هفته سی و چهارم بارداری

بچه ی شما هنوز اندازه یک آناناس است

حدودا ۵۰ سانتی متر طول، ۲.۲ کیلوگرم وزن!
size-of-a-seed-square-yellow
۶ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته سی و چهارم بارداری

برنامه ی خواب

بچه ی شما هنگام چرت زدن چشمانش را می بندد و هنگام بیداری آن ها را باز می کند، و با این کار چشمانش را به یک برنامه ی خواب عادت می دهد.


 

پوست ضخیم

پوشش موم مانند و چسبنده ی روی پوست او- Vernix- پیش از این که در هفته ی آینده بریزد، در این هفته ضخیم می شود.


 

سقلمه زدن

با رشد بچه ، شما قادر به دیدن اندام بچه مانند دست و پاها از روی شکمتان شده اید.

 

در این هفته نوزاد شما ۵۰ سانتی متر قد دارد و وزنش ۲٫۲ کیلو گرم است. اگر میخواهید تصور بهتری از آن داشته باشید، یک کیسه ی آرد دو کیلویی را در دست بگیرید و تصور کنید این نوزاد شماست. بعد سه بسته ی آرد را روی هم بگذارید، این طول نوزاد شما در هفته ی ۳۴ ام زندگی اوست.

اختلاف جنسیت
اگر نوزادتان پسر باشد، در این هفته آلت تناسلی اش از شکم تا بیضه هایش شکل می گیرد. ۳-۴% نوزادان پسر دچار وضعیتی می شوند که در آن یک یا هر دوی بیضه هایشان در جای خود قرار نمی گیرد. اما اکثرا این بیضه ها تا تولد یکسالگی نوزاد، راه خود را پیدا می کنند.

ناخن های دست و پا
ناخن های کوچک نوزادتان هم به احتمال زیاد به نوک انگشت هایشان رسیده ایند.

 

بدن شما در هفته سی و چهارم بارداری

بی خوابی
شما اشتباه نمی کنید. رحمتان هنوز در حال رشد است و در هقته ای ۳۴ ام ۱۲٫۵ سانتی متر بالای نافتان قرار گرفته است.

دید تار
احتمالا به خوبی قبل اطرافتان را نمی بینید. چرا که چشم هایتان هم قربانی دیگر هورمون های بارداری شده اند. نه تنها دید شما در این روز ها تار می شود، بلکه کم شدن اشک موجود در چشم موجب خشک شدن و اذیت آن ها می شود، مخصوصا اگر از لنز استفاده کنید. دیگر چه؟ با افزایش مایع پشت عدسی چشمتان، ممکن است عدسی به طور موقت تغییر شکل بدهد و زنان را به طور موقت دوربین یا نزدیک بین کند. در این زمان استفاده از عینک به جای لنز توصیه می شود. اما اگر این مشکلات افزایش پیدا کردند حتما به یک پزشک مراجعه کنید. چرا که ممکن است نشانه ای از بیماری پری اکلامپسی باشد.

ثبت خاطرات برای نوزادتان
شما پر از امید و آرزو برای فرزندتان هستید. این خیال ها ارزش به یاد آوردن و انتشار را دارند. قبل از اینکه آن ها را از یاد ببرید، ضبط یا یادداشتشان کنید و آن ها را به عنوان یک نامه خطاب به نوزادتان جمع آوری کنید. آیا به نظرتان مسخره می آید تا برای نوزادی که هر گز ندیده اید نامه بنویسید؟ این حس را کنار بگذارید. از ته دل با او حرف بزنید. با تصور کردن نوزادتان و نوشتن آنچه که در خیال خود می بینید شروع کنید. با او راجع به تجربه ی بارداریتان و اهمیتش برای شما و تغییراتی که به خاطرش در بدن و زندگیتان اتفاق افتاده حرف بزنید.

غذا هایی را که هوس کرده بودید نام ببرید( پنیر، ژله ی انگور، و ساندویچ خیار شور ) و بگویید چه راه درازی را برای هر کدام از آن ها طی کردید.( کیلو متر ها رانندگی برای رسیدن به ساندویچ فروشی مورد علاقیتان) به او بگویید چطور اسم یا رنگ اتاق خوابش را انتخاب کرده اید. واکنش های خود را، هنگامی که متوجه شدید باردارید، اولین لگد را احساس کردید یا جنسیت فرندتان را فهمیدید، بنویسید. تصور کنید آینده ی شما در کنار هم چگونه خواهد بود و هنگامی که نوزادتان بزرگ شد، چه شغلی خواهد داشت. قلبتان را باز کنید . آن را روی کاغذ آورده و با یک بوسه آن را تمام کنید. نامه ای که به کودکتان نوشته اید، در آینده به یکی از ارزشمند ترین دارایی های شما و فرزندتان تبدیل خواهد شد.


عوارض بارداری در هفته سی و چهارم

ورم کردن و جمع شدن گاز در معده
با گذشت سه ماهه ی سومتان، ممکن است باد بیشتری در معده ی شما جمع شود. اضطراب تنها آن را بدتر می کند. چرا که هنگامی که اضطراب دارید هوای بیشتری را قورت می دهید. پس این راه کاهش اضطراب را امتحان کنید:چند دقیقه در روز، با بینی خود نفس عمیقی بکشید و با دهان خود آن را به آرامی بیرون بدهید.

یبوست
آیا می خواهید آن روده های تنبل را به کار بیاندازید؟ رژیم غذایی خود را با میوه و سبزیجات و غلات سبوس دار پر کنید. بهتر است از روان کننده ها استفاده نکنید. اگر خواستید دارویی برای بهبود این مشکل مصرف کنید، حتما آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

افزایش ترشحات واژنی
با گذشت دوران بارداری، شما ممکن است متوجه افزایش ترشحات واژنی خود شوید. مقصر این پدیده، هورمون های بارداری( مخصوصا استروژن) هستند. آن ها گردش خون را در محوطه ی لگن شما افزایش داده و غشا های مخاطی شما را تحریک می کنند. با پوشیدن لباس زیری که از پارچه ی نخی و قابل تنفس درست شده اند، خود را خشک نگه دارید.

بواسیر
این پدیده همواره با یبوست اتفاق می افتد. با انجام ورزش های Kegel می توانید گردش خون را در آن ناحیه افزایش داده و تاثیرات این پدیده را به حداقل برسانید.

کمر درد
با جابه جایی مرکز جاذبه از پشت به شکم، کمر شما فشار و درد بیشتری را متحمل خواهد شد. راه های زیادی برای بهبود کمر درد وجود دارد. پس اگر یکی از آن ها جواب نداد، دیگری قطعا جواب می دهد. در هنگام احساس درد چند دقیقه دست از کارتان بکشید و حرکات کششی انجام دهید. بایستید یا کمی راه بروید. نشستن به مدت طولانی درد کمر شما را بدتر می کند.

گرفتگی پا
گرفتگی پا در این زمان بارداری بسیاررایج است. مخصوصا هنگامی که سه ضلع مثلث اضافه وزن دوران بارداری، ورم کردن و خستگی در اوج خود هستند. اگر یک گرفتگی احساس کردید، سعی کنید بر روی سطح خنک بایستید این کار می تواند در بعضی از اوقات درد را از بین ببرد.

نشانه های کشیدگی
اگر شما بور هستید و نشانه های کشیدگی را به ارث برده اید، نسبت به زنانی که پوست و موی تیره تر دارند احتمال بیشتری دارد تا به این نشانه ها دچار شوید. اما رنگ پوست و مویتان هر چه هم که باشد، با کاهش سرعت افزایش وزنتان می توانید آن ها را به حداقل برسانید.

ورم پا و قوزک پا(Edema)
با بزرگ شدن شما، بافت های بدنتان مایعات را در خود نگه می دارد و باعث شده قوزک پا، پاها و انگشت هایتان باد کنند. با پوشیدن دمپایی های نرم و راحت در انتهای یک روز کاری، می توانید به پاهای ورم کرده ی خود استراحت بدهید.

برای تغییرات هفته سی و پنجم بارداری آماده اید؟!

تا آخر این هفته تقریبا همه ی جنین ها به وضعیت سر پایین و رو به گردن رحم تغییر موضع می دهند تا برای سفر به دنیای بیرون آماده باشند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید