هفته چهل و دوم بارداری

بچه ی شما اندازه یک کدو تنبل است

حدودا ۵۶ سانتیمتر طول، ۳.۴ کیلوگرم وزن!
size-of-a-seed-square-yellow

بچه شما در هفته چهل و دوم بارداری

کمک به فرآیند زایمان

برای القای زایمان، پزشک شما ممکن است از دارویی به نام پیتوسین استفاده کند که برای شما و نوزادتان خطری ندارد و باعث شروع انقباض ها می شود.


 

زمان القا کردن است؟

از آن جایی که ممکن است جفت دیگر نتواند اکسیژن و مواد غذایی کافی به نوزاد شما برساند، پزشک شما ممکن است القای بارداری را برای شما بی خطر بداند.


 

معاینه ی نوزاد

با اینکه بیشتر نوزادان تا ماه دهم هم کاملا سالم پیش می روند اما پزشک شما به نظارت بر نمایه های زیست فیزیکی شما و انجام Nonstress tests ادامه می دهد.


با اینکه به دنیا آمدن نوزاد بعد از زمان تعیین شده کاملا طبیعی است، شما و نوزادتان توجه بیشتری را در این هفته به سمت خود جلب خواهید کرد. به احتمال زیاد پزشکتان برای مطمئن شدن از سلامت نوزاد، او را زیر نظر خواهد داشت. هنگامی که سروکله ی این کوچولوی تنبل بالاخره پیدا شود، به احتمال زیاد پوستش خشک و ترک خورده و چروک خواهد بود. این ویژگی ها کاملا موقتی هستند و به این دلیل به وجو آمده اند که vernix چند هفته پیش برای زمان تولد احتمالی ای که آمده و گذشته، فرو ریخته است. نوزادی که دیرتر به دنیا آمده همچنین ناخن ها و موی بلند تری داشته و دیگر کرکی روی بدنش ندارد. او همچنین هوشیار تر خواهد بود.

زایمان با تاخیر
روز زایمان آمده و دو هفته هم از آن زمان گذشته و شما بیش از هر زمان دیگری احساس بارداری می کنید. نوزادتان هم با خیال راحت در خانه اش (رحم شما) آرام گرفته. در هفته ی ۴۲ ام بارداری شما در این وضع طاقت فرسا و نوزادتان در تاخیرش تنها نیستید. هنگامی که بحث تاریخ تولد می شود، بیشتر نوزادان برنامه ی زمانی خودشان را دارند. کمتر از ۵% آن ها در زمانی که برایشان تخمین زده شده بود به دنیا می آیند. اکثر نوزادان تا ماه دهم نیز در جای خود باقی می مانند. اما برای اطمینان بیشتر، پزشکتان با انجام آزمایش هایی مانند nonestress test و biophysical profile از سلامت نوزادتان مطمئن می شود.
موضوعی در این میان مطرح می شود: هر زمان که نوزادتان تصمیم بگیرد به دنیا بیاید، شما کوچولویتان رادر آغوش خواهید گرفت.

بدن شما در هفته چهل و دوم بارداری

در حین اینکه احساس می کنید این بارداری دارد تا ابد طول می کشد، تحقیقات نشان داده ۷۰% زایمان های با تاخیر در واقع تاخیر ندارند. بلکه این زمان اضافه به دلیل اشتباه در تخمین زمان لقاح به وجود آمده است که می تواند به دلیل زمان غیر طبیعی تخمک گذاری یا عدم اطمینان مادر در باره ی زمان آخرین دوره ی قاعدگی اش باشد.

حتی اگر شما جزو آن دسته از زنانی باشید که واقعا دیر تر زایمان می کنند، بدانید تا قبل از اتمام این هفته، نوزاد شما به خودی خود بیرون خواهد آمد. اگر نه، پزشکتان پروسه ی القای زایمان را در پیش خواهد گرفت. البته به احتمال زیاد از زنگ زدن بی وقفه ی اقوام و دوستان برای خبر گرفتن از تولد نوزاد خسته شده اید. بهتر است در این زمان به این فکر کنید که هفته ی دیگر نوزاد خود را در آغوش گرفته اید.

زمان زایمانتان گذشته است؟
بعد از هفته ها آمادگی، آیا احساس می کنید که می خواهید همه چی زودتر تمام شود؟ در هفته ی ۴۲ ام بارداری ممکن است خود را مادربیش از حد منتظر بنامید. دلسرد نشوید. با اینکه به نظر می رسد نوزادتان بیش از حد درون رحمتان مانده، احتمال دارد پیش بینی شما اشتباه بوده است. مخصوصا اگر قبل از هفته ی ۱۸ ام با سونوگرافی زمان زایمانتان را مشخص کرده اید. پس بیشتر صبر کنید و حواستان به نشانه های شروع زایمان باشد.

یکی از نشانه هایی که می توانید به آن توجه کنید، شل شدن حرکات روده هایتان است. این یک راه برای خالی کردن اعضای داخلی بدنتان است تا جا برای عبور نوزاد از مجرای تولد باز باشد. با اینکه تصور دل انگیزی نیست، اما بهتر از مدفوع کردن روی تخت زایمان است. هرچند بسیاری از زنان این کار را هم انجام می دهند و کاملا طبیعی است.
اما به این فکر کنید که هفته ی دیگر این موقع، نوزاد زیبایتان در آغوش شما آرام گرفته است.

قابله ی پس از زایمان
هنگامی که نوزادتان را به خانه آوردید، مادر ممکن است به شدت خسته باشد. ( پدر هم می تواند به همان میزان خسته باشد) پس با چه کسی تماس خوهید گرفت؟ یک قابله ی پس از زایمان. او می تواند از شما و نوزادتان نگهداری کند، به شما توصیه هایی برای چگونه شیر دادن به نوزادتان، آشپزی، نگهداری از فرزندتان، غذا دادن به او و تعویض پوشکش و خیلی کار های دیگر که ممکن است برای شما سخت باشد، بکند. او می داند چه کار کند تا شما از نظر فیزیکی و روحی سریع تر بهبود بیابید، چگونه با نوزادتان اخت بگیرید و ورود به زندگی والدی را برای شما آسان تر می کند.

بهترین راه برای پیدا کردن یک قابله از راه دهان به دهان گشتن است. پس از پزشک خود یا دوستانتان سوال کنید. در نظر داشته باشید این قابله ها به طور ساعتی پول می گیرند پش می توانید تعیین کنید که چه زمانی به شما سر بزنند. چند ساعت در روز برای هفته های اول میتواند بین یک مادر و یک زامبی تفاوت ایجاد کند.


عوارض بارداری در هفته چهل و دوم

افزایش درد های Braxton Hicks
در این مرحله ی بازی ، با آماده شدن بدنتان برای زایمان شما درد های اشتباهی زایمان را بیش از پیش تجربه خواهید کرد. اگر احساس کردید الگوی خاصی میان این درد ها وجود دارد ممکن است زایمان شما شروع شده باشد.

نمایش خونین
با باز شدن دهانه ی رحمتان برای آمادگی برای زایمان، ممکن است متوجه ترشحاتی صورتی یا قهوه ای رنگ شوید. این پدیده کملا طبیعی است و ممکن است چند روز قبل از زایمان اتفاق بیافتد. اما اگر میزان ترشحات بیش از دو قاشق چایی خوری بود، با پزشک خود تماس بگیرید. چرا که ممکن است این پدیده نشانی از بیماری placenta previa ( که به معنای اینست که جفت بخشی یا کل دهانه ی رحم را مسدود کرده) یا انقباض جفت باشد.

پاره شدن کیسه ی آب
اگر احساس می کنید مایعی بی بو و شفاف از بدنتان به بیرون فواره زده، احتمالا کیسه ی آبتان پاره شده است و مایع درون آن به بیرون ریخته شده است. با پزشک خود تماس بگیرید و خود را برای زایمان آماده کنید. هر چند ۱۵% زنان پارگی کیسه ی آب را قبل از زایمان تجربه خواهند کرد.

گشودگی و محو شدگی دهانه ی رحم
به احتمال زیاد پزشکتان به شما گفته چگونه باز شدن و محو شدن دهانه ی رحم شما را رای عبور نوزاد از مجرای تولدتان آماده می کند. با اینکه هیچ راهی برای سرعت بخشیدن به این پدیده وجود ندارد، اگر پزشکتان احساس کرد نیازی به القای زایمان وجود دارد، دارو هایی وجود دارد که می تواند این پروسه را به راه بیاندازد.

اسهال
ناراحتی شکمی یا اسهال نشانه ی این است که زایمان نزدیک است. عضله های روده هایتان قبل از به دنیا آمدن نوزاد ریلکس می شوند. مایعات فراوان بخورید تا آب بدنتان حفظ شود و غذا های سبک بخورید تا بتوانید قوه ی خود را حفظ کنید.

ورم کردن پاها و قوزک ها(Edema)
مایعات درون بدنتان در بیشترین حجم خود هستند و شما در بیشترین حالت اضافه وزن و ناراحتی خود هستید. هر دوی این پدیده ها می تواند موجب ورم بیشتر پاها و قوزک های پا شوند. اما فراموش نکنید تا آب فراوانی بنوشید تا این مایعات را در بدن خود به چرخش بیاندازید و سعی کنید هنگام نشستن یا خوابیدن پای خود را بالا قرار دهید تا مایعات در آن ها یک استخر نسازند.

بی خوابی
احتمال دارد به دلیل اضطراب و ناراحتیتان خوابیدن برای شما سخت شود.( و البته هر ۵ دقیقه یکبار باید به دستشویی بروید.) سعی کنید قبل از خواب با همسرتان حرف بزنید یا نگرانی های خود را بنویسید تا بتوانید از لحاظ روانی آسان تر استراحت کنید. برای مثال پنجره را باز کنید تا از گرفتگی هوا جلوگیری کرده باشید یا از یک بالش قدی برای کمک در خواب استفاده کنید.

ترشح پستان ها(Colostrum)
بسیاری از زنان با نزدیک شدن به انتهای بارداری، متوجه ترشح کلستروم از پستان های خود می شوند. مایعی رقیق و زرد رنگ که قبل از شیر مادر ترشح می شود. اگر احساس ناراحتی می کنید، از نوار ای بهداشتی درون لباس زیرتان استفاده کنید.

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید