هفته چهلم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک جک فروت است.

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۵۶ سانتیمتر طول، ۳.۴ کیلوگرم وزن!
حدودا ۵۶ سانتیمتر طول، ۳.۴ کیلوگرم وزن!
seed

بچه شما در هفته چهلم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

خطر خشکی پوست
به دلیل ریزش پوشش vernix- همان پوشش موم مانند که به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کرد- از روی پوست جنین شما، ممکن است در نقاطی پوست او خشک شود.
از زمان مقرر برای زایمانتان گذشته؟
اگر بچه در این هفته به دنیا نیامد، باید بگوییم شما تنها نیستید. حدود ۳۰ درصد از تمام بارداری ها بیش از ۴۰ هفته طول می کشد.
با بچه حرف بزنید
حتما پس از تولد بچه، خودتان و همسرتان با او به مقدار زیاد صحبت کنید. او حتما صدای شما را می شناسد.

این همان لحظه ایست که شما و جنین تان منتظرش بودید! در هفته ی چهلم شما رسما به انتهای بارداریتان رسیده اید. وزن جنین شما عددی میان ۲.۴ تا ۴ کیلوگرم و قدش حدودا ۵۶ سانتی متر است. ( البته تعداد زیادی از نوزادان کوچکتر یا بزرگتر از این اما کاملا سالم هستند.) شما (یا در واقع جفت) هنوز هم پادتن هایی که او برای مقابله با بیماری ها نیاز دارد را در طی شش ماه اول زندگی اش تأمین می کنید، اما اگر قصد شیردهی دارید، بدنتان پادتن های بیشتری را منتقل می کند تا سیستم ایمنی او تقویت شود.( مخصوصا کولستروم، ماده ای رقیق و زردرنگ که پیش از شیر ترشح می شود و سرشار از پادتن هاست و در طی روزهای اول پس از زایمان نوزادتان را تغذیه می کند.)

بینایی نوزاد هنگام تولد

اولین چیزی که هنگام ورود رویایی ( و احتمال دیرتر از موعد) مسافرتان باید در نظر داشته باشید تعیین و تأیید جنسیت اوست. این مسئله ی بزرگ یک بار برای همیشه حل می شود؛ به علاوه شما احتمالا متوجه گرد و خاک سفر او خواهید شد که از خون، vernix، Lanugo و مایع داخل کیسه ی آب تشکیل شده. از دید نوزاد شما، شما کمی تار به نظر می رسید- نوزادان در ابتدا فقط می توانند فاصله ی یک اینچی را به وضوح ببینند- اما ایرادی ندارد. فقط حتما به مسافر تازه از راه رسیده تان سلام کنید زیرا او صدای شما و همسرتان را می شناسد.

نوزاد شما عاشق قنداق شدن است

اگر به نوزادتان دقت کنید می بینید که او هنوز هم به حالت دوران جنینی اش خودش را جمع کرده ( با این که ممکن است دست و پاهایش کمی تکان بخورند). این موضوع به این دلیل است که پس از ۹ ماه جمع بودن دست و پاها، کمی طول می کشد تا نوزاد متوجه شود فضای کافی برای باز کردن آن ها در اختیار دارد. و چون جمع بودن تنها وضعیتیست که می شناسد، حفظ کردنش راحت تر است. اغلب نوزادان از پیچیده شدن در یک پارچه یا به اصطلاح قنداق شدن خوششان می آید زیرا آن ها را به یاد رحم شما می اندازد.

توصیه هایی درباره هفته چهلم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته چهلم بارداری

baby size week 1 and 2

بدن شما از کجا می فهمد که زمان زایمان فرا رسیده؟ صرف این که پزشک شما روز تخمینی زایمان شما را روی تقویمش علامت زده دلیل نمی شود غریزه ی مادرانه تان هم به آن عمل کند. حدود ۳۰ درصد از تمام بارداری ها بیش از ۴۰ هفته طول می کشد و هرکسی می تواند در مورد زمان زایمان شما نظر بدهد( خوشبختانه احتمالا پزشک شما اجازه نمی دهد این فرآیند بیش از ۴۲ هفته طول بکشد.)

چه زمانی کیسه ی آب شما پاره می شود ( آیا اصلا این اتفاق می افتد؟)

موضوعی که اتفاق افتادن آن پیش از شروع زایمان اصلا قطعی نیست پاره شدن کیسه آب شماست ( همان مایعی که ۹ ماه جنین شما را احاطه کرده بود.) تا به امروز احتمالا چند شب را با فکر این که کیسه ی آب شما چه موقع و کجا قرار است پاره شود، با بی خوابی سر کرده اید( احتمالا چون فیلم های ترسناک یا مسخره ای در این مورد دیده اید که خانمی ناگهان در پیاده رو یا اتوبوس چنین بلایی سرش می آید.)

اما واقعیت متفاوت است، یکی به این خاطر که کمتر از ۱۵ درصد زنان پیش از شروع فرآیند زایمان کیسه ی آبشان پاره می شود، و دوم این که حتی اگر این موضوع در یک مکان عمومی اتفاق بیوفتد، قرار نیست موج خروشانی از مایع بیرون بریزد. این اتفاق چیزی شبیه ترشح آرام و یا چکه کردن است. و یک چیزی که در مورد پاره شدن کیسه آب پیش از شروع انقباض ها باید از آن مطمئن باشید این است که فرآیند زایمان به احتمال زیاد تا ۲۴ ساعت آینده اتفاق می افتد. یا این که پزشکتان فرآیند را تا ۲۴ ساعت آینده آغاز می کند.

از کجا می توان فهمید که کیسه ی آبتان پاره شده؟ مایع درون کیسه ی آب معمولا بی رنگ و بی بو است. اگر مایع زرد رنگ و با بوی آمونیاک احساس کردید، حتما در حال ترشح ادرار هستید. آزمایش دیگر برای یافتن منشأ مایع در حال ترشح، فشردن عضلات لگن یا همان تمرینات Kegel است. اگر جریان مایع متوقف شد، ادرار است. اگر نه، مایع درون کیسه ی آب است. اگر کیسه ی آبتان پاره شد و مایع به رنگ سبز یا قهوه ای است، حتما به پزشکتان اطلاع دهید. این یعنی جنین شما اولین مدفوعش (Meconium) را در درون رحم دفع کرده است.

اندازه ی لگن

در بسیاری از خانم ها ترس بی پایه و اساسی مبنی بر عدم توانایی بر زایمان نوزادشان وجود دارد. این موضوع که موجودی به این بزرگی بتواند از جایی به آن کوچکی عبور کند به نظر غیر قابل پذیرش می رسد، اما این دقیقا همان اتفاقیست که اکثر اوقات می افتد. فرقی نمی کند که درشت اندام باشید یا ریز اندام یا هر ابعاد دیگری. مهم اندازه ی لگن شماست- نه قالب بدنتان.

طبیعت خودش می داند چه کاری بکند( البته بیشتر مواقع) و بیشتر نوزادان با سایز مادران هماهنگ هستند. (اگر استخوان های ریزی دارید، احتمال این که یک بچه غول در شکمتان داشته باشید خیلی کم است- مگر اینکه دقیقا مثل یک غول در طول بارداری غذا خورده باشید.) و واژن شما هم خوب می داند چه کار کند- در طول زایمان به طور قابل توجهی کشیده می شود و سپس به طرز معجزه آسایی دوباره تنگ می شود. (برای کمک به این فرآیند می توانید پیش و پس از زایمان تمرینات Kegel انجام دهید.) حتی نوزاد شما هم می داند چه کار باید بکند- با تغییر شکل سر نرمش در مجرا جا بشود تا بیرون بیاید. پس در کل اصلا نگران نباشید!

عوارض بارداری در هفته چهلم

دقیقا نمی دانید که انقباض های این هفته ی شما واقعی هستند یا از نوع Braxton Hicks؟ اگر شدت و تناوب آن زیاد نمی شود یا هنگام تغییر وضعیت یا راه رفتن از بین می روند، پس حتما انقباض های تمرینی هستند.
با این که حرکات جنین شما تغییر کرده و آهسته تر شده، اما او هنوز هم می تواند در آن جا حرکت کند. چقدر حرکت کردن طبیعیست؟ شما باید بتوانید ۱۰ حرکت از انواع بال زدن، تکان خوردن یا غلتیدن را در یک ساعت حس کنید و بشمارید.
شما با این که گشودگی یا نازک شدن گردنه ی رحم را حس نمی کنید، اما در این هفته احتمالا اتفاق بیوفتد. گشودگی را با واحد سانتیمتر و محو شدگی را به صورت درصد بیان می کنند؛ پس از یک معاینه ی داخلی، پزشک شما نتایج را به شما اعلام می کند. گردنه ی رحم همچنان در شروع فرآیند و در طی زایمان بازتر می شود.
روده های شما در طی بارداری حسابی اذیت می شوند- و از یک حالت گرفتگی و یبوست به شل شدگی تبدیل می شود. شل شدن روده ها و اسهال در این هفته از نشانه های نزدیک بودن روز زایمان است.
اگر جنین شما در این هفته به درون حفره ی لگنتان افتاده، احساس ناراحتی که در لگنتان بود، کاملا شبیه به احساس فشار یک سر کوچک به روی باسن و مثانه تان می شود. اگر وقت دارید، برای یک جلسه ماساژ توسط یک فرد دوره دیده و متخصص ماساژ بارداری وقت بگیرید. این کار ناراحتی شما را التیام می بخشد.
در حالیکه هنوز هم هیچکس علت اصلی گرفتگی های دردناک پای شما را نمی داند، یک احتمال این است که حمل این وزنه ی سنگین در دوران بارداری باعث این درد شده (مخصوصا در این هفته). وقتی گرفتگی احساس کردید، کشیدن قوزک و پاها به سمت جلو و عقب می تواند کمک کند.
با این که مصرف داروهای گیاهی یا داروهای بدون نسخه ی مخصوص خواب خیلی وسوسه کننده است اما این کار را نکنید. به جای آن از همسرتان بخواهید تا شما را یک ماساژ آرامش بخش بدهد.
تغییرات میزان انرژی در این هفته بسیار رایج است. شاید شما هم به غریزه ی لانه سازی دچار شده اید، شاید هم به دراز کشدیدن جلوی تلویزیون و استراحت مطلق نیاز دارید. نگران نباشید- هر دوی این اتفاقات عادی هستند، حتی تغییر حالت بین این دو هم عادیست.

توصیه هایی برای این هفته

  • با پزشکتان در مورد زمان، چگونگی و دلیل القای زایمان صحبت کنید. تا زمانی که جنین شما در خطر نباشد ( یا ۴۲ هفته اش نگذشته باشد) این کار انجام نمی شود.
  • آیا می خواهید خودتان مراسم را آغاز کنید؟ این کار ها برای القای طبیعی زایمان استفاده می شوند( پیش از این کار با پزشک خود مشورت کنید): قدم زدن، برقراری رابطه ی جنسی، طب سوزنی و طب سنتی به روش فشردن نواحی خاص بدن.
  • خوابیدن از همیشه سخت تر شده. حتی با این که فقط چند روز باقی مانده، اگر تا به حال نداشته اید، یک بالش بدن مخصوص بارداری تهیه کنید. این بالش واقعا برای خوابیدن مؤثر است.
  • روند افزایش وزن در ماه نهم کند می شود- تا این لحظه حتی ممکن است حدود یک کیلوگرم هم وزن کم کرده باشید.