هفته ششم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک نخود سبز است!

خیلی کوچک

size-of-a-sweet-pea-square-yellow

۳۴ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته ششم بارداری

لبخند بزنید!

صورت کوچولوی شما در این هفته شروع به شکل گیری می کند، با گونه ها، چانه و فک هایی که رشد می کنند.


 

قلب بچه می تپد

قلب بچه ی شما بین این هفته تا هفته ی پنجم شروع به تپیدن می کند. حتی ممکن است این تپش را در سونوگرافی مشاهده کنید.


 

وضعیت جنین

بیخود و بی جهت چنین اسمی برایش نگذاشته اند. بچه ی شما که حالا شبیه یک بچه قورباغه ی کوچک با دم کوچولو است، خودش را جمع کرده و پاهایش نزدیک به بدنش است. او حالا حالاها قصد تکان خوردن ندارد.

 

شکل گیری سر نوزاد

ممکن است بدن شما مملو از هورمون های مختلف شده باشد، اما در این حین اتفاقات خوبی نیز در حال رخ دادن است. لایه های بافت موجود در برجستگی فوقانی نوزاد که همان سر را تشکیل می دهد، کم کم به جمجمه، لپ ها و چانه ی نوزاد شما تبدیل می شود و در نهایت یک صورت زیبا را تشکیل می دهد.

آیا فکر می کنید آن فرو رفتگی های کوچکی که در دو طرف سرش قرار دارد همان چال لپ هایی است که همیشه امیدوار بودید نوزادتان از سمت مادری آن را به ارث ببرد؟ خیر، آن ها مجرا های گوش هستند که در حال شکل گیری اند. نقطه های کوچکی روی صورت وجود دارد که چند هفته بعد چشم ها و بینی کوچکی را تشکیل می دهند.همچنین کلیه ها، کبد و شش ها و همچنین قلب کوچکی که در حال حاضر ۱۱۰ بار در دقیقه میزند و هر روز تپشش تند ترمی شود در حال شکل گیری اند.

اندازه گیری جنین

در بازه ی رشد جنین و جفت، پزشکان نوزادانی که به کوچکی نوزاد شما هستند، از نوک سر تا پایین باسن اندازه می گیرند. چرا که با رشد نوزادتان، پاهایش خم شده و اندازه گیری آن سخت خواهد بود. هنگامی که شما شش هفته است که باردارید، اندازه ی سر تا باسن نوزادتان بین ۰٫۵ تا ۰٫۷ سانتی متر بوده و در حال رشد است. در این دوره نوزاد شما به اندازه ی یک ناخن یا یک دانه نخود است.

 

 بدن شما در هفته ششم بارداری

ادرار مکرر

با اینکه هنوز بدنتان تغییرات بیرونی خود را نشان نمی دهد، هر بار که دچار حالت تهوع و یا باد کردن یا دچار ویار های عجیب غریب شدید، به شما یاداوری می شود که باردارید. دنبال نشانه های بیشتر می گردید؟ قرار استزمان بیشتری را درون دستشویی سپری کنید. حتی بیش از زمانی که بیرون آن هستید. ادرار مکرر عارضه ای از بارداریست که هیچ زن بارداری از آن لذت نمی برد.( مخصوصا هنگامی که خوابتان را که در این دوره بسیار براینتان ارزشمند شده بهم می زند) اما این یکی از رایج ترین عارضه های بارداریست. مخصوصا در اوایل آن. چرا؟

چون هورمون HCG باعث شده تا جریان خون در منطقه ی لگن شما افزایش پیدا کند. این کار موجب افزایش میل جنسی می شود اما هنگامی که وسط یک فیلم دو ساعته در سینما نشسته اید اصلا خوب نیست. دیگر چه؟ کلیه های شما در انجام وظیفه ی خالی کردن بدنتان از سموم مختلف، پر بازده تر می شوند. این باعث می شود جای کمتری برای ادرار باقی بماند.خوشبختانه هنگامی که سه ماهه ی دوم بارداری رحم در حفره ی شکمی شما بالا می رود، این فشار معمولا برداشته می شود.

یک توصیه ی کوچک: هنگام ادرار کردن به جلو خم شوید تا مطمئن شوید تمام ادرار از مثانه ی شما خارج شده است. بعد هنگامی که فکر می کنید کارتان تمام شده باز ادرار کنید. با این کار ممکن است تعداد سفر های شما به دستشویی کاهش پیدا کند. اما سعی نکنید تا مایعات کمتری مصرف کنید. بدن شما به میزان زیادی مایعات نیاز دارد.

سوزش معده و سوء هاضمه

خبر خوبی برایتان ندارم.شانس سپری کردن نه ماه آینده بدون سوزش معده و سؤ هاضمه تقریبا صفر خواهد بود. چرا که ماهیچه هایی که در بالای شکم قرار دارند که معمولا از بالا آمدن رفلاکس معده جلو گیری می کنند، ریلکس قرار می گیرد. اما خبر بهتری هم داریم: می توانید با تند غذا نخوردن و دوری گزیدن از لباس هایی که روی شکمتان فشار می آورد، عوارض را تا جای ممکن کم کنید.

اولین مراجعه به دکتر قبل از تولد نوزاد

بله شما خبر باراداری را از تست خانگیتان دریافت کرده اید. اما بهتر است آن را از زبان یک پزشک هم بشنوید. به این ویزیت به چشم اولین از هزاران ویزیت بعدی نگاه کنید. باید چکاپ فیزیکی شوید از جمله معاینه ی لگن، نمونه برداری از سلول های دهانه ی رحم( مگر اینکه به تازگی این کار را انجام داده باشید) و آزمایش اولیه ی خون برای فهمیدن گروه خونی، فاکتور Rh، احتمال کمبود آهن و اینکه آیا فرزندتان ریسک نا هنجاری های کروموزومی دارد یا خیر.

شما همچنین برای بیماری های مقاربتی، بیماری ویروسی سرخجه یا سرخک آلمانی و بیماری های ژنتیکی نیز چک می شوید. و باید در یک لیوان ادرار کنید( که فکر نمی کنم برایتان سخت باشد) تا ادرار شما برای داشتن گلوکز و پروتئین و گلبول های قرمز و سفید و باکتری ها مورد آزمایش قرار بگیرد. یک کار دیگر: آماده باشید تا به سوالات زیادی جواب بدهید( تاریخچه ی سلامتی ای که ممکن است تعریف کردنش وقت گیر باشد) اما از همه مهم تر، سوالات خودتان را بپرسید. آن ها را روی یک برگه نوشته تا فراموششان نکنید.

آیا باید از قهوه ی محبوبتان دوری کنید؟ چرا رگ های سینتان بیرون زده و آن را شبیه یک نقشه ی بزرگراهی کرده؟ فقط آنجا نشینید. سوال بپرسید. به یاد داشته باشید که هیچ سوالی در این دوره احمقانه نیست. در این حین از پزشک خود بپرسید آیا به تست والدی بدون دخول یا NIPT نیاز دارید یا خیر( این تست کروموزوم های کودک شما را چک می کند تا هیچ نشانه ی غیر طبیعی را در آن مشاهده نکند. این تست به مادرانی که ممکن است این مشکلات را داشته باشند، در ۹ هفته ی اول بارداری توصیه می شود.)


عوارض بارداری در هفته ششم

حساسیت پستان ها و تغییرات آن ها
نه این تصور شما نیست. پستان های شما در حال بزرگ شدن هستند و نوک سینه تان بیش از گذشته بیرون می زند. ممکن است آن ها حساس هم بشوند. پس حتما با شریک خود مشورت کرده و به او بگویید بهتر است به چه نقاطی دست بزند یا نزند. چرا این اتفاق می افتد؟ بدن شما آماده ی شیر دهی می شود و با تیره تر شدن پوست اطراف نوک پستانتان، نوزادتان راحت تر آن ها را پیدا کرده و میگیردشان.

خستگی
ساختن نوزاد( و تامین نیاز هایی که جنین در حال رشدتان به آن احتیاج دارد) کار سختیست. پس خستگی شما غیر طبیعی نیست. به بدن خود گوش کنید. اگر دارد داد می زند که به استراحت احتیاح دارد، پس به آن گوش کنیدو اما سعی کنید کمی نرمش هم در آن میان قرار دهید. کمی پیاده روی کرده یا به کلاس یوگا بروید. هورمون اندورفین ترشح شده حال شما را بهتر می کند و به شما کمک می کند تا بهتر بخوابید. فقط حواستان باشد که زیاده روی نکنید.

حالت تهوع و استفراغ
ممکن است در هنگام خوردن صبحانه یا ناهار یا شام( یا هر سه) احساس تهوع به شما دست بدهد. به نیمه ی پر لیوان نگاه کنید.( هر چنر که در این شرایط این کار می تواند سخت باشد) حالت تهوع صبحگاهی از رایج ترین عوارض بارداری طبیعیست. مخصوصا از هفته ی ششم به بعد.با خوردن اسنک های حاوی پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده( پنیر و بیسکویت های فیبر دار، ماست و گرانولا و هر چیزی که شکم شما را به کار بیاندازد) با آن مبارزه کنید.

باد کردن و نفخ
در حالیکه این متن را میخوانید باید هورمون پروژسترونی که در سرارسر بدن شما حکمفرمایی می کند را مقصر بدانید. این هورمون دوستداشتنی لازمه ی یک بارداری سالم است اما در عین حال باعث پف کردن مادران هم می شود. به میزان زیادی فیبر بخورید و آب زیادی نیز بنوشید تا از بروز یبوست و باد کردن شکمتان جلوگیری کنید.

برای تغییرات هفته هفتم بارداری آماده اید؟!

جنین شما در این هفته دست و پا در می آورد! بازو ها و پاها شروع به رشد می کنند و بلند تر و نیرومندتر می شوند

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید