هفته چهل و یکم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک کدو تنبل شده.

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۵۶ سانتیمتر طول، ۳.۴ کیلوگرم وزن!
حدودا ۵۶ سانتیمتر طول، ۳.۴ کیلوگرم وزن!
seed

بچه شما در هفته چهل و یکم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

مانیکور بچگانه
ناخن های دست و پای نوزاد شما بلافاصله پس از تولد نیاز به مانیکور و پدیکور دارند. تا این لحظه حتما ناخن ها از نوک انگشتانش بلند تر شده است.
شما از روز مقرر نگذشته اید!
نگران نباشید، تا هفته ی ۴۲ ام هنوز از زمان مقرر برای زایمان عبور نکرده اید. کمتر از ۵ درصد از نوزادان دقیقا سر موقع پیش بینی شده به دنیا می آیند.
معاینه قلب
در این هفته بر ضربان قلب جنین شما طی معاینات Nonstress tests نظارت می شود. با هربار حرکت او، ضربان قلبش هم باید تند تر شود.

به نظر می رسد نوزادتان برای خروج نهایی آماده است. او در حال حاضر ۳٫۴ کیلو گرم وزن و ۵۶ سانتی متر قد دارد. کمتر از ۵% نوزادان در زمانی که برای تولدشان تعیین شده به دنیا می آیند- و حدود ۱۰% آن ها ترجیح می دهند تا ماه دهم هم در هتل راحتشان باقی بمانند. به یاد داشته باشید در بیشتر مواقع نوزادانی که دیر تر به دنیا میایند در واقع دیر نکرده اند. هنوز کار هایی وجود دارد تا در هفته ی ۴۱ ام بارداری انجام شود.

چرا هورمون های استرس جنین می توانند مفید باشند

غدد درون ریز نوزادتان هم در حال آماده شدن برای روز بزرگ هستند. این غدد مسئول تولید هورمون ها هستند. تحقیقات نشان داده نوزادان در واقع سیگنال های شیمیایی ای ( همان هورمون ها ) به سمت جفت می فرستند تا زایمان را آغاز کند. هورمون های دیگری نیز در این میان به وجود می آیند. در هنگام وضع حمل، نوزادتان بیش از هر زمانی در عمرش هورمون استرس تولید می کند( و شما فکر می کردید که خودتان استرس دارید!) اما این هورمون ها در واقع به نوزادتان کمک می کند تا به سرعت به دنیای بیرون عادت کند و آن غرایز بقا را به کار بیاندازد به طوری که انگار از جفتی که در نه ماه اخیر نیاز هایش را تامین می کرد جدا شده است.

اولین نفس نوزاد

رکورد دیگری که این هفته باید شکسته شود، تجربه ی اولین نفس کشیدن است. در واقع کشیدن اولین نفس پس از تولد بیش از هر نفس دیگری که نوزادتان در زندگی اش خواهد کشید، نیاز به تلاش دارد. چرا که کیسه های هوای موجود در شش ها نیاز دارند برای اولین بار متورم شوند تا به اندازه ی مورد نیاز منبسط شوند و بتوانند برای یک عمر وظیفه ی نفس کشیدن را بر عهده بگیرند.

توصیه هایی درباره هفته چهل و یکم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته چهل و یکم بارداری

baby size week 1 and 2

در این حین بدن شما هم خود را برای تولد آماده می کند. در هفته ی ۴۱ ام بارداری، به احتمال زیاد پزشکتان با شما در باره ی القای زایمان صحبت کرده است. اما این به این معنا نیست که شما به خودی خود نمی توانید وضع حمل کنید. بعضی از نوزادان به میزان بیشتری زمان احتیاج دارند. اما هنوز این سوال برایتان باقی است: آیا هنگامی که زایمان شروع می شود متوجه آن خواهید شد؟

درد های زایمان

به احتمال زیاد بله. اما اگر هم نفهمیدید، ما یک سری از وقایعی که اتفاق خواهد افتاد را برایتان نام می بریم: ممکن است کیسه ی آبتان پاره شود( هرچند ممکن است نشود) و احتمال دارد درست قبل از شروع زایمان، متوجه مخاطی صورتی یا قرمز رنگ شوید.( همان نمایش قرمز) بعد درد زایمان را احساس خواهید کرد.( موج های منظمی از شل و سفت شدن رحمتان) که برای برخی از زنان ممکن است سریع و ناگهانی باشد و برای برخی دیگر، آرام و پیوسته. به طور معمول، هرچند نه همیشه، این درد ها با فاصله از هم شروع شده و بعد کم کم به هم نزدیک تر می شوند.

اولین درد دوران زایمانتان به شدت شبیه به درد دوران قاعدگی یا کمر درد است.بیش تر اوقات درد از پشت شما شروع شده و به سمت جلو حرکت می کند. یا امکان دارد درد های شما تنها به جلویتان محدود شود.همانطور که هیچ دو بارداری ای یکسان نیستند، هیچ دو زایمانی هم به هم شبیه نیستند. و با اینکه خیلی از جاها فرایند وضع حمل را به طور دقیق پیش بینی کرده اما همیشه اتفاقات غیر منتظره ای اتفاق خواهد افتاد. اگر درد ها را احساس می کنید اما مطمئن نیستید که آن ها واقعی هستند، با پزشک خود تماس بگیرید و آن ها را برای او توصیف کنید. احتمال دارد او بتواند با توجه به صدایتان و همچنین یک توصیف کامل از درد ها تشخیص دهد که آیا زمان زایمان شما فرا رسیده است یا نه.

سرگرم نگاه داشتن خود

تنها به نوزادتان فکر می کنید؟ باید سخت باشد که با وجود نزدیکی روز زایمان به چیز دیگری فکر کنید. اما می دانید که با نگاه کردن به یک قابلمه ی پر از آب روی گاز، آب به جوش نمی آید. پس برای دور نگه داشتن ذهنتان از نوزاد، بهتر است خود را به کاری مشغول کنید. بهتر است برای هر روز خود یک برنامه داشته باشید( زل زدن به ساعت یک برنامه حساب نمی شود) از خانه بیرون بزنید.

پیاده روی کنید( این کار حتی می تواند به شروع درد بارداری کمک کند) مو هایتان را کوتاه کنید یا مانیکور انجام دهید، به مراکز تجاری رفته و آخرین اقلام جا افتاده از لیست وسایل نوزادتان را بخرید، با دوستانتان ناهار بخورید و با همسرتان شام را میل کنید، یخچال خود را از خوراکی های سالم و خوشمزه پر کنید و حواستان باشد که غذاهای آماده ای را درون یخچالتان بگذارید. و به دوستان و خانواده ی خود بگویید تا هر روز با شما تماس نگیرند. به آن ها بگویید که اگر خبری نیست، هنوز چیزی اتفاق نیافتاده است.

عوارض بارداری در هفته چهل و یکم

تغییرات در فعالیت های جنین
بسیاری از نوزادان در انتهای دوران بارداری تغییراتی در حرکاتی که در رحم انجام می دادند ایجاد می کنند چرا که آن ها آنقدر در رحم به خود پیچیده اند که دیگر جایی برای مشت و لگد زدن وجود ندارد. اما هنوز چرخش هایی را احساس خواهید کرد. اگر کاهش ناگهانی ای در این حرکات احساس کردید، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.
افزایش تکرر ادرار
حالا که دیگر نوزادتان پایین لگنتان و نزدیک به مجرای تولد قرار گرفته( و سرش دائم روی مثانه ی شما فشار می آورد) ممکن است بیش از گذشته احساس کنید نیاز دارید به دستشویی بروید( و حتی هنگام سرفه یا عطسه مقداری ادرار چکه کند). ورزش های kegal خود را ادامه دهید تا عضلات لگنتان در این زمان خشک بمانند.
نمایش خونین
ممکن است متوجه مخاطی صورتی یا قهوه ای رنگ شوید که روی لباس زیر یا در دستشویی ریخته است. وجود این مخاط به این معناست که مویرگ های موجود در گردنه ی رحمتان پاره شده اند و گردنه با باز شدن خود را برای زایمانی که به زودی قرار است اتفاق بیافتد آماده می کند.
گشودگی یا محو شدگی دهانه ی رحم
امکان دارد پزشک شما در یک چکاپ داخلی، به شما میزان گشودگی یا محو شدن دهانه ی رحمتان را بگوید. باز یا محو شدن دهانه ی رحم نشانه ی میزان آمادگی آن برای عبور یک نوزاد است. برای برخی از زنان باز و محو شدن دهانه ی رحم بسیار تدریجی است و می تواند چند هفته به طول بیانجامد. اما برای برخی دیگر، این پدیده در یک شب اتفاق می افتد.
اسهال
به اسهال دچار شده اید؟ تجربه ی اسهال یا استفراغ درست قبل از شروع زایمان کاملا طبیعی است. چرا که عضلات شما( از جمله عضلات اعضای داخلی و مقعدتان) با شل شدن خود را برای تولد نوزاد آماده می کنند.
بواسیر
رگ های برامده ی روی مقعدتان درد آورند.( به لطف افزایش جریان خون در محوطه ی لگنتان و فشاری که رحمتان بر روی مقعدتان می آورد.) دراز کشیدن در وان آب گرم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می تواند درد شما را التیام ببخشد. و فراموش نکنید که از پزشک خود در مورد استفاده از هر دارویی برای درمان بواسیر سوال کنید.
درد لگن
حال که نوزاد به سمت پایین و مجرای تولد قرار گرفته، بی شک فشار و استرسی را روی ناحیه ی لگن خود احساس خواهید کرد. برای کاهش این فشار بهتر است در حالی که لگن خود را بالا نگه داشته اید، دراز بکشید.
غریزه ی لانه سازی
اگر این روز ها نمی توانید از روی کاناپه بلند شوید، قابل درک است. به هر حال شما در حال حمل یک وزنه ی سنگین هستید. اما از طرفی دیگر، ممکن است هر از گاهی متوجه موجی از انرژی درون خود شوید.( برای مثال، ناگهان می خواهید تا کمد لباس های نوزادتان را مرتب کنید.) این غریزه ی لانه سازی شماست که دیگر به کار افتاده و یک راه طبیعی است که به شما کمک می کند خود را برای زایمان قریب الوقوعتان آماده کنید.

توصیه هایی برای این هفته

  • شما ۴۰ هفته را پشت سر گذاشته اید اما این لزوما به این معنا نیست که نوزادتان دیر به دنیا می آید. در حقیقت ۷۰% بارداری های بعد از ۴۰ هفته لزوما دیر به حساب نمی آیند بلکه حاصل اشتباه در تخمین زمان لقاح هستند.
  • با شناور شدن در یک وان آب گرم یا استخر، با جاذبه و تمام اضافه وزنی که به خاطر نوزادتان تحمل می کنید، برای مدت کوتاهی خداحافظی کنید. ( اما از جکوزی دوری کنید، به زودی می توانید سراغ آن هم بروید.)
  • می خواهید جفتتان را نگه دارید؟ قبل از زایمان با پزشک خود صحبت کنید تا بتواند آماده باشد.
  • باور کنید یا نه، اسهال می تواند نشانه ی خوبی باشد که از آمدن نوزادتان خبر می دهد.( در حقیقت این راهی است که بدنتان برای خالی کردن مسیر نوزاد، از آن استفاده می کند.)