هفته سی و دوم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک کاهو است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۴۸ سانتیمتر طول، ۱.۸ کیلوگرم وزن!
حدودا ۴۸ سانتیمتر طول، ۱.۸ کیلوگرم وزن!
seed
۸
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و دوم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

اندام های بچه تکمیل شده است
تمامی اندام های اصلی بچه تا این لحظه کامل شده، بجز شش ها. اگر در این هفته به دنیا بیاید احتمال زنده ماندن او بسیار بالاست.
تمرین تنفس
بچه ی شما مایع درون کیسه ی آب را تنفس می کند تا شش هایش تمرین کنند.
تغییرات پوستی
خداحافظ پوست شفاف! این هفته پوست لوبیا کوچولوی شما کدر می شود و دیگر شفاف نیست.

جای نوزادتان چطور است؟ او خودش را برای به دنیا آمدن آماده می کند. وزنش ۱٫۸ کیلو گرم و قدش به ۴۸ سانتی متر رسیده است. نوزادتان در این چند هفته ی گذشته، تماما مشغول تمرین بوده تا بتواند مهارت های مورد نیاز برای زندگی بیرون رحم را کسب کند. این مهارت ها شامل قورت دادن و نفس کشیدن گرفته تا لگد زدن و کشیدن می شود. تا زمانی که نیاز باشد نوزاد خوردن شیر مادر را شروع کند، دستگاه گوارشی اش آماه ی کار می شود و با اینکه هنوز چند هفته تا تولد باقی مانده، جنین تان بیشتر و بیشتر به یک نوزاد شبیه می شود. با جمع شدن چربی در زیر پوستش، دیگر شفاف نیست و کدر می شود.

وضعیت جنین: سر رو به پایین یا وضعیت بریچ

در هفته ی ۳۲ ام بارداری بیشتر ضربه زدن و تکان خوردن را به جای غلت زدن و چرخیدن احساس می کنید. چرا که نوزادتان دیگر جای کافی برای ورزش ندارد و باز به حالت اولیه ی خمیده ی خود بازگشته. بین هفته ی ۳۲ تا ۳۸ ام به احتمال زیاد، نوزادتان در وضعیت سر به پایین و پاها به سمت بالا در لگن شما قرار گرفته و خود را برای تولد آماده می کند. این وضعیت به این دلیل نیاز است که سر نوزادتان بهتر در پایین رحمتان جای بگیرد. و در هنگام تولد راحت تر است که سر نوزاد اول بیرون بیاید. کمتر از ۵ درصد نوزادان حالت باسن به پایین یا بریچ را ترجیح می دهند. پس نگران نباشید که کوچولویتان هنوز نچرخیده است. هنوز احتمال بالایی وجود دارد که حتی با وجود تنگ بودن رحمتان، تا قبل از تولد بچرخد.

چرخه ی خواب نوزاد

 حرف از روز تولد شد، امیدوارم به اندازه ی کافی استراحت کرده باشید چرا که نوزادتان این کار را به وفور انجام می دهد. برای آماده شدن برای روز تولد، نوزادتان به خواب راحتی فرو رفته است. این باعث کم شدن حرکاتش نیز می شود.

توصیه هایی درباره هفته سی و دوم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و دوم بارداری

baby size week 1 and 2

درد اشتباهی زایمان (Braxton Hicks Contractions)

در این هفته بدن شما با انعطاف عضلاتش، خود را برای زایمان آماده می کند. اگر احساس کردید رحمتان به صورت دوره ای جمع یا سفت شده است، دارید Braxton hicks را احساس می کنید. انقباض های نامتعارف تمرینی که در اواسط دوران بارداری احساس شده و با گذشت زمان قوی تر شده و با تناوب بیشتر اتفاق می افتد. این تمرین های قبل از زایمان نوعی آماده شدن برای اتفاق اصلی هستند و در زنانی که قبلا بارداری را تجربه کرده اند، زودتر و با شدت بیشتر احساس می شوند. آن ها یک حس انقباض را در بالای رحم خود حس می کنند که بعدا تمام آن را در بر می گیرد و حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول می کشد. هر چند ممکن است تا دو دقیقه هم به طول بیانجامد.

از کجا می توانید غیر واقعی بودن آن ها را تشخیص دهید؟ این درد ها با تغییر حالت بدن شما متوقف می شود. پس اگر دراز کشیده اید بلند شوید و اگر نشسته اید، راه بروید. اگر این درد ها واقعا برای زایمان باشند، آن ها به مرور دردناک تر و فاصله ی زمانی بینشان کمتر می شوند. اگر با این وضعیت برخورد کردید به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید. تا آن زمان، هنگامی که تنها درد های آزمایشی را تجربه می کنید، یک حمام آب گرم بگیرید تا از میزان ناراحتیتان کم شود.

عکس های سونوگرافی

سونوگرافی یک وسیله ی آزمایش شده برای تعیین وضعیت نوزاد است. این پدیده بسیار فراگیر شده و هر جا می توان آن را انجام داد.دستگاه های ۳ بعدی و ۴ بعدی ای در اطراف فروشگاه ها و مراکز تجاری گذاشته شده که مادران را به استفاده از خود تشویق می کنند. اما پزشکان معتقدند که انجام زیاد این کار می تواند خطرناک باشد. چرا که چنین دستگاه هایی با قابلیت عکاسی سه بعدی از دستگاه سونوگرافی ای که در مطب دکتر شماست، قوی تر هستند. بسیاری از پزشکان نگران مادرانی هستند که با استفاده از دستگاه هایی که در دست افراد ناوارد اداره می شود، دچار توهم وجود مشکلاتی شوند که واقعا وجود ندارند، یا برعکس، یک مشکل اساسی از چشمان غیر حرفه ایشان دور بماند. اگر هنوز می خواهید از سونوگرافی داوطلبانه استفاده کنید، حتما قبل از این کار، آنرا با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض بارداری در هفته سی و دوم

یبوست
رحم در حال رشد شما جای روده هایتان را تنگ کرده است. این کار باعث شده تا روده هایتان تنبل شده و نا منظم کار کنند. سعی کنید نرمش انجام دهید.( از پیاده روی گرفته تا یوگا) و مایعات فراوان بنوشید.
غش کردن و سرگیجه
سرگیجه و از حال رفتن می تواند عوامل زیادی داشته باشد، از جمله کاهش قند خون. به یاد داشته باشید تا همیشه همراه خود خوراکی های غنی از پروتئین و کربوهیدرات داشته باشید تا هنگام سرگیجه آن ها را مصرف کنید. تکه های گرانولا، چیپس های سویا و مخلوطی از آجیل ها می تواند شما را از سرگیجه دور نگه دارد.
بواسیر
بواسیر که در واقع رگ های واریسی ناحیه ی مقعد هستند، ممکن است به شدت اذیت کننده باشند. مخصوصا اگر شما مدت زیادی از زمان خود را در حال نشسته بگذرانید. کمپرس سرد یا نارون کوهی و همچنین حمام های آب گرم می توانند درد شما را کاهش دهند.
گرفتگی پا
درست زمانی که می خواهید بالاخره به خواب بروید، ممکن است درد اسپاسمی ای را در عضله ی پای خود احساس کنید. با اینکه هیچ کس نمی داند این درد چه عاملی دارد یا چرا در شب ها وخیم تر می شود، یک نظریه برای آن وجود دارد: کمبود کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی شما. از پزشک خود بپرسید آیا مکمل های کلسیمی برای شما مفید است یا نه و ایا در حال حاصر شما لبنیات کافی مصرف می کنید؟
خارش شکم و پوست
آن شکم ورم کرده هر روز بیشتر دچار خارش می شود. چرا که پوست آن کشیده و خشک می شود. اگر استفاده از لوسیون ها و نرم کننده ها جواب نداد، سعی کنید از calamine یا دیگر لوسیون های ضد خارش استفاده کنید. یا مقداری جوی دوسر درون وان آب ولرم خود بریزید و در آن دراز بکشید.
ترشح پستان ها( Colostrum)
با بزرگ تر شدن پستان هایتان در سه ماهه ی سوم، ممکن است مایعی زرد رنگ به نام کلستروم از آن ترشح شود. این ماده در حقیقت مقدمه ای بر ترشح شیر است و سرشار از پروتئین و آنتی بادی هاست. این همان اولین شیری است که که نوزادتان می خورد. اگر این پدیده شما را آزار می دهد، از پد های بهداشتی استفاده کنید.

توصیه هایی برای این هفته

  • سعی کنید زیاد نگران نشانه های کشیدگی و ترک ها نباشید. بیش از ۹۰% زنان آن ها را در دوران بارداری خواهند داشت. به این فکر کنید که این ها نشانه ی بزرگ شدن نوزاد زیبایتان هستند.
  • نشانه های زایمان زود تر از موقع را به یاد داشته باشید: پاره شدن کیسه ی آب، درد هایی مانند درد های عادت ماهانه، خونریزی واژنی، اسهال و احساس تنگ شدن رحمتان.
  • ممکن است به خاطر رحم بزرگتان که جای زیادی را در شکمتان اشغال کرده، به شدت افزایش اشتها داشته باشید. سعی کنید به جای خوردن وعده های بزرگ، تغذیه های کوچک( مانند یک گاز از یک موز) بخورید.