هفته پنجم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی هسته ی پرتقال است!

ریزه میزه!

size-of-a-orange-seed-square-yellow

۳۵ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته پنجم بارداری

جفت تشکیل می شود

جفت در حال تشکیل است و تا پایان سه ماه ی اول کامل می شود. جفت اندامیست که به زودی جنین در حال رشد شما را به دیواره ی رحم متصل می کند، تا اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز او را تأمین کند.


 

تست بارداری مثبت

سطح هورمون hCG شما حالا به میزانی رسیده که بارداری شما را با استفاده از تست های خانگی بارداری (بیبی چک) تأیید کند.


 

از رویان( مرحله بدوی جنین) تا جنین کامل

این توده ی سلولی که به آن رویان می گوییم به زودی شبیه به یک جنین کامل با لوله ی عصبی (نخاع ابتدایی و مغز) که از سر تا باسن کشیده شده، می شود.

 

آماده شدن برای تخمک گذاری

فکر می کنید جنین شما که حالا اندازه ی هسته ی پرتقال شده چه شکلی باشد؟ اگر بگوییم شبیه یک بچه قورباغه که تازه سر و دم درآورده، بی راه نگفته ایم. اما نگران نباشید، در آینده خبری از قورباغه نخواهد بود. در واقع کمتر از هشت ماه تا در آغوش گرفتن شاهزاده تان باقی مانده. درحالیکه همه ی این ها در حال اتفاق افتادن است، سطح هورمون ‌hCG در بدن شما به قدری بالا رفته که اگر از یک تست بارداری استفاده کنید، نتیجه مثبت خواهد بود. برای تعیین زمان زایمان به دکتر مراجعه کنید.

ضربان قلب واضح می شود

مراحل رشد زیادی برای تشکیل یک نوزاد طی می شود- تمام سیستم های کوچک و بزرگ بدن (مانند سیستم گوارش، گردش خون، عصبی و غیره…) و اندام ها ( قلب، شش ها، معده و…) باید به تدریج تشکیل شوند. اولین سیستمی که باید به کار بیوفتد، سیستم گردش خون است – که همزمان با تشکیل آن باید قلب هم تشکیل شود. احتمالا در یک سونوگرافی زودهنگام می توانید تپش قلب او را ببینید؛ اگرچه در هفته های ۶ یا ۷ این موضوع مشهود تر است.

وقتی ۵ هفته از بارداری شما بگذرد، قلب جنین شما از دو کانال کوچک به نام لوله های قلب تشکیل شده و با قدرت کار می کنند. وقتی این دو لوله به هم جوش میخورند، فرزند شما صاحب یک قلب کامل خواهد شد، البته همچنان به قلب شما وابسته است. همچنین در این هفته اندام های دیگری هم مانند لوله ی عصبی- پیش از مغز و نخاع – تشکیل می شوند که هنوز کاملا بسته نشده اند. اما تا هفته ی آینده این لوله بسته می شود.

 بدن شما در هفته پنجم بارداری

hCG و تست های بارداری خانگی

تا این لحظه عادت ماهانه ی  شما اتفاق نیوفتاده و این یک نشانه ی واضح از بارداری شماست. حالا وقت استفاده از یکی از تست های بارداری است که با ادرار کار می کنند. در هفته پنجم بارداری سطح هورمون hCG در ادرار شما انقدر بالاست که قابل تشخیص باشد. به این صورت می توانید از چیزی که انتظارش را می کشیدید مطمئن شوید. این خبر احتمالا طیف وسیعی از احساسات را از خوشحالی تا ترس و وحشت در شما بر می انگیزد. تغییر حال و هوا( مانند سندروم پیش از قاعدگی) کاملا عادی است و بهتر است به آن عادت کنید چون تا ۹ ماه بعدی داستان از همین قرار است.

هورمون های بارداری وارد می شوند

مقادیر زیادی از هورمون ها- علائم شیمیایی که در بدن پخش می شوند و با هم کار می کنند تا تغییرات فیزیکی ایجاد شود- در این هفته تولید می شوند. در این میان می توان به این هورمون ها اشاره کرد:

استروژن برای حفظ سطح هورمون پروژسترون و hCG در حدود مورد نیاز؛ پروژسترون برای حفظ عملکرد جفت، جلوگیری از انقباض ماهیچه های رحم و تحریک رشد بافت سینه؛ و hCG برای حمایت از Corpus Leteum ، که کودک را تغذیه می کند تا در هفته ی دهم جفت غالب شود، و تنظیم مقادیر پروژسترون در سطوح ضروری و مورد نیاز. مراقب باشید، این هورمون ها قرار است زندگی را از شما بگیرند.

نشانه های زودهنگام بارداری

نشانه های زودهنگام دیگری هم برای بارداری وجود دارند، مانند حس خستگی که انگار تمام وجود شما را فرا گرفته است و یا سینه های دردناک. یا آن حالت تهوع کمی که وقتی از کنار غذای همسرتان عبور می کردید احساس کردید. پرورش یک جنین- حتی اگر اندازه ی هسته ی یک پرتقال باشد- کار سختی است و بدن شما نسبت به آن واکنش نشان می دهد.
 

اطلاع رسانی به دوستان در مورد بارداری

نشانه های زودهنگام دیگری هم برای بارداری وجود دارند، مانند حس خستگی که انگار تمام وجود شما را فرا گرفته است و یا سینه های دردناک. یا آن حالت تهوع کمی که وقتی از کنار غذای همسرتان عبور می کردید احساس کردید. پرورش یک جنین- حتی اگر اندازه ی هسته ی یک پرتقال باشد- کار سختی است و بدن شما نسبت به آن واکنش نشان می دهد.
 

عوارض بارداری در هفته پنجم

ویار برای غذا یا تنفر از آن
آیا ناگهان هوس خوردن ساندویچ پنیر کبابی کرده اید؟ دیدن سالاد یا هر سبزی دیگری حالتان را به هم می زند؟ به دنیای گیج کننده ی ویار ها و تنفر ها خوش آمدید. هورمون ها در این جا وارد می شوند- همانطور که در بیشتر عوارض بارداری نقش دارند- مخصوصا در همین هفته های اولی که بدن در حال عادت کردن به این هجمه ی هورمون هاست. اگر نمی توانید با آن مقابله کنید، با آن همراه شوید. ویارتان برای شکلات را با یک تکه ی کوچک شکلات پاسخ دهید نه یک تخته شکلات بزرگ! برای غذاهایی که تحملشان را ندارید جایگزین های سالم پیدا کنید، مثلا از مخلوط آب میوه و سبزیجات به جای سالاد استفاده کنید.

کوفتگی
بارداری کار سختی است و قطعا شما را از شادابی و سرحالی دور می کند. طی سه ماهه ی اول مقدار زیادی از انرژی صرف ساخت سیستمی برای نگهداری جنین شما می شود( که به آن جفت می گویند) و این اتفاق باعث می شود کمی احساس خستگی و بی حالی بکنید. البته تغییرات هورمون و احساسات هم تأثیر گذار هستند. خبر خوب اینکه تا پایان سه ماهه ی اول این وظیفه ی سنگین ساخت جفت با موفقیت به پایان می رسد و شما انرژی بیشتری احساس خواهید کرد. در این زمان به بدن خود توجه کنید، اگر احساس خستگی دارید خوب استراحت کنید و غذاهای مقوی و سالم بخورید.

حالت تهوع
حال به هم خوردگی که گاهی به تهوع هم منجر می شود در هر زمانی از روز و شب ممکن است احساس شود و این مسئله به صبح محدود نمی شود. به طور خاص در سه ماهه ی اول بارداری به دلیل ترکیب ناشناخته ای از هورمون ها، استرس زیاد و تغییرات بدنی(مثل افزایش حس بویایی) این مسئله مشهود تر است. برای کنترل حالت تهوع از غذا خوردن امتناع نکنید حتی اگر کمی حالتان را بد می کند. غذاهایی که برایتان اشتها آور است زیاد بخورید و یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.

آب دهان مضاعف
از اینکه آب دهانتان بدون هیچ دلیلی زیاد شده ترسیده اید؟ اگر اینطور است احتمالا در حال تجربه ی دلپیچه و آب دهان مضاعف به طور همزمان هستید( و بله! همه اش تقصیر همین هورمون های بارداری است!) چطور آب دهانمان را کنترل کنیم؟ جویدن آدامس بدون شکر می تواند به خشک تر نگه داشتن دهان کمک کند.

برای هفته ششم بارداری آماده اید؟!

صورت کوچولوی شما در این هفته شروع به شکل گیری می کند، با گونه ها، چانه و فک هایی که رشد می کنند.

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید