هفته سی ام بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک کدو است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۴۳ سانتی متر طول، ۱.۴ کیلوگرم وزن!
حدودا ۴۳ سانتی متر طول، ۱.۴ کیلوگرم وزن!
seed
۱۰
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته سی ام بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

مغز چروکیده ی بچه
 سطح مغز بچه شروع به چروک خوردن می کند ( این چین و چروک ها پیچیدگی نام دارند) تا مغز بتواند سلول های بیشتری در خود جای دهد.
سفت بچسب
دستان جنین شما کاملا شکل گرفته و ناخن ها در حال رشد هستند. در سونوگرافی ممکن است او را درحالیکه پایش را گرفته ببینید.
لگد ها هم حساب است؟
دست و پاهای جنین شما بسیار جمع شده اما هنوز هم حرکاتی را در طول روز حس می کنید. پس فراموش نکنید این لگد های کوچک را هم حساب کنید.

افزایش سایز جنین شما کاملا نشان می دهد که هرروز چقدر بزرگتر شده- و حالا حدود ۱.۳۵ کیلوگرم وزن دارد. تا هفت هفته ی بعدی او با سرعت ۲۲۵ گرم در هفته افزایش وزن خواهد داشت.

مغز جنین بزرگتر می شود

چه چیز دیگری این روز ها به سرعت رشد می کند؟ پاسخ مغز جنین است. تا این لحظه سطح صافی داشته اما از امروز چین خوردگی های مشخصی سطح آن را فرا می گیرد. دلیل این ظاهر متفاوت افزایش میزان بافت مغز در این فرم جدید است- تغییری حیاتی برای کودک شما تا برای زندگی خارج از رحم باهوش تر باشد.

پوشش lanugo از بین می رود

حالا که سلول های مغزی و سلول های جدید چربی دمای بدن او را تنظیم می کند، lanugo -همان موهای کرک مانندی که سطح بدن جنین را پوشانده- شروع به از بین رفتن می کند ( و دیگر به این پالتوی خز نیازی نیست). اما ممکن است همچنان رشته هایی از بقایای این مو ها را روی پشت و شانه های نوزادتان ببینید.

مغز استخوان در حال تشکیل گلبول های قرمز است

تغییر بزرگ دیگری که در هفته ی سی ام اتفاق می افتد تولید همه ی گلبول های قرمز توسط مغز استخوان است( تا پیش از این، گروهی از بافت ها و طحال وظیفه ی تولید گلبول های قرمز را بر عهده داشتند.) این برای جنین شما مرحله ی مهمی است از این رو که برای ادامه ی حیات پس از تولد آماده تر می شود.

توصیه هایی درباره هفته سی ام بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته سی ام بارداری

baby size week 1 and 2

شما ۳۰ هفته از بارداری را پشت سر گذاشته اید- فقط ۱۰ هفته ی دیگر باقی مانده. خیلی از عوارضی که فکر می کردید تمام شده دوباره برگشته اند. مانند نیاز مکرر به ادرار ( زیرا سر جنین به مثانه ی شما فشار می آورد)، سینه های دردناک (درحالیکه برای تولید شیر آماده می شوند)، خستگی و سوزش معده ی بارداری.

سوزش معده

این روزها حس می کنید یک اسلحه ی آتش زا در سینه تان دارید. سؤهاضمه یکی از رایج ترین ( و آزار دهنده ترین) عوارض بارداری است. دلیل این موضوع همان هورمون های بارداری است -که باعث شل شدن ماهیچه های ناحیه ی لگن می شوند تا بتوانید زایمان کنید. آن ها به همین ترتیب حلقه ی ماهیچه ای که مری را از معده جدا می کند را شل می کنند. در نتیجه غذا و مایعات گوارشی ممکن است از شکمتان تا سینه و حلقتان بالا بیاید- و سوزش شدید ایجاد کند. رحم در حال بزرگ شدن شما حالا روی معده تان فشار وارد می کند و فقط آتش درد را برافروخته تر می کند.

پس چطور باید از شر این ها خلاص شد؟ در این میان از غذاهایی که ناراحتی های گوارشی ایجاد می کنند پرهیز کنید- مانند غذاهای تند، چرب و سرخ شده یا شکلات-وعده های سبک تر میل کنید و هنگام یا پس از غذا خوردن دراز نکشید. همواره مقداری خنثی کننده ی اسید معده در دسترس داشته باشید( آن ها منبع مناسبی از کلسیم هم هستند). خوشبختانه هنگامی که نوزادتان به دنیا بیاید، سوزش معده از بین خواهد رفت- مگر اینکه خودتان بخواهید مقدار زیادی غذا را در یک مسابقه ببلعید.

بانک خون بند ناف

روز زایمان نزدیک است و سوال مهمی که مطرح می شود این است که خون بند ناف چیست و آیا باید به فکر نگه داری یا اهدای آن باشید یا نه؟ خون بند ناف خونی است که پس از زایمان در بند ناف و جفت باقی می ماند. این خون حاوی سلول های بنیادی است و می تواند برای درمان تعدادی از بیماری های مرتبط با خون یا اختلالات سیستم ایمنی بدن استفاده شود.

تحقیقات فعلی در حال بررسی کاربرد این سلول های بنیادی برای درمان سایر شرایط بحرانی است اما این علم به تازگی کشف شده. یک راه ایمن و بدون درد برای جمع آوری این خون دقیقا پس از زایمان انجام می شود( این کار حدودا پنج دقیقه زمان نیاز دارد.) می توانید آن را به یک مؤسسه ی عمومی اهدا کنید تا افرادی که نیاز دارند از این سلول ها استفاده کنند. یا می توانید این سلول ها را به صورت شخصی با یک هزینه ی سالیانه ی نسبتا بالا نگهداری کنید تا فقط برای خانواده ی شما قابل دسترسی باشد. اگر تصیمیم به نگهداری یا اهدای آن گرفتید( البته که می توانید از آن صرف نظر کنید)، حتما به پزشکتان این موضوع را اطلاع دهید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

عوارض بارداری در هفته سی ام

تغییرات در حرکات جنین
حالا هرروز حرکات جنین را احساس می کنید؛ گاهی اوقات به صورت مشت یا لگد( بوکسور کوچولوی شما قوی تر شده!)، و گاهی اوقات با کش و قوس آمدن یا تکان خوردن. باید انتظار حرکات بیشتری را پس از غذا خوردن و(متأسفانه!) هنگام دراز کشیدن داشته باشید. دست و پاهای جنین فشرده تر شده اند و به همین خاطر ممکن است ضربات محکم تری را حس کنید. همواره درباره ی تغییرات حرکات جنین با پزشکتان صحبت کنید.
باد معده
با بزرگ شدن رحم، فشار روی مقعد شما بیشتر می شود، به این ترتیب کنترل ماهیچه ها سخت تر می شود و ناخودآگاه باد دفع می کنید. آب زیادی بنوشید تا از یبوست-که شرایط را سخت تر می کند- پیشگیری کنید.
یبوست
حتی اگر در گذشته قادر به غلبه بر یبوست شده اید، حالا باید آمادگی مقابله با شرایط سخت تری را داشته باشید( به لطف رحم بزرگ شما که به لگنتان فشار وارد می کند). به خاطر داشته باشید که مایعات و فیبر دوست شما هستند. مواد پروبیوتیک مانند ماست هم بسیار کمک می کند.
نشانه های ترک پوستی
با کشیده شدن پوست شما برای جا دادن شکم بزرگ و بدنتان، شما (و ۹۰ درصد از مجموعه ی بارداریتان) به زودی شاهد خطوط صورتی یا قرمزی خواهید بود که با نام ترک پوستی شناخته می شوند. درمان معجزه آسایی برای آن وجود ندارد پس پولتان را برای کرم های گران قیمتی که ادعای رفع آن ها را دارند هدر ندهید.( البته کرم ها خارش ناشی از آن ها را التیام می بخشند).
پاها و قوزک ورم کرده
حدود ۷۵ درصد از زنان باردار از ورم پاها و قوزک رنج می برند. در کنار پوشیدن کفش های راحت، برای التیام ورم پاها استراحت کنید و پاهایتان را بالا بگیرید. شما لایق آن هستید.
خستگی
سه ماهه ی دوم که سرشار از انرژی بودید دیگر به پایان رسیده. جنین در حال رشد شما خواسته های بیشتری از بدن شما دارد و بی خوابی باعث شده تا در طول روز امانتان بریده شود. حالا وقت کمک خواستن از دیگران است( مهارتی که بعد از زایمان هم به کارتان می آید)، مخصوصا وقتی که باید کار پر جنب و جوشی انجام بدهید.

توصیه هایی برای این هفته

  • تنگی نفس دارید؟ جنین بزرگ شما به پرده ی دیافراگم شما فشار وارد می کند. سعی کنید در حالتی نیمه نشسته بخوابید و پشتتان را با بالشت پر کنید.
  • کفش های پاشنه بلند را کنار بگذارید! جابجایی مرکز ثقل بدن و شل شدن رباط هایتان شما را دست و پا چلفتی کرده. با پوشیدن کفش های تخت و با احتیاط قدم برداشتن، از زمین خوردن پیشگیری کنید.
  • شکم شما با کشیده شدن پوستتان خارش گرفته. خاراندن آن اوضاع را بدتر می کند. از همسرتان بخواهید تا با کرم مرطوب کننده بدنتان را پیش از خواب ماساژ دهد.
  • از پزشکتان در مورد Episiotomy سوال کنید. برشی در جراحی که برای بازتر کردن دهانه ی واژن به کار می رود. چیزی که دوست دارید بشنوید این جمله خواهد بود: “فقط در صورت لزوم این کار را انجام می دهم.”