هفته سوم بارداری

بچه ی شما کوچکتر از یک دانه ی خشخاش است!

   

خیلی کوچک

size-of-a-seed-square-yellow

۳۷ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته سوم بارداری

بچه در راه است

ما یک رویان داریم. این چیزی که به زودی یک جنین می شود، حالا فقط توده ای از سلول های در حال رشد و تکثیر است. ابعاد آن در اندازه ی یک سر سوزن است.


 

ماجراجویی آغاز می شود

حدودا چهار روز طول می کشد تا تخمک بارور شما- که حالا به آن بلاستوکیست می گویند- به رحم شما برسد و دو روز دیگر هم برای پیوند خوردن در آن جا نیاز است.


 

پسر یا دختر؟

تا پیش از ۱۴ هفته، نمی توان متوجه شد که شما صاحب یک دختر هستید یا یک پسر، اما جنسیت او در همان لحظه ی لقاح مشخص می شود. .

 

بارداری و لقاح

در هفته سوم بارداری شما تخمک گذاری کرده اید و لحظه ای که منتظرش بودید فرا رسیده است: شما رسما باردار هستید! این یعنی به زودی تخمک تحولات خارق العاده ای خواهد داشت و از یک تک سلول به یک پسر یا دختر بازیگوش تبدیل می شود. به محض اینکه اسپرم برنده به تخمک می رسد، تخمک بارور- یا همان زیگوت- دیواره ای برای دفع بقیه ی اسپرم ها می سازد. طولی نمی کشد که زیگوت شما دیگر تنها نیست و به ابتدا به دو سلول و سپس به چهار و هشت و… سلول تقسیم می شود.این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که چند روز بعد یک توده ی سلولی متشکل از ۱۰۰ سلول تشکیل شود. بعضی از آن ها جنین را شکل می دهند و بعضی دیگر جفت را، اما در این لحظه یک گلوله ی کوچک از سلول هاست که تقریبا اندازه ی یک پنجم نقطه ی آخر این جمله است.

پیوند

خیلی کوچک است، اینطور نیست؟ اما آن را دست کم نگیرید. بلاستوکیست ( نام علمی این توده در این لحظه) درحالیکه به سلول های بیشتری تقسیم می شود در طی هفته سوم بارداری (حدودا شش روز) از لوله های فالوپین شما به سمت رحم حرکت می کنند. وقتی این توده به رحم برسد، به دیواره ی رحم پیوند می خورد و تا ۹ ماه بعدی رشد می کند. به عبارت دیگر تبریک می گوییم! کودک شما در حال شکل گیری است و پس از گذراندن این سفر طولانی، در نهایت در آغوشتان آرام می گیرد.

پسر  یا دختر

حالا این سلول تنهای شما در نهایت تبدیل به یک دختر می شود یا پسر؟ با اینکه هنوز چندین ماه زمان لازم است تا بتوان پیش از زایمان جنسیت بچه را تعیین کرد، اما شاید باورنکردنی باشد ولی زیست شناسی به جایی رسیده که همین حالا هم می توان جواب این سؤال را مشخص کرد. تخمک بارور شامل ۴۶ کروموزوم است- ۲۳ عدد از شما و ۲۳ عدد از پدر. مادر همیشه کروموزوم X را تأمین می کند اما پدر می تواند کروموزوم X یا Y را تأمین کند. اگر اسپرمی که تخمک شما را بارور کرده حامل کروموزوم X باشد، زیگوت نهایی XX است و این یعنی جنسیت فرزند شما دختر می شود. اگر اسپرم حامل کروموزوم Y باشد، زیگوت XY تشکیل می شود و فرزند پسر خواهد بود.

 

بدن شما در هفته سوم بارداری

Corpus Luteum و هورمون های بارداری

در این لحظه به نظر می رسد هیچ اتفاقی نیوفتاده اما این موضوع فقط برای چند هفته ادامه دارد. اگر زمانبندی شما درست باشد و در زمان تخمک گذاری رابطه ی جنسی داشته اید، تخمک شما توسط یک اسپرم خوش شانس بارور شده و بدن شما در حال آماده سازی برای میزبانی از بلاستوکیست( فرزند آینده ی شما) است تا به سمت رحم برود و برای ۹ ماه بعدی آن جا بماند.

پرسشی که مطرح می شود این است که در این هفته چه اتفاقی در بدن شما می افتد. درست پس از آزاد سازی تخمک، فولیکولی که این تخمک را آزاد کرده ساکن جدیدی به نام Corpus Leteum خواهد داشت؛ یک توده ی سلولی زردرنگ که فضای خالی تخمک را اشغال می کند. این توده ی سلولی شروع به تولید پروژسترون و مقداری استروژن می کند- مقادیر کافی از هر دو هورمون بارداری برای تغذیه و تقویت کودک آینده- تا زمانی که پس از حدود ۱۰ هفته، جفت غالب شود.

در همین حال، تقریبا یک هفته پس از آغاز بارداری، بلاستوکیست خودش را به دیواره ی داخلی رحم پیوند می زند و جفت شروع به تشکیل می کند. پس از ۶ تا ۱۲ روز پس از جایگیری در رحم (تقریبا هفته چهارم بارداری)، سلول های جفت شروع به تولید گونادوتروپین پرده ی بیرونی جنین (hCG) می کند. مقادیر HCG در طی سه ماهه ی اول بارداری افزایش می یابد و باعث توقف تخمک گذاری و تولید بیشتر پروژسترون و استروژن می شود-که این اتفاق مانع فروریزی دیواره ی رحم و سبب رشد جفت می شود. 

همانطور که بعدا خواهید دید، این هورمون ها نقش مهمی در بارداری بازی می کنند و سبب تغییرات اساسی در بدن و بروز عوارضی مانند تهوع صبحگاهی می شود.مقادیر کمی از hCG در ادرار و خون هم یافت می شود که عملکرد تست های بارداری و دلیل آزمایش خون در هفته های اول را توضیح می دهد. اما احتمالا تا یک یا دو هفته ی دیگر هم نتیجه ی مثبت از تست بارداری نخواهید گرفت.

بارداری و حس بویایی در هفته سوم بارداری

آیا بوها به نظرتان شدیدتر به مشام می رسند؟ این شاید نشانه ای برای بارداری شما باشد. افزایش حس بویایی یکی از عوارض جدی بارداری است که توسط هورمون استروژن ایجاد و سبب اغراق هر رایحه ای در اطراف شما می شود. فرقی نمی کند رستوران کنار خانه تان باشد یا زباله های کنار خیابان یا ادکلن همسرتان در خانه، بینی شما زودتر از بقیه متوجه آن خواهد شد. مشکل اصلی این توانایی جدید شما، افزایش حالت تهوع صبحگاهی است.

پس در این صورت تا حد امکان از آشپزخانه و رستوران ها فاصله بگیرید، از ماکروویو بیشتر استفاده کنید و پنجره ها را باز کنید. لباس ها را مرتب بشویید و از شوینده های بدون بو استفاده کنید. از نزدیکانتان بخواهید بعد از ورزش حتما دوش بگیرند و از عطر استفاده کنند. از آن ها بخواهید حتی المقدور از سیر و پیاز استفاده نکنند و در صورت مصرف حتما مسواک بزنند.


عوارض بارداری در هفته سوم

فشار روی عضلات زیرین شکمی
نگران نباشید! حس فشار یا گرفتگی کم و بدون خونریزی شکم بسیار رایج است، مخصوصا در بارداری اول، و این نشانه ی خوبیست. حس شما ممکن است مربوط به چسبیدن جفت، افزایش جریان خون، ضخیم تر شدن دیواره ی داخلی رحم و یا رشد جنین باشد( و حتی درد ناشی از باد معده). اگر خیلی نگران هستید با پزشک خود مشورت کنید اما عموما این اتفاقات یعنی بدن شما در حال تطبیق با تغییرات جدید است.

طعم فلز در دهان
یکی از عوارض رایج بارداری حس طعم فلز در دهان است و این به دلیل فعالیت هورمون هاست که هر لحظه بیشتر و بیشتر بر گیرنده های طعم در زبانتان تأثیر می گذارند. همه ی این ها در سه آغاز سه ماهه ی دوم بارداری به پایان می رسد. برای مقابله با این حس می توانید از مواد ترش مثل نوشیدنی های لیمویی یا سایر مرکبات یا آب نبات های ترش( البته اگر معده تان تحملش را دارد) استفاده کنید. یا می توانید از غذاهای آغشته به سرکه یا ترشی استفاده کنید. راه دیگر کشیدن مسواک روی زبان و تمیز کردن آن هنگام مسواک زدن است. قرقره ی آب نمک را هم امتحان کنید

برای هفته چهارم این سفر آماده اید؟!

اگر صاحب دوقلو باشید، احتمالا در سونوگرافی هفته چهارم می توانید آن ها را ببینید.

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید