هفته سی و سوم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک طالبی شیرین است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۴۸ سانتیمتر، ۲ کیلوگرم وزن!
حدودا ۴۸ سانتیمتر، ۲ کیلوگرم وزن!
seed
۷
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و سوم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

نواحی نرم
صفحات استخوانی در جمجمه ی بچه ی شما همچنان انعطاف پذیر است تا عبور نوزاد از مجرای تولد را راحت تر باشد.
بچه ی تشنه
بچه ی شما روزانه حدودا ۰.۵ لیتر از مایع درون کیسه ی آب را می نوشد. این کار باعث آماده شدن سیستم گوارش نوزاد برای روز تولد می شود.
وزن اضافه کردن
بچه ی شما حالا با سرعت زیادی وزن اضافه می کند، تقریبا ۲۲۰ گرم در هر هفته. تا روزی که به دنیا بیاید، تقریبا وزنش دو برابر وزن فعلی اش می شود.

در این هفته فرزند شما حدودا ۴۸ سانتیمتر طول دارد و می تواند در همین هفته ۲.۵ سانتیمتر دیگر هم رشد کند- مخصوصا اگر در این لحظه کوتاه تر از ۴۸ سانتی متر باشد. او حالا ۲ کیلوگرم وزن دارد و هنوز هم در حال افزایش وزن است( حدودا ۲۲۵ گرم در هفته- این افزایش وزن تا زمان تولد ممکن است بین یک سوم تا دو برابر وزن فعلی اش باشد.) با این جنین سنگین در رحمتان، مایع داخل کیسه ی آبتان به حداکثر مقدار خود در این هفته رسیده و حالا احتمالا بخش سنگین تر را خود جنین تشکیل می دهد. این یکی از دلایلیست که چرا ضربات او در این هفته دردناک تر شده است.

جنین شب و روز را تشخیص می دهد

اگر رحمتان چشم داشت، حتما این چیزها را می دیدید: جنین شما روز به روز بیشتر شبیه به یک نوزاد رفتار می کند، با چشمانی که هنگام خواب بسته و هنگام بیداری باز هستند. و به دلیل نازک تر شدن دیواره ی رحم، نور بیشتری به داخل رحم نفوذ می کند و به جنین شما در تشخیص روز و شب کمک می کند( فقط اگر او این تفاوت را در دنیای بیرون هم یادش بماند!)

سیستم ایمنی جنین در حال رشد است

خبرهای خوب! جنین شما رکورد جدیدی را به ثبت رسانده. او حالا سیستم ایمنی خودش را دارد. پادتن ها از بدن شما به بدن کوچک او منتقل شده اند و با رشد سیستم ایمنی اش برای دنیای بیرون و مقابله با انواع میکروب ها آماده می شود.

توصیه هایی درباره هفته سی و سوم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و سوم بارداری

baby size week 1 and 2

بی خوابی

با تغییرات هورمونی، مراجعات شبانه به دستشویی، گرفتگی عضلات پا، سوزش معده و شکمتان که به اندازه ی یک توپ بسکتبال شده، معلوم است که خواب به چشمانتان نمی آید. بی خوابی سه ماهه ی سوم بارداری در سه نفر از هر چهار زن باردار دیده می شود( که احتمالا در حال دست و پنجه نرم کردن با اضطراب زایمان پیش رو و فکر فهرست کارهایی که باید پیش از زایمان انجام بدهند، هستند). در هفته ی سی و سوم از بارداری، بدن شما به استراحت نیاز دارد، پس بدانید نگرانی در مورد آن کمک کننده نیست و لحظه شماری بیهوده است.

به جای آن، تلاش کنید که راحت باشید- قبل از خواب و حین ورود به رخت خواب. یک حمام آب گرم بگیرید یا یک لیوان شیر گرم بنوشید. از ورزش کردن، غذا خوردن و نوشیدن نزدیک به زمان خواب بپرهیزید و از همسرتان درخواست ماساژ کنید( شما لایق آن هستید!). اگر هنوز هم خوابیدن برای شما سخت است، کتاب بخوانید یا موسیقی ملایم گوش کنید تا چشمانتان خوابالود شود. و به قسمت خوب قضیه توجه کنید: بی خوابی در دوره ی بارداری تمرین خوبی برای شب بیداری های پس از زایمان است.

اسید های چرب امگا-۳

مطالعات نشان می دهند که جنین هایی که رژیم غذایی مادرشان سرشار از اسید های چرب امگا-۳ (DHA) -که بیشتر در روغن ماهی وجود دارد- بوده رشد سریعتر و بیشتری دارند. پس آیا اگر ماهی سالمون بخورید فرزندتان نابغه می شود؟ شاید، شاید هم نه. اما DHA برای رشد مغز و قوه ی بینایی لازم است- و تقریبا بیشتر ذخیره ی DHA جنین در سه ماهه ی آخر اتفاق می افتد. DHA همچنین موجب پیشگیری از زایمان زودرس و افسردگی پس از زایمان می شود. اما مگر نشنیده اید که مصرف ماهی برای خانم های باردار خطرناک است؟

در واقع سازمان FDA آمریکا خوردن ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم (دو وعده ی متوسط) از انواع ماهی کاملا پخته شده و یا صدف که حتما جیوه ی کمی داشته باشند در هفته را توصیه می کند. میگو، ماهی تیلاپیا، ماهی سرخو، سالمون (ترجیحا دریایی)، ماهی پولاک و گربه ماهی از این دسته هستند. از مصرف نیزه ماهی، کوسه ماهی و ماهی تن تازه که به احتمال بیشتری حاوی مواد سمی هستند خودداری کنید. از ماهی متنفرید؟ از منابع دیگر DHA می توان به مکمل های غذایی که از جلبک دریایی تهیه می شوند اشاره کرد. (از داروخانه یا پزشکتان سوال کنید.) تخم مرغ حاوی DHA هم در بعضی فروشگاه ها وجود دارد.

عوارض بارداری در هفته سی و سوم

حرکت شدید جنین
شما می توانید حرکت جنین را دو بار در روز آزمایش کنید- یک بار صبح و یک بار عصر. به ساعت نگاه کنید و همه ی حرکات او اعم از چرخش، مشت، لگد، بال بال زدن یا تکان خوردن را بشمارید تا به عدد ۱۰ برسید. اگر تا پایان یک ساعت این تعداد حرکت را احساس نکردید، یک خوراکی سبک یا کمی آبمیوه بخورید، دراز بکشید و به شمردن ادامه دهید.( شاید جنینتان فقط کمی انرژی نیاز داشته!)
رگ های واریسی
البته که زشت ( و گاهی دردناک) هستند اما اگر در مورد خطرناک بودن آن ها نگران هستید، خیالتان راحت باشد. خبر بهتر اینکه اگر قبل از بارداری وجود نداشته اند، بعد از آن زایمان ناپدید خواهند شد.
درد رباط گرد
اگر حین تغییر وضعیت یا بلند شدن ناگهانی در شکمتان درد احساس می کنید، ممکن است دچار درد رباط گرد ( یا درد بزرگ شدن رحم) شده باشید. تا وقتی که دائمی نشده و تب و لرز یا خونریزی همراهش ندارید، جای نگرانی نیست. نشستن یا دراز کشیدن( در جای راحت) می تواند کمک کند.
تغییرات ناخن
هورمون های بارداری می توانند سبب افزایش سرعت رشد ناخن ها بشوند اما ممکن است آن ها را شکننده هم بکنند. اگر ناخن هایتان شکننده شده، در رژیم غذاییتان بیوتین را افزایش دهید( برای این کار موز، آووکادو، آجیل و دانه های سبوس دار مصرف کنید.) همچنین می توانید از کپسول های ژلاتین استفاده کنید که برای دوران بارداری بی خطر هستند.
تنگی نفس
شکم بزرگ شده به همه ی اندام ها فشار می آورد- از جمله شش ها، و به این ترتیب دیگر کاملا منبسط نمی شود. البته این موضوع بیشتر برای شما ناراحت کننده است زیرا جنین اکسیژن مورد نیازش را از طریق جفت تأمین می کند. کاملا صاف بایستید تا شش هایتان فضای بیشتری برای باز شدن داشته باشند.
دست و پا چلفتی شدن
شکم بزرگتر یعنی مرکز ثقل شما جابجا شده و کنترل حرکاتتان سخت تر شده است. آرام تر حرکت کنید و عجله نکنید- عجله کردن کار را خراب تر می کند.
مغز در دوران بارداری
ذهن آشفته ی شما ممکن است در اثر جنسیت جنین شما باشد. عجیب است اما حقیقت دارد: زنانی که جنین دختر حمل می کنند فراموشکار تر از آنهایی هستند که پسربچه دارند.
انقباض های Braxton Hicks
این انقباض های تمرینی بیشتر در مادرانی که قبلا سابقه ی بارداری داشته اند اتفاق می افتد. از کجا باید فهمید که واقعی نیستند؟ حتی در شدید ترین شکلشان هم می توانید با تغییر وضعیت( از نشسته به خوابیده یا از خوابیده به ایستاده و قدم زدن) آن ها را از بین ببرید.

توصیه هایی برای این هفته

  • در هنگام برقراری رابطه ی جنسی سعی کنید در وضعیتی باشید که بدن شما روی شریکتان قرار بگیرد تا کنترل همه چیز در دستان خودتان باشد.
  • آیا شما هم یکی از آن ۷۷ درصد از زنانی هستید که پس از زایمان برای شیردهی از سینه ی خودشان اقدام می کنند؟ حالا وقت مناسبی برای رفتن به کلاس های آمادگی برای شیردهی یا تماشای ویدئو های آموزشی است.
  • اگر هنوز در موردش اطلاعی ندارید، زودتر از بیمارستانتان در مورد هزینه و شرایط اتاق مشترک با جنین(به صورت تمام وقت) سؤال کنید. مطالعات نشان داده که این کار برای نوزاد بهتر است و رابطه ی شما را عمیق تر می کند.