هفته سی و نهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک هندوانه است.

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۵۶ سانتیمتر طول، ۳.۲ کیلوگرم وزن!
حدودا ۵۶ سانتیمتر طول، ۳.۲ کیلوگرم وزن!
seed
۱
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و نهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

مغز بزرگ بچه
درحالیکه بدن جنین شما دیگر به سرعت رشد نمی کند، اما مغز او به رشد سریع خود ادامه می دهد. در حال حاضر مغز او ۳۰ درصد بزرگتر از چهار هفته پیش شده.
پوست صورتی به سفید تغییر رنگ می دهد
پوست صورتی بچه ی شما به سفید یا خاکستری خیلی روشن تغییر رنگ داده و تا مدتی پس از تولد رنگدانه ای نخواهد داشت.
بچه به وزن تولدش رسیده
بچه ی شما تقریبا به وزن مناسب تولد یعنی ۳ الی ۴.۵ کیلوگرم رسیده که یک سوم این وزن مربوط به سر اوست.

نوزاد کامل شده است

تبریک می گوییم. در هفته ی ۳۹ ام نوزاد شما دیگر به طور رسمی یک نوزاد کامل به حساب می آید. وزنش حدود ۳٫۲ کیلو گرم شده و قدش حدود ۵۶ سانتی متر است. این مقادیر دیگر تغییر چندانی نخواهد کرد، اما مغز نوزادتان هنوز با سرعتی باور نکردنی در حال رشد است ( این سرعت تا سه سال بعد از به دنیا آمدنش هم ادامه خواهد داشت.)

هنوز اشکی در کار نیست

آیا شنیده اید که نوزادان به وفور گریه می کنند؟ این شایعه کاملا درست است. اما چیزی که ممکن است نشنیده باشید این است که نوزادان کوچک هنگام گریه اشکی تولید نمی کنند. چرا که غدد اشکی آن ها هنوز به کار نیافتاده است. حدود یک ماه طول می کشد تا بتوانید اشک هایش را از روی گونه های تپلش پاک کنید.

پوست نوزاد سفید است

پوست نوزادتان بالاخره از رنگ صورتی به سفید تغییر کرده است. این رنگ سفید به تیرگی رنگ پوستی که قرار است داشته باشد ربطی ندارد. چرا که رنگ دانه ها بعدا به وجود خواهند آمد. این سفیدی به خاطر لایه ی ضخیمی از چربی هاییست که روی رگ های خونیتان جمع شده و لپ های نوزادتان را نرم و بوسیدنی می کند.

توصیه هایی درباره هفته سی و نهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و نهم بارداری

baby size week 1 and 2

پایان( و شروعی جدید) در هفته ی ۳۹ ام بارداری به چشم می خورد. چند روز آخر ممکن است سریع یا به کندی بگذرد. احتمالا در حال حاضر به شدت احساس ناراحتی می کنید. چرا که شکم بزرگ و سنگین خود را با خود حمل می کنید. همچنین با حرکت نوزاد به سمت پایین، لگنتان بیشتر درد می گیرد. درد های Braxton Hicks افزایش یافته و با فاصله ی کمتری از هم اتفاق می افتد. این پدیده خوبیست. چرا که نشانگر اینست که بدنتان در حال آماده کردن خود برای یک واقعه ی بزرگ است.

نشانه های زایمان

با دانش اینکه هر لحظه ممکن است وضع حمل کنید، بهتر است به دنبال نشانه های آن باشید. این نشانه ها شامل پارگی غشا( کیسه ی آب)، اسهال و استفراغ( بسیاری از زنان این مشکلات گوارشی را درست قبل از زایمان تجربه می کنند.) افزایش ناگهانی انرژی( غریزه ی لانه سازی) از بین رفتن سد مخاطی ( توده ای مانند چوب پنبه، که راه گشودگی رحم و عبور مخاط را بسته است.) و نمایش خونین( مویرگ ها از گشودگی و محو شدگی گردنه ی رحم شما پاره می شوند و باعث می شوند تا هر ترشحی که از بدنتان خارج می شود به نظر صورتی یا قرمز برسد.) زمانی که این نمایش خونین را مشاهده کردید، تنها یک یا دوروز تا زایمان فاصله دارید. با اینکه نمی توان زمان دقیق این اتفاق را پیش بینی کرد، اما باید برای آن آماده باشید.

آمادگی برای سزارین

بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک های زایمان به خواسته ی مادران باردار احترام گذاشته و تلاش می کنند تا آن ها طبق خواسته ی خود هوشیار و راحت بوده و توسط دوستان و نزدیک خود در حین و پس از زایمان احاطه شوند. حتی اگر این زایمان، سزارین باشد. این روز ها اکثر این مراکز سعی می کنند تا در زمان های غیر اورژانسی با خواسته های شما سازگاری کنند . پس هر چه می خواهید فقط آن را بیان کنید.( هر چند ممکن است نتوانند برایتان پیتزا بیاورند)

اینجا چند خواسته را که می توانید آن ها در در نظر بگیرید برایتان آورده ایم: می توانید بخواهید از یک آینه استفاده شود تا شما بتوانید خروج نوزاد از بدنتان را ببینید، دست هایتان آزاد باشد تا به محض به دنیا آمدن نوزاد او را لمس کنید، همسرتان بند ناف نوزاد را ببرد و شما در اتاق احیا به نوزادتان شیر بدهید. با داشتن جراحی ای که تا حد ممکن مطابق میل شماست، به کاهش احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان کمک می کنید و به شما اجازه می دهد تا هر چه زودتر در کنار نوزادتان باشید.

 

عوارض بارداری در هفته سی و نهم

درد های اشتباهی زایمان(Braxton Hicks Contraction)
اگر این درد ها را تجربه کرده اید، به احتمال زیاد متوجه شده اید که در حال شدید تر شدن هستند. اما اگر هنوز آن ها را تجربه نکرده اید نگران نباشید. این درد ها بیشتر در بارداری های دوم به بعد رایجند.
تغییرات در فعالیت های جنین
با تنگ تر شدن جای نوزادتان، ممکن است تغییراتی را در فعالیت های جنینتان احساس کنید. هماهنگی نوزادتان افزایش یافته و کمتر لگد می زند و بیشتر می چرخد و تکان می خورد. اما هنوز باید روزانه حرکاتی را در شکمتان احساس کنید.
سوزش معده یا سؤهاضمه
سوزش معده ی شما به اوج خود رسیده است. نگران نباشید، راحتی بعد از زایمان به شما نزدیک است. اما تا آن موقع مایعات فراوان بنوشید و آن ها را قبل یا بعد از هر وعده و نه در بین آن ها مصرف کنید.
نمایش خونین
با پارگی مویرگ های گردنه ی رحم، ترشحات واژن شما ممکن است با خون مخلوط شود و به نظر صورتی یا قهوه ای برسد. نگران نباشید، این نشانه ای است که گردنه ی رحمتان در حال باز شدن است که پدیده ی خوبیست.
سد مخاط
در این هفته، احتمال دارد سد مخاط شما بیرون بیافتد. اما ممکن است شما متوجه آن نشوید. از دست دادن این سد حاکی بر آن نیست که چند ساعت بعد وضع حمل خواهید کرد، اما به این معنا هست که زایمان شما نزدیک است.
پارگی کیسه ی آب
این هم نشانه ی دیگری از نزدیک بودن زمان وضع حمل شماست. کیسه ی آب شما پاره شده و مایع داخل آن به بیرون می ریزد. اما نگران نباشید، قرار نیست مانند فیلم ها سیلی در صف خواروبار فروشی را بیاندازید. اکثر زنان در زمانی که کیسه ی آبشان پاره می شود، در بیمارستان هستند. اگر کیسه ی آب شما زودتر پاره شد، با پزشکتان تماس بگیرید.
اسهال
با آماده شدن بدنتان برای زایمان، عضلات مقعدتان ممکن است شل شوند و باعث شل شدن حرکات روده هایتان نیز بشوند.
بواسیر
اگر خود را برای اسهال آماده کرده اید، بواسیر شما به احتمال زیاد درد کمتری خواهد داشت. چرا که دیگر نیاز نیست مانند زمانی که از یبوست رنج می بردید به عضلات مقعدتان فشار بیاورید. اما به یاد داشته باشید که زور زدن در هنگام وضع حمل ممکن است بواسیر شما را بدتر کند. پس از التیام دهنده هایی که ممکن است دردتان را کمتر کند استفاده کنید.
درد لگن
سر نوزادتان به لگن شما فشار خواهد آورد و باعث ناراحتی شما خواهد شد. از دیگر عوارض ناراحت کننده می توان به درد های مانند دوران قاعدگی و سؤهاضمه که می توانند نشانه های اولیه ی زایمان نیز باشند، اشاره کرد.
کمر درد
ممکن است با رسیدن شما به هفته های آخر، کمردردتان بدتر شود. می توانید این گرفتگی را با گرفتن دوش آب گرم و مالش محل های گرفته التیام بخشید.

توصیه هایی برای این هفته

  • حواستان باشد باک ماشینتان پر باشد تا زمانی که می خواستید به بیمارستان یا کلینیک زایمان بروید با مشکلی رو به رو نشوید.
  • به خودتان سخت نگیرید! بدنتان بیش از هر زمانی در حال کار کردن است تا نیاز های یک نوزاد کامل را درون شکمتان تامین کند. هر زمانی که توانستید یک چرت بزنید و به دیگران اجازه دهید به شما کمک کنند.
  • موقع خواب همه چیز را جدی بگیرید. حتی اگر مجبور شدید همسرتان را از اتاق بیرون کنید یا همه ی بالش ها را دور خودتان جمع کنید یا اصلا روی یک تخت شیب دار دراز بکشید. هرکاری که می توانید برای خوابیدن انجام بدهید.
  • موقع خواب همه چیز را جدی بگیرید. حتی اگر مجبور شدید همسرتان را از اتاق بیرون کنید یا همه ی بالش ها را دور خودتان جمع کنید یا اصلا روی یک تخت شیب دار دراز بکشید. هرکاری که می توانید برای خوابیدن انجام بدهید.
  • آیا دردی احساس می کنید که از سمت واژنتان به پایین پاهایتان کشیده می شود؟ نگران نباشید، این تنها جرقه ای است که به خاطر فشار آوردن نوزادتان روی اعصاب لگنتان ایجاد می شود.