه های دندان های نوزادتان کم کم در زیر لثه هایش شکل می گیرند.

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید