هفته سی و یکم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک نارگیل است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۴۶ سانتیمتر طول، ۱.۵ کیلوگرم وزن!
حدودا ۴۶ سانتیمتر طول، ۱.۵ کیلوگرم وزن!
seed
۹
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی و یکم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

اتصالات مغزی
اتصالات مغزی جنین شما با سرعت زیادی در حال توسعه است، که خبر خوبیست زیرا باید تریلیون ها از این اتصالات بسازد.
بچه ی خوابالو
بچه ی شما خوابالود است و چرت های طولانی تری می زند مخصوصا از نوع خواب REM. می خواهید بیدارش کنید؟ مواد قندی بخورید یا بنوشید.
چه باهوش!
بچه ی باهوش شما حالا می تواند اطلاعات را پردازش کند و پیغام ها را از هر پنج حس حواس پنجگانه دریافت کند.

نوزاد ۱٫۵ کیلو گرمی و ۴۶ سانتی متری شما به سرعت به زمان تولد خود نزدیک می شود. هرچند که هنوز باید بین ۱٫۵ تا ۲٫۵ کیلوگرم وزن اضافه کند. او همچنین مدت بیشتری را در خواب به سر می برد. این پدیده باعث شده شما الگوی منظم تری از حرکاتش در بیداری و سکونتش در زمان خواب احساس کنید.

پنج حس نوزاد به کار می افتد

مغز نوزادتان در این روز ها بیش از گذشته کار کرده و رشد می کند. ارتباط میان سلول های مغزی با سرعت زیادی در حال برقراری است. او دیگر می تواند اطلاعات اطرافش را پردازش کند، نور را تشخیص داده و از هر پنج حس خود استفاده کند. شاید نوزادتان نتواند از حس بویایی خود استفاده کند، اما این تنها به این دلیل است که هنوز در مایع داخل کیسه ی آب شناور است و نیاز دارد تا برای حس کردن بو ها، اول هوا را تنفس کند. خوشبختانه بوی شما از اولین بو هایی است که نوزادتان در زندگی خود احساس می کند و به زودی بوی مورد علاقه اش هم خواهد شد.

حرکت پاها و مکیدن شست

به نظرتان کوچولویتان با این همه زمانی که درون رحم شما می گذراند چه کار می کند؟ او حالت صورتش را تغییر می دهد، سکسکه می کند، قورت می دهد، نفس می کشد، با دست ها و پاهایش پدال می زند و شستش را می مکد. در واقع بعضی از آن ها آنقدر شستشان را می مکند که هنگام تولد روی آن پینه بسته است.

توصیه هایی درباره هفته سی و یکم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی و یکم بارداری

baby size week 1 and 2

تنگی نفس

حس می کنید شکمتان روی قفسه سینتان قرار گرفته و و شش هایتان سر جایشان نیستند. در هفته ی ۳۱ام بارداری رحم شما حدود ۱۰ سانت بالا تر از ناف شما احساس می شود. این پدیده به این معناست که رحمتان بر روی تمام اندام های درونی شما فشار می آورد و جای شش های شما را تنگ کرده و نمی گذارند در حد نیاز منبسط شوند. نتیجه ی آن کمبود اکسیژن در بدن است، تا زمانی است که نوزادتان در حال سروته و آماده برای تولد قرار بگیرد. با اینکه این کمبود هوا می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، نوزادتان در راحتی کامل است. چرا که اکسیژنش را از جفت تامین می کند.

احساس تنگی نفسی با نزدیک شدن به انتهای بارداری بهتر می شود. این اتفاق زمانی می افتد که نوزادتان سر و ته شده و در لگن شما، آماده ی متولد شدن شده است. تا آن زمان سعی کنید تا جای ممکن صاف بایستید( چرا که وزن زیادی را با خود حمل می کنید) و طاق باز یا روی پهلو ها بخوابید تا شش هایتان جای بیشتری برای تنفس داشته باشند.

نوزادان چگونه به آمیزش جنسی واکنش نشان می دهند؟

سکس و ارگاسم می تواند آثار جالبی روی نوزاد درون رحم بگذارند. بعضی از آن ها به دلیل حرکات منظم انجام شده به خواب می روند و بعد از سکس والدین کاملا بی حرکت خواهند بود. در همین حال عده ای دیگر از آن ها ممکن است به جنب و جوش بیافتند. هر دو واکنش کاملا طبیعی هستند و نوزادتان به هیچ وجه متوجه نخواهد شد چه اتفاقی در حال رخ دادن است و تنها از تلاطمی که در آن شناورند لذت می برند. پس نگران نباشید.

عوارض بارداری در هفته سی و یکم

افزایش تکرر ادرار
رحم شما در سه ماهه ی سوم فشار بیشتری روی مثانه ی شما می آورد چرا که جای کمتری برای اندوختن ادرار دارد. می توانید با انجام این کار از سفر های خود به دستشویی بکاهید: در حین ادرار کردن، بعد از آن که کارتان تمام شد، باز ادرار کنید. این کار باعث می شود تا مثانه ی شما به طور کامل خالی شود.
سردرد های گاه به گاهی
اگر اضطرابتان منجر به سردرد می شود، چند دقیقه ای را در یک اتاق تاریک و ساکت بگذرانید. اگر سر کار هستید، چشم هایتان را ببندید و پاهایتان را برای پانزده دقیقه بالا قرار بدهید. همچنین اگر این موارد جواب نداد، می توانید از استامینوفن استفاده کنید.
کمردرد
آن شکم در حال انفجار می تواند روی پشت شما نیز باری بگذارد. اگر تا حالا این کار را انجام ندادید، حالا زمان خوبی است تا کمی یوگای مخصوص بارداری انجام بدهید. حرکات کششی عضلات پشت شما را ریلکس می کند.
دست و پا چلفتی شدن
تغییر حالت بدنتان، افزایش قطر دور شکمتان و فقدان تمرکز ممکن است باعث دست و پا چلفتی شدن شما در این روز ها بشود. هنگام رفتن زیر دوش یا وان حواس خود را جمع کنید و هر چه را که ممکن است پایتان به آن گیر کند، از سر راه بردارید.
مغز باردار
به مغز یک مادر آینده خوش آمدید. وضعیتی که توسط آب رفتن حجم سلول های مغزی در سه ماهه ی سوم اتفاق می افتد. نگران نباشید، سلول هایتان چند ماه بعد از بارداری به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. سعی کنید از مه گرفتگی مغزتان استرس نگیرید. چرا که استرس تنها این وضع را بدتر می کند. مواردی که می خواهی به یاد داشته باشید را یادداشت کنید یا آن ها را در گوشی خود ثبت کنید.
بدخوابی
این هم از دیگر عوارض رایج سه ماهه ی دوم است و به خاطر مجموعه ای از دیگر موارد مانند گرفتگی پا، سوزش معده، تکرر ادرار و اضطراب، به همراه میزان خوبی از هورمون های بارداری است. اگر این اضطراب با خواب شما مداخله داشت، در طول روز با دوستان یا شریک خود، دردودل کنید.

توصیه هایی برای این هفته

  • در فکر خرید یک گهواره هستید؟ از گذاشتن ضربه گیر در اطراف گهواره خود داری کنید. این اشیا با اینکه به نظر زیبا می رسند اما احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS را افزایش می دهند. این کار را با بالش ها و عروسک ها و پتوهم انجام دهید.
  • آیا کیف مخصوص بیمارستانتان آماده است؟ اگر نه، بهتر است از حالا ان را آماده کنید.
  • اگر متوجه ورم صورت ناگهانی شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این پدیده دلیل دیگری به جز افزایش وزن بارداری داشته باشد. ورم کردن به همراه تغییرات در بینایی و سردرد، عوامل بیماری پری اکلامپسی هستند.