هفته سی و هشتم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک هندوانه است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۵۵ سانتیمتر طول، ۲.۹ کیلوگرم وزن!
حدودا ۵۵ سانتیمتر طول، ۲.۹ کیلوگرم وزن!
seed
۲
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و هشتم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

می بینمت!
چشمان جنین شما ممکن است در این لحظه آبی، خاکستری یا قهوه ای باشند اما وقتی نور به آن ها برسد احتمال دارد رنگشان تغییر کند. تا سن یک سالگی رنگ اصلی آن ها مشخص می شود.
ریزش مو
موهای نازکی که بدن بچه ی شما را برای حفظ گرما پوشانده بود یعنی Lanugo در این هفته می ریزند تا بچه برای به دنیا آمدن آماده شود.
آماده ی گریه کردن
شش های بچه ی شما قوی تر شده و تارهای صوتی او رشد کرده، و این یعنی او حالا می تواند با گریه و زاری کردن ارتباط برقرار کند.

کوچولوی شما با ۲.۹ کیلوگرم وزن و ۵۵ سانتیمتر(کمی کمتر یا بیشتر) قد حالا دیگر خیلی هم کوچک نیست. فقط دو هفته ی دیگر ( حداکثر چهار هفته) تا به دنیا آمدن بچه تان فاصله دارید.

جنین برای تولد آماده می شود

در هفته ی ۳۸ ام تقریبا همه ی سیستم های بدن آماده اند. درحالیکه شما برای زمان تخمینی تولد او آماده می شوید او هم مشغول همین کار است و لایه ی vernix و موهای کرک مانند lanugo از بدنش جدا می شوند. او در حال بلعیدن مایع داخل کیسه ی آب است- به علاوه ی سلول های مرده و زردآب و مواد دفع شده ی دیگر- که در روده هایش جمع می شوند و آن جا به اولین مدفوع او یعنی Meconium و اولین تعویض پوشک توسط شما تبدیل می شود.

شش های او همچنان در فرآیند بلوغ هستند و سورفکتانت بیشتری تولید می کنند- مایعی که در اولین لحظات تنفس از چسبیدن کیسه های هوایی به یکدیگر در شش ها جلوگیری می کند. تغییرات کوچک اما مهم دیگری که در این هفته رخ می دهند عبارتند از: او به ذخیره کردن چربی و تنظیم مغز و سیستم عصبی اش ادامه می دهد ( تا بتواند در برابر تحریکاتی که در دنیای بیرون انتظارش را می کشند واکنش نشان بدهد.)

توصیه هایی درباره هفته سی و هشتم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و هشتم بارداری

baby size week 1 and 2

دو هفته ی دیگر باقی مانده. ( مگر اینکه کوچولوی شما تصمیم گرفته باشد تا ماه دهم در آن جا بماند!) همینطور که جنین شما برای زندگی در دنیای بیرون از رحم آماده می شود، در هفته ی ۳۸ ام بارداری، بدن شما هم در حال انجام ریزه کاری هایی پیش از روز زایمان است- بعضی هایش را خبر دارید، مثل افتادن جنین در حفره ی لگنتان ( تنفس راحت تر و فشار بیشتر روی لگن)، و از بعضی ها هم بی خبرید مانند گشودگی گردنه ی رحم و محو شدگی آن.

کولستروم (اولین شیر مادر)

در حالیکه برای روز زایمان انتظار می کشید، این هفته های آخر را به عنوان یک نمایش لباس برای زندگی در نظر بگیرید. شب های بی خوابی، کمی تشویش( یا خیلی زیاد) و سینه هایی که ترشحات دارند. بله! ترشحات سینه: بسیاری از زنان باردار متوجه ترشح کولستروم در سه ماهه ی سوم می شوند- مایعی رقیق و زرد رنگ که مقدمه ای برای شیر است.

این مایع سرشار از پادتن هاییست که از نوزاد شما محافظت می کند، نسبت به شیری که بعدا ترشح می شود پروتئین بیشتری دارد و قند و چربی آن کمتر است (که هضم آن را ساده تر می کند.) اگر شما هم ترشح کولستروم دارید، شاید بهتر باشد از پد های مخصوص سینه در لباس زیرتان استفاده کنید تا لباستان کثیف نشود ( البته به آن عادت کنید چون این تازه اولش است!). همه ی زنان این پدیده را تجربه نمی کنند، اگر شما هم تجربه نکردید نگران نشوید- بدن شما همچنان برای روزی که نوزاد شما به دنیا می آید کولستروم تولید می کند. (البته اگر می خواهید او را از شیر خودتان تغذیه کنید.)

پر کردن فریزر

آیا برای هفته های پس از زایمان تصوری از خودتان به عنوان یک زن خانه دار در حال آشپزی دارید؟ رؤیاپردازی خوب است اما آشپزی آخرین کاریست که در طی هفته های اول (شاید هم ماه های اول) پس از زایمان باید به فکرش باشید. یک دوش سه دقیقه ای یا نیاز به استفاده ی فوری از دستشویی نسبت به کار در آشپزخانه ارجحیت دارد.

برای اینکه هرشب شام غلات صبحانه و شیر نخورید( باور کنید بعضی شب ها این کار را خواهید کرد)، از همین حالا برنامه ریزی کنید. از همین حالا آشپزی کنید و به صورت بسته بندی های مجزا در فریزر قرار دهید تا در موقع نیاز به راحتی آن را گرم کرده و در یک چشم به هم زدن سر میز شام حاضر کنید. با دقت روی آن ها را برچسب بزنید تا آن ها را با هم اشتباه نکنید. تکه های کوچک پخته ی شده ی گوشت و مرغ یا انواع آش و سوپ بهترین گزینه ها هستند. شیرینی دوست دارید؟ خب مقدار مناسبی کیک مافین بپزید و نگه دارید. یک توصیه ی دیگر هم برای شما داریم. شماره ی رستوران هایی که غذایشان خوب است را در جایی نزدیک تلفن یادداشت کنید یا در حالت شماره گیری سریع وارد کنید.

عوارض بارداری در هفته سی و هشتم

تکرر بیشتر ادرار
اگر این روزها زیاد به دستشویی می روید، احتمال این که سر جنین در حفره ی لگنتان باشد بیشتر است، و به این ترتیب فضای کمتری برای مثانه تان باقی می ماند. بهتر است از کافئین یا دیگر نوشیدنی هایی ادرار آور پرهیز. البته مصرف مایعات را کم نکنید- شما همچنان به مایعات فراوان جهت حفظ سطح آب بدن نیاز دارید، مخصوصا که روز به روز به زمان زایمان نزدیک می شوید.
سد مخاطی
ممکن است این روزها ترشحات بیشتری داشته باشید و حتی سد مخاطی را هم همزمان با گشودگی گردن رحم دفع کرده باشید- یک توده ی مخاطی که در طی بارداری گردن رحم شما را مسدود کرده بود. آیا این اتفاق به معنی نزدیک بودن زایمان است؟ شاید، اما شاید هم روز ها و هفته ها هنوز باقی مانده باشد.
لکه های خون
ترشحات با رگه های صورتی یا قهوه ای به معنی پارگی رگ های خونی در گردن رحم است زیرا گردن رحم درحال باز شدن و آمادگی برای برای زایمان است. ( از حالا به بعد دیگر چیزی نمانده!)
نمایش خونین
ترشحات واژن ممکن است به دلیل پاره شدن رگ های خونی در گردنه ی رحم در طی گشودگی و محو شدگی آن، حاوی رگه های صورتی یا قهوه ای رنگ باشد. وقتی که لباس زیرتان ( یا دستمال توالت) به این رنگ درآمد، یعنی به دنیا آمدن فرزندتان نزدیک است.
اسهال
حرکات آزاد ناحیه ی لگن یکی از راه های طبیعت برای ایجاد فضای بیشتر برای به دنیا آمدن جنین است. پس اگر این هفته از اسهال رنج می برید، یعنی زایمان شما نزدیک است.(هورا!) مایعات فراوان بنوشید و غذای سبک بخورید- آبگوشت، نان تست، بستنی یخی میوه ای پیشنهاد های خوبی هستند. از خوردن غذاهای چرب یا سرشار از فیبر پرهیز کنید.
خارش شکم
یکی از راه های التیام خارش شکم، استفاده از روغن حاوی ویتامین E است. حتی شاید بهتر باشد کمی قرص مکمل ویتامین E هم تهیه کنید- مصرف آن برای دردناکی نوک سینه هم مفید است، یعنی زمانی که شیردهی را شروع کرده اید.
ورم پاها و قوزک پا (Edema)
اگر ورم پاها و قوزک هایتان شما را اذیت می کند، از جوراب شلوراری های مخصوص استفاده کنید. مطمئن شوید که قسمت بالایی آن ها تنگ نباشد، فرقی نمی کند چه مدلی و چقدر بلند می خرید. صبح ها قبل از شروع ورم کردن آن ها را بپوشید.
بی خوابی
ذهنتان آن قدر درگیر شده که خوابتان نمی برد. لطفا کامپیوتر را روشن نکنید تا دنبال اطلاعات بیشتر در مورد بارداری یا زایمان بگردید. این کار باعث می شود بیشتر بیدار بمانید. به جای این کارها کمی از تکنولوژی فاصله بگیرید و مثلا یک کتاب یا مجله را برای مدتی مطالعه کنید. این کار زودتر باعث خواب آلودگی شما می شود.
غریزه ی لانه سازی
تغییر در میزان انرژی تان در این هفته کاملا رایج است. ممکن است دائما خسته باشید یا مقدار خیلی زیادی انرژی داشته باشید( که به آن غریزه ی لانه سازی می گویند) تا خانه را پیش از به دنیا آمدن بچه تمیز و مرتب کنید. ایرادی ندارد، تمیز کنید، ولی خودتان را خیلی خسته نکنید. انرژی تان را برای زایمان نگه دارید و آن را برای تمیز کردن کمد هدر ندهید.
ترشح سینه ها
احتمالا سینه هایتان بزرگ تر از همیشه شده ( و قرار است بزرگ تر هم بشود!) و کولسترم ترشح می کند. البته اگر ترشح ندارند هم جای نگرانی نیست. هیجکدام از این دو حالت ربطی به مشکلات در دوره ی شیردهی ندارند( البته اگر می خواهید این کار را انجام دهید.)
انقباض های Braxton Hicks
این انقباض های تمرینی حالا شدید تر شده اند. حالا زمان مناسبی برای تمرین تکنیک های تنفسی و تجسمی است. اگر همسرتان در دسترس است، از او بخواهید شما را در انجام این تمرینات همراهی کند.

توصیه هایی برای این هفته

  • مطمئن شوید لباس هایی که برای بیمارستان جدا کرده اید هنوز هم اندازه تان می شوند. ممکن است پیژامه ای که در هفته ی سی ام خریدید خیلی تنگ شده باشد. و اینکه اصلا خوراکی هایی که در کیف گذاشته اید برایتان جذابیتی دارند؟
  • فهرستی از شماره تلفن ها و آدرس ایمیل هایی که می خواهید این اتفاق مهم را به ایشان اطلاع دهید تهیه کنید.
  • هنوز مطمئن نیستید که وقت زایمان شده یا نه؟ یک قانون ساده: اگر انقباض ها نامنظم هستند و وقتی تکان می خورید یا حرکت می کنید تمام می شوند، هنوز وقتش نشده.