هفته هشتم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک تمشک بزرگ است!

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۱.۳ سانتیمتر طول!
حدودا ۱.۳ سانتیمتر طول!
seed
۳۲
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته هشتم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

به شما نگاه می کند!
آبی، سبز، یا قهوه ای؟ فعلا نمی توانید چشم های جنین را ببینید اما در این هفته شبکیه ی چشم او شروع به تولید رنگدانه می کند.
آبی یا صورتی؟
قسمت های پسرانه یا دخترانه ی بچه ی شما در حال رشد است اما هنوز خیلی زود است تا پزشک شما بتواند جنسیت او را تشخیص بدهد.
همه ی سیستم ها پیش می روند
تا پایان این هفته، تمام اندام های اساسی و سیستم های بدن شروع به رشد کرده اند.

نوزاد شما با سرعت بی نظیری در حال رشد کردن است. این هفته چند سانت شده است؟ باید حدود ۱٫۶ سانتی متر است. از اندازه ی فندق یه اندازه ی یک تمشک رسیده. اما اندازه گیری دقیق آن ها در این دوره سخت خواهد بود. با اینکه حدود یک میلی متر در روز رشد می کنند، این رشد تنها قدی نیست بلکه در دست ها پاها، پشت و دیگر اعضای این بدن کوچک نیز اتفاق می افتد. این به این معنیست که تغییرات بزرگی در چند ماه آینده به وقوع خواهد پیوست.

نوزاد لب و بینی و پلک دارد

دیگر چه چیزی در هفته ی هشتم بارداری در حال تغییر است؟ نمای نزدیکی از جنین به شما نشان خواهد داد که نوزاد شما کمتر به شکل یک جانور خزنده و بیشتر به شکل یک نوزاد شده است، هرچند که دست و پایی تنیده دارد. انگشتان کوچک دست ها و پاهایش تازه در حال شکل گیری و جدا شدن از هم هستند و دمش تقریبا به طور کامل از بین رفته است. شما متوجه شکل گیری لب بالایی خواهید شد همچنین آن بینی کوچک نیز بیرون می زند و پلک هایی بسیار باریک هم شکل خواهند گرفت.

تپش قلب و حرکات

تمام این رشد کردن ها برای نوزاد شما نیز جذاب خواهد بود. از کجا میشود این را فهمید؟ قلب نوزاد شما با سرعت بی نظیر ۱۵۰ تا ۱۷۰ بار در دقیقه می تپد.( حدود دو برابر سرعت تپش قلب شما) و با اینکه آن را حس نمی کنید، نوزادتان در حال حرکت هایی فوق العاده است. او می تواند باسن و کفل های کوچکش را تکان دهد. سقلمه زدن هایش هم شدید تر می شود. حجم مایع آمنیوتیک در حال افزایش است و رحم شما نیز در حال بزرگ تر شدن است تا برای مستاجرش اندازه باشد.

توصیه هایی درباره هفته هشتم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته هشتم بارداری

baby size week 1 and 2

حتی اگر موضوع بارداری را از همه پنهان کرده باشد، جنین درون بدنتان آن را به شما یادآوری می کند. البته نه با استفاده از کلمات، بلکه با عوارضی که هرروز نشانتان می دهد؛ مثل حالت تهوع دوران بارداری یا ترشح بیش از حد بزاق دهان. و تغییر دیگر که بسیار به چشم می آید، یعنی بزرگتر شدن سینه ها و مشکل بستن دکمه های پیراهن.

تهوع صبحگاهی

با اینکه بارداری شما هنوز از بیرون قابل تشخیص نیست، لباس هایتان به احتمال زیاد کمی دور شکمتان تنگ می شوند. چرا که در هفته ی هشتم، رحمتان که معمولا به اندازه ی یک مشت است، به اندازه ی یک گریپ فروت رشد کرده است. البته هنوز اندازه ی بسیار کوچکی دارد. اما در حالی که باردار بودن شما از بیرون قابل تشخیص نیست، شما تقریبا به طور قطع احساس می کنید که باردار هستید. مخصوصا که اجزای درونی شما در تمام روز می خواهند از بدنتان بیرون بیایند.

بله، این همان تشریفات بدنام دوران بارداری است: تهوع صبحگاهی. هرچند فردی که این پدیده را نام گذاری کرده احتمالا ک مرد بوده که خود هرگز آن را تجربه نکرده است. اگر شما جزو ۷۵% ای از زنان هستید که تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند، به قطع می دانید که ممکن است این حس از صبح شروع شده و تا انتهای روز و حتی تمام شب ادامه داشته باشد.

هیچ کس به طور قطع نمی داند که چه چیزی موجب این حس می شود. هر چند نظریه هایی در این مورد وجود دارد. می تواند به خاطر افزایش سطح هورمون hCG یا گردش استروژن در بدنتان یا ریلکس شدن عضله هایی دستگاه گوارش ( این کار موجب کاهش کارایی دستگاه گوارش می شود.) یا افزایش هورمون پروجسترون یا کشش سریع عضله های رحمی باشد. هرچه که موجب این اتفاق شده، مطمئن باشید نوزاد شما سالم است. حتی هنگامی که بالای کاسه ی توالت در حال عق زدن هستید.

سعی کنید تعداد وعده هایتان را زیاد اما حجمشان را کم کنید. این کار به بدنتان کمک می کند تا با مشکل بزرگ دیگری که پیش رو دارد نیز مقابله کند: سوزش معده ی ناشی از بارداری. به احتمال زیاد حالت تهوع و استفراغ تا هفته ی ۱۲ ام تا ۱۴ ام کم کم کنار گذاشته می شود. ( طاقت بیاورید تنها ۴ تا ۶ هفته ی دیگر باقیست تا به کمی آرامش برسید) در این حال، سعی کنید روی نکات مثبت تمرکز کنید. تهوع صبحگاهی نشانه ای از یک بارداری طبیعیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر، در باره ی راهکار های کاهش تهوع صبحگاهی مطالعه کنید.

خوردن میوه در دوره ی بارداری

میوه دوست همیشگی شماست اما در دوران بارداری بهترین دوستتان است. نه تنها این هدیه ی شیرین طبیعت حاوی ویتامین حای حیاتی و دیگر مواد غذاییست که برای شما و نوزادتان مفید است، بلکه نقش مهمی نیز در حفظ حالت طبیعی شما نیز دارد. همچنین میوه ی مناسب می تواند به اندازه ی سبزیجاتی که به دلیل تهوع نمی توانید به راحتی به سمتشان بروید هم مفید باشد. ( برای مثال اگر نمی توانید کلم بروکلی بخورید به جای آن زردآلوی خشک شده بخورید.)

یک قانون خوب در مورد مواد مغذی موجود در میوه ها و سبزیجات: رنگ های جیغ تر به معنای ماده ی معدنی بیشتر هستند. اما بیشتر مواقع این درون میوه هاست که اهمیت دارد. پس با اینکه طالبی نسبت یه پوسته ی یک سیب قرمز کمرنگ تر است، درون این دو میوه داستان متفاوتی را تعریف می کنند. گوشت رنگی درون طالبی در مالکیت ویتامین ها و مواد معدنی نسبت به برتری دارد. میوه ی خود را بر اساس رنگ گوشته اش انتخاب کنید و با این کار موادی خواهید یافت که به اندازه ی طلا ارزش دارند.

عوارض بارداری در هفته هشتم

خستگی
چی چیزی موجب خستگی این روز های شما می شود؟ آیا همه چیز را امتحان کرده اید؟ بارداری کار سختیست و شما باید از دیگران کمک بخواهید. حال این کمک می تواند از سمت شریکتان، خانواده تان یا دوستانتان باشد. داشتن کمک شریکتان به معنایاینست که آن قدر انرژی دارید که بتوانید به یک پیاده روی بروید( به شرط اینکه بعد به سمت تختتان بشتابید)
حالت تهوع و استفراغ
حالت تهوع ممکن است هنوز باقی مانده باشد. سعی کنید غذا هایی با زنجبیل بخورید. تحقیقات نشان داده این کار برای کم کردن حالت تهوع و استفراغ در طی دوران بارداری موثر است. بیسکوییت ها و شکلات ها . نوشیدنی های زنجبیلی می تواند مصرف شود. همچنین سعی کنید تا ویتامین های مخصوص دوره ی بارداری خود را همراه با شام یخورید و آن ها را با شکم خالی مصرف نکنید. ویتامین های قابل جویدن نیز ممکن است باعث کاهش حالت تهوعتان بشود.
افزایش ترشحات واژنی
یک مایع دیگر که به لطف استروژن به شما معرفی می شود، لوکورها نام دارد. مایعی نازک و شیری رنگ از که از واژن ترشح می شود. هنگامی که استروژن باعث بالا رفتن گردش خون در ناحیه ی لگنی می شود، این پدیده موجب تحریک غشای مخاطی بدن می شود. لوکورها با ایجاب بالانسی بین باکتری ها از مجرای تولد در برابر عفونت محافظت می کند. پس سعی نکنید آن را با آب بشورید.
باد کردن و نفخ کردن
همراه با باد کردن و یبوست مصیبت دیگر بارداری هم به دیدار شما می آید. فلاتولنس یا گاز گذرا. هورمون رلاکسین(ریلکس کننده) که به درستی نام گذاری شده، به همراه پروجسترون موجب ریلکس کردن عضله های بدن شما می شوند. این عضلات شامل دستگاه گوارشی شما نیز می شود. این عمل باعث شده تا غذا آرام تر در بدن حرکت کند که موجب سؤهاضمه و نفخ شود. چه کاری می توانید برای رفع این مشکل انجام دهید؟ سعی کنید هنگام غذا خورن ریلکس باشید. استرس باعث می شود تا همراه غذا مقداری هوا را هم در شکم خود جمع کنید.
یبوست
فیبر می تواند در برابر تنبلی روده هایتان، بهترین دوست شما باشد. پس کمی فیبر به تمام غذا های خود اضافه کنید. اما اگر به غذا های پر فیبر عادت ندارید، عجله نکنید وگرنه بیش از گذشته نفخ می کنید. برای مثال به جای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کرده و آن را با مرغ گریل شده و کمی سبزیجات میل کنید. اما سیستم گوارشی خود را با یک بشقاب پر برنج قهوه ای و توفو و بروکلی شوکه نکنید.
ویار و ناسازگاری های غذایی

آیا  مواد عجیب و غریب مانند خاک یا آهار های لباس شویی را ویار می کنید؟ با پزشک خود تماس بگیرید. این نوع ویار ها پیکا نام دارند و می توانند نشانه ای از کمبود مواد مغذی مخصوصا آهن باشند.

توصیه هایی برای این هفته

  • حجم خون شما تا ۵۰۵ افزایش خواهد یافت که به همراه هورمون های دوران بارداری موجب سردرد های وخیم شود. آیا دچار این سردر ها شده اید؟ با پزشک خود در باره ی مصرف آسپرین یا ایبو بروفن یا استامینوفنی که برای سلامت نوزاد بهتر است، صحبت کنید.
  • بهتر است اسکات زدن را به برنامه ی ورزشی خود اضافه کنید. با کشیدن ران هایتان، بعد ها هنگام زایمان می تواند به سرازیر شدن نوزاد کمک کند. این حالت را بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید و در هر دوره آن را ۵ بار تکرار کنید.
  • به علت افزایش هورمون های بسیاری در دوران بارداری ملاسما یا لکه های سیاهیی روی پوست صورت و باقی بدن شما ظاهر شوند. ممکن است بتوانید از آن ها دوری کنید. برای اینکار باید هنگام قرار گیری در معرض آفتاب، از ضد آفتاب های SPF 30 – ۵۰ استفاده کنید.