هفته چهارم بارداری
حالا هم اندازه ی یک دانه ی خشخاش است!

خیلی کوچک

size-of-a-poppy-seed-square-yellow

۳۶ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته چهارم بارداری

دو دسته سلول

رویان کوچک شما حالا دو لایه سلول به نام های اپی بلاست و هیپوبلاست دارد. این سلول ها به زودی به اندام ها و سیستم های بدن بچه ی شما تبدیل می شوند.


 

دوتا می بینید

حدس بزنید چه اتفاقی افتاده! اگر صاحب دوقلو باشید، احتمالا در سونوگرافی همین هفته می توانید آن ها را ببینید.


 

کیسه ی زرده ی جنین

پیش از تشکیل جفت، شما یک کیسه زرده ایجاد می کنید. این کیسه خون تولید می کند و به شما برای تغذیه ی رویانتان کمک می کند.

جفت و جنین شروع به فرم گرفتن می کنند

با اینکه شاید تازه به این فکر کنید که آیا باردار هستید یا نه، نوزاد آینده ی شما خانه ی خودش را یافته است. بلاستوکیست (توده ی سسلولی) سفرش را از لوله ی فالوپ به داخل رحم به اتمام رسانده. هنگامی که به آنحا رسید، به درون لایه های رحم شما تونل زده و خود را در آنجا جا سازی می کند. در این حین ارتباطی بین شما و توده ایجاد می شود که تا ۸ ماه آینده ( و بعد از آن تا آخر عمر) نا گسستنی خواهد بود. 
بعد از اینکه توده ی سلولی در رحم شما آرا گرفت، شروع به تکثیر کرده و به دو گروه تقسیم می شود. نیمی از آن جنین نام دارد که قرار است فرزند شما باشد و نیم دیگر جفت را تشکیل می دهد. جفت راه ارتباطی جنین و زندگیست که مواد مغذی و اضافی را تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید به جنین رسانده یا از آن میگیرد.

 

تشکیل جنین و کیسه ی آمنیوتیک

با وجود اندازه ی بسیار کوچک جنین( کوچکتر از یک میلیمتر) جنین شما در حال ساخت خانه ی خود است. در این حین، کیسه ی آمنیوتیک یا کیسه ی آب شما در دور آن شکل خواهد گرفت و همراه با آن کیسه ی زرده هم شکل می گیرد که در آینده به دستگاه گوارشی در حال رشد نوزاد شما متصل خواهد شد. در حال حاضر جنین دارای سه لایه ی سلولی مجزا از هم است که تبدیل به اعضای بدن نوزاد شما خواهند شد. 
لایه ی داخلی که اندودرم نام دارد تبدیل به سیستم گوارشی، کبد و شش ها خواهد شد. لایه ی میانی که مسودرم نام دارد به زودی قلب،‌ اعضای جنسی، استخوان ها و کلیه و ماهیچه ها می شود و لایه ی بیرونی یا اکتودرم در نهایت سیستم عصبی، مو، پوست و چشم ها را تشکیل خواهد داد.

 بدن شما در هفته چهارم بارداری

لقاح تخمک

تنها یک هفته بعد ازلقاح، شکل گیری نوزاد هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. بعد از ۴ هفته بدن شما به شدت مشغول به کار است تا بتواند حالت خستگی و استراحت خود را به یک آزمایش عجیب و غریب تبدیل کند. به احتمال زیاد شما نسبت به این همه هیاهو بی توجه هستید. در حالی که عده ای از زنان در این دوره حالاتی را که مشابه عوارض دوره ی قاعدگی هستند تجربه می کنند( تغییرات خلق و خو، باد کردن، درد و گرفتگی و …) ، دیگران هیچ چیز احساس نخواهند کرد.

هر چه که حس کرده یا نکرده اید هنوز زودتر از آن است که یک تست بارداری به شما پاسخی قطعی دهد. اما در پشت صحنه این اتفاقات در حال رخ دادن است:

تخمک بارور شده و رحم شما در هفته چهارم بارداری با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در این حین بلاستوسیست ای که روزی نوزاد شما خواهد بود، خود را به دیواره ی رحم متصل می کند. حدود ۳۰٪ مواقع در فرآیند پیوند توده ی سلولی به دیواره ی رحم، خونریزی رخ خواهد داد. خونریزی پیوندی که معمولا خیلی کم و به رنگ صورتی، قرمز یا قهوه ای کمرنگ است روزود تر از زمانی که انتظار دارید عادت ماهانتان شروع شود، رخ می دهد. آن را با عادت ماهانه ی خود اشتباه نگیرید و نگران خونریزی نباشید. این خونریزی نشان دهنده ی مشکل یا خطری نیست. ممکن است مقداری در شکم خود احساس فشار کنید( جایی برای نگرانی وجود ندارد) و پستان هایتان ممکن است کمی حساس شده و کمی بزرگ تر شوند.( خود را برای جاهای بیشتری که قرار است بزرگ شوند آماده کنید)

بین ۶ تا ۱۲ هفته بعد از لقاح،‌ تخمک شروع به آزاد سازی هومرمون HCG یا همان گونادوتروپین پرده ی بیرونی جنین می کند. این یک هورمون بارداریست که باعث می شود جواب تست بارداری شما مثبت شده و زندگی شما به کل تغییر کند. هورمون HCG به کورپوس لتیوم ( فولیکولی که این تخمک از آن آزاد شده) خبر می دهد که باید هنوز بماند و هورمون پروجسترون و استروژن آزاد کرده و تا زمانی که جفت تشکیل شود( که حدود ۶ هفته طول می کشد) جنین را از هر نظر تامین کند.

اطلاع یافتن از روز زایمان

آیا فکر می کنید برای فهمیدن روز زایمان خود به مدرک دکترای فیزیک کوانتوم نیاز دارید؟ ‌فهم این موضوع از آنچه که می اندیشید راحت تر است. حدود زمان مورد انتظار شما چهل هفته بعد از اولین روز آخرین دوره ی قاعدگی شما خواهد بود. به نظر زیادی آسان آمد؟ این هم کمی پیچیدگی. اگر دقیقا بعد از چهل هفته نوزاد خود را به دنیا بیاورید، فرزندتان ۳۸ هفته را درون رحم گذرانده است نه ۴۰ هفته.

 چرا که شمارش هفته ها بارداری دو هفته قبل از باردار شدن شروع می شود( یعنی چهار هفته قبل از آنکه به کمک یک تست بارداری، متوجه شوید که باردار هستید) آیا می خواهید بدانید در چه روزی وضع حمل خواید کرد؟ عجله نکنید. حواستان باشد که زمان تخمینی شما دقیق نیست. اکثر نوزادان بین ۳۸ تا ۴۲ هفته به دنیا خواهند آمد( نوزادانی که فرزند اول مادرشان هستند به احتمال زیاد دیرتر به دنیا میآیند) تنها عده ی کمی از نوزادان در زمان تخمین زده شده به دنیا می آیند.


عوارض بارداری در هفته چهارم

خونریزی پیوند
اگر در این هفته متوجه شدید که در حال لکه پس دادن هستید( حدودا زمانی که باید عادت ماهیانه شوید یا کمی زودتر از آن) نگران نشوید. این پدیده نشان دهنده ی اینست که جنین خود را در لایه های رحم جایگذاری کرده است( و این نشانه ی خوبیست) آیا هیچ لکه ای را مشاهده نکردید؟. باز هم نگران نباشید. تنها درصد کمی از زنان خون ریزی پیوند را تجربه می کنند پس نداشتن این عارضه به معنای باردار نبودن شما نیست.

نشانه هایی مانند عوارض عادت ماهانه
شما هرگز تا این حد تحت تاثیر هورمون هایی نبودید که بدن شما را اینگونه تحت تاثیر قرار بدهند. این هورمون ها موجب تغییرات خلق و خو، ورم کردن، یا کمی گرفتگی شوید. سعی کنید این هورمن ها را شناخته و برای آن ها ارزش قائل باشید. تا ۹ ماه آینده به وفور از آن ها خواهید شنید.

برای اتفاقات هفته پنجم بارداری آماده اید؟!

فکر می کنید جنین شما که حالا اندازه ی هسته ی پرتقال شده چه شکلی باشد؟

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید