هفته سی و پنجم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک خربزه است

 

Your baby at week 1 and 2

۵۱ سانتیمتر طول، ۲.۵ کیلوگرم وزن!
۵۱ سانتیمتر طول، ۲.۵ کیلوگرم وزن!
seed
۵
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و پنجم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

کرم ابریشمی در پیله
به دلیل فضای کمتری که حالا در رحم شما وجود دارد، حرکات بچه ی شما از مشت و لگد به غلتیدن و تکان خوردن تبدیل شده است.
لایه های پوششی
مهم ترین بخش رشد جنین شما اندوختن چربی است. شانه های او پرتر شده تا برای سفرش آماده باشد.
سر پایین
تا آخر این هفته تقریبا همه ی جنین ها به وضعیت سر پایین و رو به گردن رحم تغییر موضع می دهند تا برای سفر به دنیای بیرون آماده باشند.

افزایش وزن جنین

قد جنین شما در این هفته به حدود ۵۱ سانتیمتر رسیده. اما با وزن حدود ۲.۵ کیلوگرم همچنان با سرعت ثابتی به افزایش وزن ادامه می دهد. او ممکن است تا روز تولد حدود نیم کیلوگرم دیگر یا بیشتر چربی اضافه کند. این یعنی دست و پای جنین شما که قبلا لاغر و چروکیده بود، حالا تپل و پر شده…و خیلی هم نرم و دوست داشتنی.

جمجمه ی جنین نرم باقی می ماند

قدرت مغز جنین شما این روز ها با سرعتی باورنکردنی رو به رشد است. خوشبختانه قسمتی که این مغز شگفت انگیز را احاطه کرده-یعنی جمجمه- نرم باقی می ماند. و این موضوع دلیل قانع کننده ای هم دارد. نرم بودن جمجمه باعث می شود تا جنین شما به راحتی در مجرای تولد جمع شود و زایمان راحت تری داشته باشید.

توصیه هایی درباره هفته سی و پنجم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و پنجم بارداری

baby size week 1 and 2

آیا می دانستید اگر فاصله ی میان استخوان شرمگاهی را تا بالای رحمتان به سانتیمتر اندازه گیری کنید، دقیقا به عدد هفته ی بارداری می رسید؟ این یعنی وقتی شما در هفته ی سی و پنجم از بارداری قرار دارید، پزشک شما هم همین عدد را پس از اندازه گیری می کند. این روش خوبیست تا متوجه شوید چقدر از راه را آمده اید و چقدر دیگر باقی مانده.

تکرر و بی اختیاری ادرار

مورد دیگری که به شما نشان می دهد چقدر از زمان بارداری را طی کرده اید، تکرر ادرار است. باز هم همه چیز مثل سه ماهه ی اول شده اما این بار، به جای هورمون های بارداری،مقصر موقعیت سر جنین است. حالا که سر او برای زایمان رو به پایین قرار گرفته، به مثانه ی شما فشار وارد می کند. نتیجه ی این اتفاق نیاز مکرر به مراجعه به دستشویی است.

حتی ممکن است هنگام سرفه کردن، عطسه کردن یا خندیدن نیاز شدیدی به دفع ادرار پیدا کنید.(و این اصلا هم خنده دار نیست!) هرکاری می کنید، فقط نوشیدن مایعات فراوان را کاهش ندهید. به جای این کار بهتر است سعی کنید مثانه تان را کاملا تخلیه کنید( با خم شدن رو به جلو در دستشویی)، تمرینات کگل انجام دهید( تا ماهیچه های ناحیه ی لگن تقویت شوند و از بی اختیاری های ناشی از بارداری پیشگیری کنید.) و اگر لازم دارید، از نوار بهداشتی استفاده کنید.

پیدا کردن یک زن قابله

قابله(Doula) چیست؟ معنی دقیق این کلمه “خدمتکار زن” است.( دقیقا کسی که شما در کنار آشپز و متخصص ماساژ و راننده نیاز دارید!) اما در واقعیت( یعنی دوران بارداری شما) و در زمان ضروری یک قابله می تواند کارهای خیلی بیشتری نسبت به این افراد انجام بدهد. یک قابله در هنگام زایمان وجود دارد، کسی که کاملا برای حمایت مادر دوره دیده و در هنگام زایمان می توان او دست او را فشرد. نوع دیگری از قابله برای بعد از زایمان است ( برای اطلاعات بیشتر به هفته ی چهل و دوم مراجعه کنید).

قابله ی زایمان اطلاعات کاملی در مورد حفظ آرامش و تنفس صحیح به هنگام زایمان و وضعیت های مناسب برای کاهش درد های ناشی از آن دارد. بعضی از زنان باردار هنگامی که قابله در کنارشان قرار می گیرد، نیاز کمتری (یا حتی عدم نیاز) به داروهای کاهش درد حس می کنند. ( یک قابله ی ماهر زایمان تمام روش های کاهش درد را با شما امتحان می کند تا مناسب ترین روش را پیدا کند.) اما مهم ترین وظیفه ی او تأمین آرامش احساسی در هنگام ترس و اضطراب است- و این دقیقا همان چیزیست که پزشک یا ماما آن را توصیه می کند. برای پیدا کردن یک قابله، از یکی از آژانس های مخصوص این خدمات کمک بگیرید. همچنین می توانید از فهرست منابع طبیعی یا دیگر مادرهایی که این تجربه را داشته اند مشورت بگیرید.

عوارض بارداری در هفته سی و پنجم

سردرد های گاه و بی گاه
اگر در ناحیه ی سر احساس درد دارید، ممکن است بر اثر دلایل مختلفی از جمله گرمای زیاد یا ماندن در یک اتاق شلوغ و خفه باشد. برای استراحت از آن جا خارج شوید یا پنجره را باز کرده و کمی هوای تازه تنفس کنید. از پزشکتان در مورد داروهای بی خطر سردرد سوال کنید. اکثر پزشکان مصرف عادی استامینوفن را مجاز می دانند.
رگ های واریسی
آیا رگ های واریسی روی پاهایتان شروع به درد گرفتن( و یا خارش) کرده اند؟ با اینکه جوراب شلواری های مخصوص واریس آن قدر ها هم جذاب نیستند، اما می توانند رگ های پای شما را کمی به سمت بالا فشرده کنند تا اثر فشار رو به پایین ناشی از شکمتان خنثی شود.
بواسیر
رگ های واریسی ممکن است هرجایی ظاهر بشوند- وقتی در مقعد به وجود بیایند به آن بواسیر می گویند. برای التیام آن از آب گرم و دستمال توالت لطیف استفاده کنید. اگر دستمال کاغذی خیلی زبر است، از دستمال مرطوب استفاده کنید.
خونریزی لثه ها
ممکن است هنوز هم لثه های شما حساس باشند و خونریزی کنند. برای تقویت لثه ها ویتامین سی فراوان به بدنتان برسانید. بیشتر آب پرتقال بنوشید، از انواع توت ها در وعده ی صبحانه استفاده کنید و در سالادتان گوجه فرنگی بریزید.
حساسیت های پوستی
اگر ناگهان یک ناحیه ی قرمز و دون دون روی شکمتان دیدید، ممکن است دچار PUPPP شده باشید که مخفف “جوش کهیری خارش دار و پلاک بارداری ” است. این حساسیت ها بی خطر هستند و شما و جنینتان را تهدید نمی کنند اما مسلما آزار دهنده هستند. برای التیام خارش، از ژل آلوئه ورا پس از استحمام در نواحی مورد نظر استفاده کنید.
دست و پا چلفتی شدن
حفظ تعادل در این هفته های آخر بسیار دشوار شده.( فقط چند هفته ی دیگر باقی مانده!) همچنان احتیاط کنید و برای برداشتن وسایل از کابینت های بلند از همسرتان کمک بخواهید و هرگز خودتان روی صندلی نروید.
مغز در دوران بارداری
هرچقدر بیشتر می گذرد شما حواس پرت تر می شوید. حجم سلول های مغزیتان واقعا کمتر شده و بی خوابیتان همه چیز را بدتر کرده. این حالت گیج بودن تا چند ماه پس از زایمان هم ادامه خواهد داشت.
انقباض های Braxton Hicks
ممکن تا زمان زایمان یک سری انقباض هایی احساس کنید که ناشی از آماده سازی بدن برای آن روز است. ممکن است هنوز هم چیزی احساس نکرده باشید. خانم هایی که برای اولین بار بارداری را تجربه می کنند، ممکن است حرکات ماهیچه های رحم را احساس نکنند.( احساسی شبیه به انقباض ماهیچه های شکمی.)

توصیه هایی برای این هفته

  • از احساس مریضی و خستگی، خسته شده اید؟ به خاطر داشته باشید هرروزی که جنین بیشتر در رحم شما زندگی کنید، دوران پس از زایمان ساده تری خواهید داشت. نوزادان کامل، خواب و خوراک بهتری دارند.
  • هورمون های بارداری باعث ورم غشای مخاطی در بینی می شوند و به این ترتیب احساس گرفتگی بینی می کنید. یک بسته چسب مخصوص بینی بخرید و با استفاده از آن ها بینی تان را باز نگه دارید.
    • مطمئن شوید که همه ی راه های کاهش درد زایمان را می شناسید. از جمله بی حسی موضعی یا عمومی یا تکنیک های تنفسی. ممکن است نزدیک زایمان نظرتان تغییر کند.