هفته سی و هفتم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک هندوانه است.

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۵۳ سانتیمتر طول، ۲.۹ کیلوگرم وزن!
حدودا ۵۳ سانتیمتر طول، ۲.۹ کیلوگرم وزن!
seed
۳
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و هفتم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

مراسم رونمایی از لباس
اگر بچه ی شما در این هفته به دنیا می آمد هنوز نارس به حساب می آمد، اما تا هفته ی ۳۹ ام کامل می شود. او با تنفس مایع درون کیسه ی آب، پلک زدن و چرخیدن به طرفین خودش را برای روز بزرگ آماده می کند.
بگیرش
بچه ی شما مهارت بیشتری در استفاده از انگشتانش به دست آورده. او حالا می تواند اجسام کوچکتر مانند انگشتان پا یا بینی اش را هم بگیرد.
مکیدن شست دست
احتمالا در این هفته ها جنین شما بیشتر شست خودش را می مکد تا برای غذا خوردن پس از تولد آماده شود.

تکان ها و لگد های جنین

در هفته ی ۳۷ بارداری، شش های جنین تقریبا کامل شده اند- اما این به معنی متوقف شدن رشدشان نیست. در واقع، تا پایان هفته ی ۳۸ ام او هنوز هم “نارس” به حساب می آید، و همچنان هفته ای حدود ۲۲۰ گرم وزن اضافه می کند. در این مرحله یک جنین به طور متوسط ۲.۹ کیلوگرم وزن دارد- البته معمولا پسرها سنگین تر از دخترها هستند. و خب یک دلیل کم اهمیت برای این موضوع هست. مادرانی که جنین پسر دارند نسبت به آن هایی که دختر حمل می کنند غذای بیشتری می خورند. این موضوع باعث می شود که درون رحم شما شلوغ تر از همیشه باشد، پس شاید دیگر مثل همیشه لگد نزند و به چرخش و کش و قوس آمدن و کمی هم تکان خوردن بسنده کند.( که همه ی این ها را می توانید حس کنید!)

تمرین برای زایمان

به نظرتان جنین تا روز زایمان به چه کاری مشغول است؟ تمرین! همین حالا ستاره ی سینمای شما در حال آماده شدن برای ورود باشکوهش است. او این کار را با تنفس مایع داخل کیسه ی آب، مکیدن انگشت شست، پلک زدن و غلت زدن انجام می دهد.( یک روز باسنش را در سمت چپ بدنتان حس می کنید و روز دیگر او چرخیده و حالا باسنش به سمت راست شماست.)

سر جنین بزرگ است

یک دانستنی جالب: محیط سر جنین شما( که البته هنوز هم در حال رشد است) در روز تولد با محیط سینه اش برابر است! و حدس بزنید این روزها چه چیزی بر شانه ها و باسن او تأثیر گذار است؟ چربی- که باعث چال های کوچولو و دوست داشتنی روی آرنج، زانو و شانه های او می شود و گردن و مچ هایش را تپل و لایه لایه می کند!

توصیه هایی درباره هفته سی و هفتم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و هفتم بارداری

baby size week 1 and 2

گشودگی و محو شدن

هرکسی ممکن است زمان زایمان شما را حدس بزند ( مثلا با خوشرویی زود به دنیا بیاید یا با فیس و افاده کلی معطل کند- یا دقیقا به موقع به دنیا بیاید!)، اما این موضوع باعث نمی شود که پزشک شما زمان شروع زایمان را پیش بینی نکند. خب پزشک به چه چیزی توجه می کند؟

اول به گشودگی یا میزان باز شدگی گردن رحم ( گردن رحم باید به میزان ۱۰ سانتیمتر گشوده شود تا جنین از مجرای تولد عبور کند) همزمان با بلوغ آن ( استحکام گردن رحم- ابتدا مانند نوک بینی شما سفت است و به تدریج تا پیش از زایمان مانند درون گونه های شما نرم می شود.) سپس به محو شدگی یا میزان نازک شدن گردن رحم توجه می کند( تا زمانی که بچه را به دنیا بیاورید ۱۰۰ درصد محو می شود.) موقعیت گردن رحم ( با نزدیک شدن زایمان از عقب به جلو جابجا می شود) هم در نظر گرفته می شود. و در آخرین مورد هم، پزشک موقعیت جنین را به نسبت لگن شما اندازه گیری می کند ( هرچقدر جنین پایین تر باشد، زایمان نزدیک تر است.)

با این که خیلی علمی به نظر می رسد اما اینطور نیست. این فرآیند ها ممکن است تدریجا طی هفته ها یا یک ماه یا حتی بیشتر در برخی زنان رخ بدهد- یا شاید هم یک شبه. پس با این که نشانه های خوبی برای مشخص کردن پیشروی روند بارداری شما هستند، نمی توان برای پیش بینی دقیق شروع زایمان روی آن ها حساب باز کرد. ممکن است گردن رحم شما خیلی باز شده باشد ولی تا هفته ها زایمان نکنید. یا ممکن است یک روز صبح هنگام معاینه، گردن رحمتان بسته و عقب باشد ولی تا ظهر جلو بیاید و باز شود تا زایمان کنید.

ماساژ ناحیه ی بین پاها

برای روز زایمان اضطراب دارید؟ همینطور بیکار ننشینید! ناحیه ی میان پاها و تناسلی را ماساژ دهید. شاید علتش را جویا شوید؛ به ما اعتماد کنید، ما دلیل خوبی برای این توصیه داریم. ماساژ دادن این نواحی باعث کشیده شدن راحت تر این ناحیه یعنی پوست میان واژن و مقعد می شود. در نتیجه حس سوزش و درد هنگام خروج سر کودک در هنگام زایمان کاهش می یابد. با این کار احتمالا از انجام برش Episiotomy و پارگی پوست هم جلوگیری می کنید. برای ماساژ دادن این ناحیه ( و تجربه ی یک زایمان راحت تر):

ابتدا مطمئن شوید دست هایتان( یا دستان همسرتان) کاملا تمیز باشد و ناخن ها گرفته شده باشند. سپس شست ها را به ژل لوبریکانت آغشته کرده و وارد واژن کنید. حالا به سمت پایین و مقعد به آرامی فشار دهید و شست ها را به سمت طرفین و داخل و بیرون بکشید. مطمئن باشید که شستتان در داخل واژن قلاب شده باشد و با کشیدن پوست این نواحی و انجام این حرکات حالت کشیدگی زمان زایمان را ایجاد کنید. می توانید تا روز زایمان هرروز این کار را انجام دهید. حتی در هنگام زایمان هم خودتان- یا پزشکتان- می توانید این عمل را انجام دهید!

عوارض بارداری در هفته سی و هفتم

تغییر در فعالیت های جنین
از زمانی که سر جنین شما در حفره ی لگن شما قرار بگیرد، فضای کمتری خواهد داشت و فقط چرخش یا تکان خوردن در سر جای خودش را می تواند انجام دهد. مهم این است که روزانه تعدادی از این حرکات را احساس کنید. به خاطر داشته باشید حالا جنین شما مانند یک نوزاد رفتار می کند و مدت های طولانی به خواب می رود، پس در این حین تقریبا اصلا حرکت نمی کند.
سوزش معده و سؤ هاضمه
اگر این روزها سوزش معده تان بدتر شده، یک مشت بادام بخورید. یک درمان خانگی دیگر هم خوردن شک لیوان شیر گرم به همراه یک قاشق غذاخوری عسل است. از میوه ی خشک شده ی پاپایا هم می توانید استفاده کنید.
لکه های خون
ترشحات با رگه های صورتی یا قهوه ای به معنی پارگی رگ های خونی در گردن رحم است زیرا گردن رحم درحال باز شدن و آمادگی برای برای زایمان است. ( از حالا به بعد دیگر چیزی نمانده!)
رگ های واریسی
اگر رگ های پایتان این روزها نمایان شده اند، به پهلوی چپ خود دراز بکشید. این بهترین حالت برای گردش خون است. به علاوه پاهای خود را با گذاشتن بالش زیر آن ها بالا ببرید. هر دوی این وضعیت ها باعث به جریان افتادن خون می شود.
درد لگن
اگر سر جنین شما به لگن، باسن و مثانه تان فشار می آورد، باید بدانید تا پایان این هفته فشار بیشتر هم خواهد شد. اگر واقعا احساس ناراحتی دارید، از یک کمربند مخصوص برای تحمل وزن شکم و کاهش فشار به پشت و لگنتان استفاده کنید.
گرفتگی عضلات پا
اگر گرفتگی عضلات پا شب ها را برایتان غیرقابل تحمل کرده، مایعات بیشتری در طول روز بنوشید و مطمئن شوید مقادیر کافی منیزیم و کلسیم مصرف می کنید. ( آن بادام هایی که برای سوزش معده می خورید خیلی به درد می خورند!) هر سه راهکار برای مقابله با این مشکل مناسب هستند.
نشانه های کشیدگی و ترک پوستی
در حالیکه سینه ها، شکم ( و احتمالا باسنتان) بزرگتر از همیشه شده، دیگر این نشانه های مادر شدن را به وضوح روی بدنتان مشاهده کرده اید. نگران نباشید، چند ماه پس از زایمان همه شان به خطوط نقره ای رنگ و نشان افتخار( یا نشان مادر شدن!) تبدیل می شوند.
تغییر سینه ها
چندین هفته پیش احتمالا بیرون زدگی نافتان را دیدید. ولی حالا نوک سینه هایتان هم بیشتر بیرون می زند- که برای نوزادتان هنگام شیر خوردن بهتر است.
مغز در دوران بارداری
حالا باید حواستان به چیز های زیادی باشد( آیا باتری دوربین شارژ شده و در کیفش است؟ آیا یک دست لباس تمیز نوزاد برای بیمارستان حاضر است؟ چقدر شام در فریزر داریم؟) و اصلا عجیب نیست که کمی گیج و گنگ باشید. یادداشت هایی در اطراف خانه یا حتی کامپیوتر و تلفن همراهتان بنویسید تا کارهای مهم را فراموش نکنید.
بی خوابی
احتمالا شنیده اید که بی خوابی دوران بارداری راه طبیعت برای آماده کردن شما برای شب بیداری های پیش روست. اما سعی کنید در این میان کمی هم چشمانتان را ببندید و بخوابید تا برای زایمان و پس از آن انرژی داشته باشید. کمی طولانی تر بخوابید، وقتی بعد از کار به خانه بر می گردید یا آخر هفته ها چرت بزنید و زمان خواب یک سری فعالیت برای افزایش آرامش انجام دهید.

توصیه هایی برای این هفته

  • کمتر از ۵ درصد جنین ها در روز مقرر به دنیا می آیند، پس فکر نکنید دقیقا ۳ هفته ی دیگر کار دارید. اما دست پاچه هم نشوید، برای نوزاد شما مهم نیست که اتاقش رنگ شده یا نه.
  • از تغییر حرکات جنین و تبدیل شدن لگد های محکم به تکان خوردن های کوچک نگران نشوید. کوچولوی شما فضای کمتری برای ورزش کردن دارد. البته هنوز هم باید هرروز حرکاتش را احساس کنید. با این حال هروقت نگران شدید کمی نوشیدنی شیرین بنوشید و صبر کنید تا جنینتان تکان بخورد. اگر تعداد حرکات جنین تغییر کرده حتما به پزشکتان اطلاع دهید.
  • موقع خواب همه چیز را جدی بگیرید. حتی اگر مجبور شدید همسرتان را از اتاق بیرون کنید یا همه ی بالش ها را دور خودتان جمع کنید یا اصلا روی یک تخت شیب دار دراز بکشید. هرکاری که می توانید برای خوابیدن انجام بدهید.
  • احساس پر بودن می کنید؟ به نوشیدن آب ادامه دهید. همانطور که توصیه شده روزانه ۸ لیوان آب بنوشید تا کمبود مایعات بدن را جبران کنید.