هفته سی و ششم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک طالبی خیلی بزرگ است.

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۵۲ سانتیمتر طول، ۲.۷ کیلوگرم وزن!
حدودا ۵۲ سانتیمتر طول، ۲.۷ کیلوگرم وزن!
seed
۴
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و ششم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

دوست داشتنی
در این هفته بچه ی شما بیشتر شبیه یک نوزاد است، مخصوصا با پوست صورتی و پاهای تپلی اش.
شنوایی تیز
گوش های بچه ی شما در طی هفته های اخیر خیلی تیز شده اند. مطالعات نشان می دهد که او ممکن است حتی صدای شما یا آهنگ مورد علاقه اش را پس از تولد بشناسد.
ممکن است سر بچه درون لگن شما بیوفتد
اگر این اولین زایمان شما باشد، بچه ی شما ممکن است در این هفته به درون مجرای تولد وارد شود که به این فرآیند “سبک شدن” یا “افتادن” می گویند.

با تمرکز روی جنین تان، کمردرد ( و هرچیز دیگری را) فراموش کنید! او حالا ۵۲ سانتی متر قد و ۲.۷ کیلوگرم وزن دارد. روند رشد در هفته های آتی کند می شود تا جنین بتوانید در روز زایمان از مجرای باریک تولد به سلامت خارج شود و انرژی کافی برای آن داشته باشد.

استخوان ها و جمجمه ی جنین

وقتی در هفته ی ۳۶ ام بارداری هستید، استخوان های جمجمه ی جنین به هم جوش نخورده اند تا به همین دلیل سر او به راحتی ( و البته نه خیلی راحت) در مجرای تولد حرکت کند. البته جمجمه ی او تنها ساختمان نرم بدن کوچک او نیست. بیشتر استخوان ها و غضروف ها هم نرم هستند.( و در طی سال های اول زندگی اش محکم می شوند)- تا سفر او به از رحم به دنیای بیرون آسان تر باشد.

سیستم گوارش جنین همچنان در حال رشد است

تا این لحظه بیشتر سیستم های بدن کودک شما بالغ شده اند، البته منظور در حد نوزاد است – و تقریبا برای زندگی در دنیای بیرون آماده شده اند. به عنوان مثال گردش خون کامل شده و سیستم ایمنی بدن جنین هم به قدری پیشرفت کرده که از او در برابر عفونت های موجود در دنیای بیرون محافظت کند. البته بقیه ی سیستم ها هنوز کمی کار دارند. یکی از این سیستم هایی که در مراحل پایانی رشد قرار دارد گوارش است که در واقع بعد از تولد کامل می شود. چرا؟ درون رحم شما، جنین برای تغذیه به بند ناف متکی بود یعنی با اینکه سیستم گوارش رشد کرده اما تا به حال عملکرد واقعی نداشته. حدودا یک یا دو سال برای رسیدن به رشد کامل زمان لازم است.

توصیه هایی درباره هفته سی و ششم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و ششم بارداری

baby size week 1 and 2

راه رفتن اردک وار در دوران بارداری

به آخرین ماه از بارداری خوش آمدید! خوشبختانه نوزادتان دیگر تقریبا آماده شده و این موضوع برای شما که خسته شده اید موضوع خوشحال کننده ایست. فقط به یک دلیل شما در هفته ی سی و ششم از بارداریتان مثل همه ی مادر های دیگر اردک وار راه می روید. این مسئله فقط در فکر شما نیست، در واقع در بافت های اتصالی تان است که توسط هورمون ها نرم و شل شده اند. و این موضوع حالا که نزدیک روز زایمان شده اید مهم تر شده است. جنین شما- که تا این لحظه نسبتا بزرگ شده است- باید در استخوان های لگن شما جا بشود، پس بهتر است در این مرحله انعطاف پذیر باشند. این روش آماده شدن بدن شما برای عبور یک بچه ی بزرگ از یک فضای کوچک است.

درد لگن

جنبه ی منفی این انعطاف پذیری مفصل ها ( به علاوه شبیه شدن شما به اردک ها) درد در ناحیه ی لگن است. به این درد فشار سر جنین را که هر لحظه در لگن تان فرو تر می رود و رحم سنگین تان که وزنه ای برای شماست را هم اضافه کنید؛ پس درد این روزهایتان هنگام راه رفتن خیلی هم عجیب نیست. برای رهایی از این ناراحتی، دراز بکشید و باسنتان را کمی بالاتر از سطح بدنتان قرار دهید و کمی تمرینات تقویت لگن انجام دهید. دوش آب گرم، کمپرس آب گرم، ماساژ و درمان های جایگزین یا تکمیلی هم امتحان کنید. کمربندی برای تحمل وزن شکم هم ممکن است کمک کند.

پایین آمدن بچه ( سبک شدن)

یک خبر خوب برای شما داریم. باور کنید یا نه، وقتی جنین داخل حفره ی لگن شما می افتد (و به خاطر داشته باشید خیلی از بچه ها هم تا نزدیکی زایمان پایین نمی آیند)، فشار رحم که رو به بالا و به طرف پرده ی دیافراگم بود از بین می رود. وقتی این “سبک شدن”- اصطلاح بارداری اش همین است- اتفاق می افتد، می توانید باز هم عمیق نفس بکشید. معده تان هم دیگر فشرده نخواهد بود و خوردن وعده های مفصل تر ممکن می شود.

کلاس های احیای قلبی و ریوی برای نوزاد و کودک

به احتمال خیلی زیاد هیچوقت از این مهارت استفاده نخواهید کرد اما فراگیری احیای قلبی و ریوی برای نوزاد یا کودکان واقعا آسان است. کلاس های زیادی وجود دارند و حتی ممکن است در بیمارستانی که انتخاب کرده اید یا مراکز هلال احمر رایگان باشند. حتی شاید کلاس زایمانتان هم این مورد را پوشش دهد. یک کار هیجان انگیز دیگر هم برگزاری یک مهمانی با مادران و کودکانشان است تا دانش احیای قلب و ریه را به همراه غذاهایتان به اشتراک بگذارید! فقط حواستان باشد مربی شما حتما دوره دیده و دارای مدرک معتبر باشد. ( از پزشکتان برای معرفی چنین فردی کمک بگیرید.) آن ها یک عروسک به همراه دارند و با آن آموزش می دهند. برای شما آرزوی موفقیت می کنیم.

عوارض بارداری در هفته سی و ششم

تغییر در حرکات جنین
با جمع تر شدن دست و پای جنین، او فضای کمتری برای حرکت در اختیار دارد، پس انتظار تغییر در نحوه ی حرکات او را داشته باشید. شما هنوز هم باید تکان خوردن های او را حس کنید، اما مشت و لگد ها کمتر می شوند و جای خود را به تکان خوردن در جای خود می دهند.
سوزش معده و سؤ هاضمه
با فشرده شدن معده توسط رحم، احتمالا غذای کمتری می خورید. این لزوما خبر بدی نیست. وعده های غذایی سبک تر برای سیستم گوارش شما بهتر است و باعث کاهش سوزش معده می شود.
بادمعده
در کنار سوزش معده، احتمالا روزانه مقادیر زیادی هم باد گلو و باد معده دفع می کنید. این نیز بگذرد. در این لحظه وعده های سبک تر و کمتر بخورید( که به سوزش معده کمک می کند) و در هنگام غذا خوردن عجله نکنید.( با این کار هوای بیشتری می بلعید.)
یبوست
اگر همه چیز بدتر شده تقصیر شکمتان است! همان وعده های سبک- که باعث کنترل سوزش معده و باد معده می شود- روش مناسبی برای مقابله با یبوست است. دلیل این موضوع فشار کمتر روی سیستم گوارشی شماست.
تکرر بیشتر ادرار
احتمالا تا این لحظه جنین شما به درون حفره ی لگن تان افتاده و به مثانه تان فشار می آورد. پس مراجعات مکرر شما که حالا شبیه به دو ماه اول بارداری شده عجیب نیست. فقط مصرف مایعات را کم نکنید- بدن شما برای حفظ مایعات به آن ها نیاز دارد.
ترشحات همراه با خون واژن
ترشحات واژن شما ممکن است بیشتر و غلیظ تر بشود. اگر ترشحات شما پس از برقراری رابطه ی جنسی یا معاینه ی واژن به رنگ صورتی، قرمز یا قهوه ای درآمد، نترسید. این یعنی گردن رحم شما که حالا حساس تر شده و شروع به گشاد شدن کرده، کبود شده.آب
خارش شکم
احتمالا خارش شدیدی در ناحیه ی شکم احساس کنید. کرم های حاوی کره ی کاکائو یا ویتامین E برای التیام خارش ناحیه ی شکم مناسب هستند. (بهتر است از همسرتان بخواهید که آن را روی شکمتان بمالد و با بچه اش صمیمی تر بشود!)
بی خوابی
احتمالا شب ها وقتی در حال پیدا کردن وضعیت مناسب برای خوابیدن هستید، به کلی خواب از سرتان بپرد. سعی کنید اتاقتان خیلی شلوغ و خفه نباشد( احتمالا شب ها احساس گرمای زیادی می کنید) و با باز کردن پنجره ها و کم کردن دمای شوفاژ اوضاع را مناسب کنید.
ورم پاها و قوزک پا(Edema)
ورم دوران بارداری (Edema) حالا که بدنتان مایعات بیشتری را در خود نگه داشته مشهود تر است. با این حساب نه تنها پاها و قوزک هایتان ورم می کنند، بلکه صورت و دست ها ( و انگشت ها) هم ممکن است ورم کنند. آب و مایعات دیگر بنوشید. مایعات به دفع سدیم اضافه به صورت ادرار کمک می کنند تا ورم شما کمتر شود.
غریزه ی لانه سازی
وقتی به هفته ی ۳۶ می رسید،خسته بودن واقعا طبیعی است. اما ناگهان احتمالا انرژی زیادی احساس کنید که به آن در اصطلاح غریزه ی لانه سازی می گویند-نیاز برای منظم و آماده شدن برای به دنیا آوردن نوزاد. اگر این انرژی زیاد را احساس کردید، استراحت کردن و غذا خوردن را فراموش نکنید.

 

توصیه هایی برای این هفته

  • احتمالا از این به بعد هر هفته یا دو هفته یک بار برای معاینه شدن به پزشک مراجعه می کنید. از زمان انتظار در مطب برای کتاب خواندن استفاده کنید.
  • از تغییر حرکات جنین و تبدیل شدن لگد های محکم به تکان خوردن های کوچک نگران نشوید. کوچولوی شما فضای کمتری برای ورزش کردن دارد. البته هنوز هم باید هرروز حرکاتش را احساس کنید. با این حال هروقت نگران شدید کمی نوشیدنی شیرین بنوشید و صبر کنید تا جنینتان تکان بخورد. اگر تعداد حرکات جنین تغییر کرده حتما به پزشکتان اطلاع دهید.
  • برای از دست دادن سد مخاطی تان آماده باشید. یک جور ترشح غلیظ و زردرنگ همراه با رگه هایی از خون. ممکن است هفته ها طول بکشد یا روزها یا حتی چند ساعت قبل از شروع زایمان اتفاق بیوفتد.
  • اگر می خواهید روز زایمانتان را اطلاع رسانی کنید، حالا وقت مناسبی برای آماده کردن پاکت نامه هاست. این هم یک کار کمتر برای بعد از زایمانتان!