هفته بیست و نهم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک کلم کوچک است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۴۳ سانتیمتر طول، ۱.۳ کیلوگرم وزن!
حدودا ۴۳ سانتیمتر طول، ۱.۳ کیلوگرم وزن!
seed
۱۱
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیست و نهم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

اولین لبخند بچه
ممکن است بچه ی شما در این هفته لبخند بزند، مخصوصا وقتی خواب است.
سکسکه های بیشتر
بچه ی شما همچنان سکسکه می کند. حس آن ها مانند ضربات منظم و آرامیست و برای بچه هم ناراحت کننده نیست.
دست و پاهای جمع شده
با بزرگ شدن لوبیا کوچولوی شما، رحم شما کمی تنگ شده و به همین دلیل لگد های محکمی که قبلا حس می کردید حالا بیشتر شبیه سقلمه است.

در هفته ی ۲۹ ام بارداری، نوزاد شما ۱٫۳ کیلو گرم وزن و ۴۳ سانتی متر قد دارد. با اینکه نوزادتان به سرعت به زمان تولد خود نزدیک می شود، هنوز نیاز دارد تا کمی بیشتر رشد کند. در واقع، در ۱۱ هفته ی آینده وزنش دو تا حتی سه برابر افزایش می یابد. با افزایش چربی ذخیره شده در زیر پوست، چروک های پوستش صاف می شوند. این چربی سفید رنگ با چربی قهوه ای ای که جنین قبلا تولید می کرد، متفاوت است. چربی قهوه ای برای تنظیم دمای بدن ضروری است اما چربی سفید ( که شما مادران هم آن را دارید) به عنوان منبع انرژی مصرف می شود.

شمردن لگد های نوزاد

دیگر جای زیادی برای حرکت نوزادتان باقی نمانده، پس از این به بعد به وفور لگد ها و ضربه های آرنج را احساس خواهید کرد. این ضربه ها نیرومند تر شده و منظم تر از گذشته اتفاق می افتند. چرا که نوزاد شما قوی تر شده و با هیجان به تمام حرکات ، صداها و نور های اطرافش و غذا هایی که شما خورده اید واکنش نشان می دهد. پس زمان آن رسیده تا دو بار در روز این لگد ها را بشمارید تا از سلامتی نوزادتان مطمئن شوید.

توصیه هایی درباره هفته بیست و نهم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیست و نهم بارداری

baby size week 1 and 2

پایان( و شروعی جدید) در هفته ی ۳۹ ام بارداری به چشم می خورد. چند روز آخر ممکن است سریع یا به کندی بگذرد. احتمالا در حال حاضر به شدت احساس ناراحتی می کنید. چرا که شکم بزرگ و سنگین خود را با خود حمل می کنید. همچنین با حرکت نوزاد به سمت پایین، لگنتان بیشتر درد می گیرد. درد های Braxton Hicks افزایش یافته و با فاصله ی کمتری از هم اتفاق می افتد. این پدیده خوبیست. چرا که نشانگر اینست که بدنتان در حال آماده کردن خود برای یک واقعه ی بزرگ است.

رگ های واریسی

در هفته ی ۲۹ ام بارداری، به احتمال زیاد، شکمتان آنقدر بزرگ شده که دیگر در حالت ایستاده نمی توانید پا هایتان را ببینید. این پدیده می تواند برای شما خوب باشد،چرا که اگر شما هم مانند ۴۰% مادران در حال انتظار هستید، به رگ های واریسی دچار شده اید. این رگ های خونی ورم کرده می تواند در هنگام بارداری ایجاد یا بزرگ تر شوند. البته وجود این رگ ها نباید موجب نگرانی شما باشد.

این پدیده به دلیل افزایش حجم خون در دوران بارداری اتفاق می افتد. رحم در حال رشدتان روی رگ های موجود در ناحیه ی لگنتان فشار آورده و در این میان هورمون های رگ های شما را در حالت ریلکس قرار داده اند. رگ های واریسی همچنین ممکن است توی مقعد شما هم به شکل بواسیر ظاهر شوند. اما آن ها را با رگ های بنفش- قرمز عنکبوتی اشتباه نگیرید.

برخی از زنان این رگ ها را دردناک می یابند، در حالی که عده ای دیگر هیچ ناراحتی ای نسبت به آن ها احساس نمی کنند. این رگ ها مانند کشیدگی روی پوست، از یک نسل به دیگری منتقل می شوند. با دوری کردن از ایستادن یا نشستن طولانی مدت می توانید شدت آن ها را کاهش دهید.( سعی کنید روزانه ورزش کنید) استفاده از جوراب شلواری های مخصوص می توانند کمک کند. در اکثر اوقات این رگ ها چند ماه پس از زایمان از بین می روند.

 چطور لگد ها را بشماریم؟

آیا امروز لگد های نوزادتان را شمرده اید؟ بعد از اتمام هفته ی ۲۸ ام باید آن ها را روزانه بشمارید تا مطمئن شوید همه چیز در آن جا درست است. سعی کنید به شمردن دو بار در روز لگد ها عادت کنید، یک بار صبح و یک بار شب. بهتر است این کار را در حالت دراز کشیده انجام دهید.( چرا که احتمال جنب و جوش نوزاد در هنگام استراحت مادر افزایش می یابد.) اگر حالت دراز کشیده برای شما مقدور نیست، می توانید این کار را نشسته انجام دهید.

تمام حرکات را بشمرید. حتی چرخش ها و گردش ها را هم حساب کنید. آن قدر این کار را انجام دهید تا ده حرکت را ثبت کرده باشید. اگر در یک ساعت ده حرکت را نشمردید، احتمال دارد کوچولویتان بی حال شده باشد. پس تغذیه ی سبکی بخورید و باز بشمرید. شکر جذب شده به احتمال زیاد نوزاد را دوباره به حرکت وا خواهد داشت. اما به یاد داشته باشید اگر کمتر از ده حرکت در دو ساعت احساس کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. به احتمال زیاد مشکلی وجود ندارد اما احتیاط شرط عقل است.

عوارض بارداری در هفته بیست و نهم

یبوست
هورمون های بارداری عضله های شما را ریلکس می کند. این شامل روده های شما هم می شود که موجب اختلال در عمل کرد آن می شود. برای بهبود این وضع ماست پروبیوتیک مصرف کنید. چرا که باکتری های موجود در آن می توند در فرآیند هضم به شما کمک کرده و آن را روان تر کنند.
میگرن
هنگامی که یک سردرد وخیم مانند میگرن به سراغ شما می آید، با دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و ساکت و گذاشتن یک کمپرس سرد روی گردن یا پیشانیتان، از شدت درد بکاهید. همچنین گاهی می توانید از استامینوفن در دوران بارداری استفاده کرده تا درد را کاهش دهید.
بواسیر
اگر رگ های موجود در مقعدتان( به دلیل افزایش فشار و گردش خون در ناحیه ی لگنتان) ورم کرده و بیرون زده اند، با استفاده از دستمال توالت های لطیف تر و آب گرم بعد از مدفوع کردن، از ناراحتی آن بکاهید و البته مایعات فراوان بنوشید تا مدفوعتان سفت نباشد.
مغز باردار
عجیب نیست که مغزتان انگار در مه محو شده باشد. هورمون ها حافظه ی شما را ویران می کنند و تعداد سلول های مغزیتان در سه ماهه ی سوم کاهش می یابد. زیاد از این پدیده ناراحت نشوید. استرس داشتن و نگرانی در این مورد باعث فرو رفتن بیشتر مغزتان در مه می شود.
رشد سریع ناخن ها
با اینکه ناخن هایتان سریع تر از همیشه رشد می کنند، بارداری ممکن است آن ها را خشک و شکننده هم بکند. آن ها را به طور منظم کوتاه کنید.
اگر سوزش معده شما را در طول شب بیدار نگه می دارد، سعی کنید قبل از خواب زیاد چیزی نخورید. و از خوردن شکلات و قهوه در عصر دوری کنید. چرا که این مواد انرژی زا خوابیدن را برایتان سخت تر می کند.

توصیه هایی برای این هفته

  • از پد های مخصوص پستان استفاده کنید. قبل از تولد نوزاد، امکان دارد پستان هایتان ماده ای ترشح کنند که قبل از ترشح شیری که نوزادتان قرار است ازآن تغذیه کند، تولید می شود.
  • به خاطر پای بی قرارتان خواب شبانه ی خوبی ندارید؟ هیچکس دلیل آن را نمی داند اما این پدیده در سه ماهه ی سوم شایع است. مطمئن شوید به اندازه ی کافی آهن دربرنامه ی غذایی شما وجود دارد و به اندازه ی کافی در طول روز حرکت دارید.
  • متاسفانه در این سه ماهه احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادرار شما زیاد است. پس با پزشک خود صحبت کنید مخصوصا اگر هنگام ادرار، سوزش احساس می کنید.