هفته هفتم

بچه ی شما به اندازه ی یک بلوبری است!

حدود ۰.۶۳ سانتی‌متر طول

size-of-a-blueberry-square-yellow

۳۳ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته هفتم بارداری

لبخند بزنید!

صورت کوچولوی شما در این هفته شروع به شکل گیری می کند، با گونه ها، چانه و فک هایی که رشد می کنند.


 

قلب بچه می تپد

قلب بچه ی شما بین این هفته تا هفته ی پنجم شروع به تپیدن می کند. حتی ممکن است این تپش را در سونوگرافی مشاهده کنید.


 

وضعیت جنین

بیخود و بی جهت چنین اسمی برایش نگذاشته اند. بچه ی شما که حالا شبیه یک بچه قورباغه ی کوچک با دم کوچولو است، خودش را جمع کرده و پاهایش نزدیک به بدنش است. او حالا حالاها قصد تکان خوردن ندارد.

 

در این هفته جنین شما حدودا یک چهارم اینچ طول دارد، یعنی به اندازه ی یک فندق. هنوز هم خیلی کوچک است. به این مسئله طور دیگری نگاه کنید؛ جنین شما نسبت به ماه گذشته ۱۰ هزار برابر بزرگ تر شده! در هفته ی هفتم، تمرکز رشد سلول ها روی قسمت سر است و سلول های مغزی به سرعت ۱۰۰ سلول در دقیقه تولید می شوند تا کودک شما از همیشه باهوش تر باشد. نابغه ی شما در حال رشد است!

دست ها و پاهای جنین شروع به رشد می کنند

جنین شما در این هفته دست و پا در می آورد! بازو ها و پاها شروع به رشد می کنند و بلند تر و نیرومندتر می شوند. سپس در انتها به مجموعه ی دست، بازو، شانه و ساق و زانو پنجه ی پا تقسیم می شوند. البته در ابتدا انگشت ها از یکدیگر جدا نشده اند و جنین شما چیزی شبیه پارو به جای دست و پا دارد.

کلیه ی جنین

دهان و زبان هم در این هفته شکل می گیرند. کلیه ها هم سر جایشان مستقر شده اند و مسئولیت مهم تصفیه ی خون را بر عهده دارند. به زودی جنین شما شروع به تولید ادرار می کند. البته شانس آوردید چون فعلا نیازی به پوشک نیست!

 

 

 بدن شما در هفته هفتم بارداری

حتی اگر موضوع بارداری را از همه پنهان کرده باشد، جنین درون بدنتان آن را به شما یادآوری می کند. البته نه با استفاده از کلمات، بلکه با عوارضی که هرروز نشانتان می دهد؛ مثل حالت تهوع دوران بارداری یا ترشح بیش از حد بزاق دهان. و تغییر دیگر که بسیار به چشم می آید، یعنی بزرگتر شدن سینه ها و مشکل بستن دکمه های پیراهن.

سینه های متورم شما

درحالیکه جنین شما تازه به اندازه ی یک فندق شده، سینه هایتان تقریبا اندازه ی طالبی شده اند. بعضی از خانم ها در هفته ی هفتم، یک سایز در سایز کاپ رشد داشتند و شاید خبر خوبی بود اگر این قدر دردناک و حساس نبودند. مقصر اصلی باز هم هورمون های بارداری هستند یعنی استروژن و پروژسترون. چربی در حال انباشته شدن در سینه هاست و جریان خون در این ناحیه افزایش یافته. نوک سینه های شما بیشتر از حد معمول برجسته شده و با اینکه به نظر جذاب می آیند ولی بسیار دردناک و حساس هستند.

ناحیه ی اطراف نوک سینه تیره تر و بزرگتر شده و این روند طی هفته های آتی ادامه دارد. اگر بیشتر دقت کنید، حالت دون دون شدن خاصی در این ناحیه قابل مشاهده است. این برجستگی های کوچک که Montgomery tubercles نام دارند، همان غدد تعریق هستند و وظیفه ی ترشح ماده ای برای لغزنده کردن نوک سینه را بر عهده دارند. ۳۳ هفته ی دیگر، این غدد برای شیر دادن به نوزاد دوست داشتنی تان به کار می آیند.

مقابله با تنفر از غذا

اگر حتی نگاه کردن به غذا حال شما را بد می کند و فکر فرار به سرتان خطور می کند، باید بگوییم همه چیز سر جایش است. تنفر از غذا نه تنها بسیار رایج است، بلکه باعث سردرگمی افراد هم می شود. فکرش را بکنید با دیدن غذایی که یک روز عاشقش بودید، حالت تهوع به شما دست می دهد! توصیه ی ما برای شما توجه به ذائقه ی جدیدتان است. غذاهای کم مزه و کم بو بخورید. برای غذاهایی که حالت تهوع به شما می دهند جایگزین پیدا کنید( مثلا به جای گوشت و مرغ از دانه های پروتئینی مانند سویا و کویینوا استفاده کنید.) می توانید از تنفر نسبت به غذاهایی که برای شما مفید نیستند خوشحال باشید.


عوارض بارداری در هفته هفتم

ادرار مکرر
احتمالا وقت زیادی را به دلیل حالت تهوع به نیاز به ادرار در دستشویی صرف کنید. هورمون hCG گردش خون را در ناحیه ی لگن افزایش داده ( که البته در برقراری بهتر رابطه ی جنسی بسیار مؤثر است) و باعث افزایش تولید ادرار شده است. در نوشیدن مایعات فراوان کوتاهی نکنید اما بهتر است کمتر از قهوه استفاده کنید زیرا حاوی مواد مؤثر بر افزایش ادرار است. بدن شما و صد البته جنینی که در بدن شماست، نیاز به مقادیر کافی مایعات دارد.

خستگی و کوفتگی
شما در حال پرورش جفت هستید و عادت کردن به احساسات متناقض شما را خسته می کند. یکی از راه های مقابله با خستگی جسمی، افزایش تعداد وعده های غذایی با مقدار کمتر است. این کار فشار کمتری هم به معده ی شما وارد می کند. مصرف ۶ وعده ی کوچک غذا سطح قند خون شما را ثابت نگه می دارد و انرژی شما را افزایش می دهد. ترجیحا از مواد غذایی سالم در این شش وعده استفاده کنید.

دردناک شدن سینه و تغییرات ظاهری آن
آیا رگ های سینه ی شما نمایان شده اند و شما چیزی شبیه به نقشه ی اتوبان روی بدن خودتان می بینید؟ باید بگوییم در واقع این رگ ها مثل اتوبان عمل می کنند، یعنی قرار است مواد غذایی را با سرعت زیاد به نوزاد شما برسانند. برای پیشگیری از افتادگی سینه یا ایجاد ترک روی آن، همین امروز یک لباس زیر مخصوص بارداری و با کیفیت خریداری کنید.

ترشح بیش از حد بزاق دهان
تا پایان سه ماهه ی اول بارداری، ترشح بزاق دهان شما به شدت افزایش می یابد. برای کنترل آن از آدامس های بدون قند استفاده کنید.

 

ویار غذا یا تنفر نسبت به آن
از اینکه هر شب فقط یک نوع غذا می خورید خسته شده اید؟ غذاهای کمی هستند که می توانید تحمل کنید؟ نگران نباشید. مصرف مداوم یک نوع غذای کامل و سالم برای کودک شما ضرری ندارد. اگر هوس غذای خاصی کرده اید چند وقت یک بار مصرف کنید ولی مصرف غذاهای سالم را فراموش نکنید.

سوزش معده و سؤهاضمه
حس سوزش از اعماق معده تا دهان می تواند به دلیل بارداری شما باشد. از موادی که سوزش معده را افزایش می دهند( مانند غذاهای پرادویه و تند، نوشیدنی های کافئین دار و هرچیزی که این حالت را در شما به وجود می آورد) دوری کنید. نوشیدن مقادیر زیاد مایعات دقیقا قبل یا بعد از غذا باعث ورم معده و افزایش سوزش معده می شود.

برای تغییرات هفته هشتم بارداری آماده اید؟!

تا پایان این هفته، تمام اندام های اساسی و سیستم های بدن جنین شروع به رشد می کنند.

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید