هفته بیست و هشتم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک گل کلم است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۴۱ سانتیمتر، ۱.۱ کیلوگرم وزن!
حدودا ۴۱ سانتیمتر، ۱.۱ کیلوگرم وزن!
seed
۱۲
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیست و هشتم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

رؤیاپرداز کوچولو
بچه ی شما خواب REM‌ (حرکت سریع چشم ها) را تجربه می کند، که یعنی به احتمال خیلی زیاد در حال رؤیا دیدن است.
بچه می تواند پلک بزند
برای مدت زیادی چشمان او بسته بود. حالا می تواند چشم هایش را باز و بسته کند، تازه مژه هایش زیبایی چشمانش را بیشتر کرده.
شکلک درآوردن
جنین ها در این زمان می توانند زبانشان را بیرون بیاورند. کسی دقیقا نمی داند چرا اما ممکن است جنین شما در حال چشیدن مایع درون کیسه ی آب است.

نوزاد شما در حالتی قرار گرفته که برای زایمان مناسب است. یعنی سرش به سمت پایین، در راستای نزدیک ترین خروجی بدن شماست. کوچولوی شما خدود ۱٫۱ کیلو گرم وزن داشته و تقریبا از سر تا نوک پا ۴۱ سانتی متر است. او در این مدت به پلک زدن مشغول است. علاوه بر این، او حالا می تواند سرفه کند، بمکد، سکسکه کند و بهتر از گذشته نفس بکشد.

ممکن است نوزادتان رویا پردازی کند

امواج مغزی مشاهده شده در نوزادان حاکی از چرخه های خواب متفاوت است، از جمله دوره ی حرکت سریع چشم- دوره ای که خواب دیدن در آن رخ می دهد.

توصیه هایی درباره هفته بیست و هشتم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیست و هشتم بارداری

baby size week 1 and 2

سیاتیک( درد گزگز کننده ی پا)

شما دو سوم راه خود را سپری کرده و وارد سه ماهه ی سوم شده اید. این دوره چه تغییرات عجیبی با خود به همراه دارد؟ دیگر روز هایی که شما بارداری را راحت می دانستید تمام شده اند. حال لگد زدن نوزادتان ( یا نزدنش) شب و روز شما را بیدار نگه می دارد، پا هایتان ورم کرده است، همیشه خسته اید و کمرتان درد می کند. هنگامی که نوزاد در حالت مناسب برای زایمان قرار می گیرد، سرش به همراه رحم بزرگ شما روی عصب سیاتیکتان در انتهای ستون فقرات، فشار می آورد.

با این اتفاق، شما دردی تیز، گزگز کننده یا بی حسی را در باسن خود احساس می کنید که به سمت پایین امتداد می یابد. به این درد سیاتیک می گویند. درد سیاتیک می تواند در بعضی اوقات، شدید باشد. همچنین ممکن است با تغییر حالت نوزاد شما کاهش پیدا کرده یا تا زمان تولد باقی بماند.

کمپرس گرم، وان آب گرم و مقداری استراحت و دراز کشیدن روی تخت می تواند به کاهش این درد کمک کند. شما همچنین می توانید از یک فیزیوتراپ کمک بگیرید.

انتخاب کلاس زایمان

هنوز تا زمان وضع حمل شما چند ماهی باقی مانده اما حالا زمان این است که به کلاس های مخصوص زایمان بروید. این کار باعث می شود هر آنچه که نیاز دارید در این زمینه بدانید، به شما آموزش داده شود و یاد می گیرید چطور با سر بلندی، به همراه مربی زایمانتان از این امتحان سخت، بیرون بیایید. می توانید این آموزش ها را در بیمارستان یا کلینیک های محلی ببینید. اما بهتر است زودتر ثبت نام کنید تا بتوانید چند هفته قبل از زایمانتان آن را تمام کنید.

حواستان باشد که کلاستان شامل آموزش نگه داری از نوزادان، احیای قلبی و ریوی و شیر دهی نیز باشد. آیا نیاز های ویژه ای دارید؟ کلاس هایی برای افرادی که بارداری دوم خود را تجربه می کنند وجود دارد که خواسته های آن ها را نیز براورده می کند. مانند زنانی که پس از سزارین می خواهند به طور طبیعی وضع حمل کنند یا خانواده هایی که در انتظار چند قلو هستند. حتی کلاس هایی که در یک آخر هفته برگزار شوند هم وجود دارند. هر چه که انتخاب کنید، مطمئن شوید مربیتان مدرکی از سازمان ملی آموزش زایمان گرفته است. ممکن است بیمه هزینه ی این کلاس ها را پرداخت کند، پس حتما قبض آن را نگه دارید.

عوارض بارداری در هفته بیست و هشتم

امکان دارد رحم بزرگ شده ی شما روی مقعد شما فشار بیاورد، این پدیده باعث شده تا شما کنترل خود را روی عضلات آن ناحیه از دست بدهید. وضعیت نا مناسب دستگاه گوارشتان را هم به این معادله اضافه کنید. ( چرا که به لطف هورمون های بارداری عضلات اندام های داخلیتان هم ریلکس شده اند) این باعث شده تا باد معده ی شما به وفور و بدون اراده خالی شود. سعی کنید به جای سه وعده ی بزرگ، شش وعده ی کوچک در طی روز بخورید تا به دستگاه گوارشتان فشار نیاید.
اگر فکر می کردید روز های سرگیجیتان با پایان سه ماهه ی اول به اتمام رسیده، دوباره فکر کنید. برای بعضی از زنان، آن شکم بزرگ شده روی رگ های خونی شان فشار آورده و موجب می شود تا خون کافی به مغز نرسیده و سرگیجه ایجاد شود. با نوشیدن آب فراوان در روز به جریان خون کافی به سمت مغز خود کمک کنید.
سطح بالای هورمون استروژن و پروژسترون گردش خون را در غشا های مخاطی شما افزایش داده و باعث ورم آن ها می شود. اگر گرفتگی بینی شما نفس کشیدن در شب را برای شما سخت کرده یا باعث شده خروپف کنید، از برچسب های مخصوص بینی استفاده کنید تا مجرای تنفسی شما را باز نگه دارد.
این عارضه ی عجیب بارداری هنگامی رخ می دهد که هورمون Relaxin باعث شل شدن رباط های مفصل های لگن شما شده و آن ها را ناپایدار می کند. اگر این پدیده برای شما درد آور است، با پزشک خود در باره ی استفاده از کمربند های محافظ لگن مشورت کنید. این کمربند ها که همه جا موجود هستند، رباط های شما را در جای خود محکم کرده و مفاصل لگن را در جای خود نگه می دارد.
لثه های ملتهب و حساس شده در دوران بارداری بسیار معمول هستند. چرا که هورمون های تجمع یافته ی شما باعث ورم کردن لثه های شما شده و دهان شما را نسبت به باکتری ها و جرم ها آسیب پذیر می کند. هنگامی که دندان های خود را مسواک می زنید، به یاد داشته باشید تا روی زبان خود را هم مسواک بکشید تا میزان باکتری های موجود در دهانتان را به حداقل برسانید.
هورمون های بارداری ممکن است باعث تیرگی پوست شوند. این پدیده موجب ایجاد کک و مک و خال های گوشتی، یک خط تیره روی مرکز شکمتان( به نام Linea Nigra) ، لکه های قهوه ای یا پوستی که رنگش به آبی یا خاکستری می زند و روی صورتتان قرار گرفته می شود. بیشتر این عوارض چند ماه بعد از زایمان از بین می روند. تنها سعی کنید تا در سایه باقی بمانید. چرا که آفتاب این تیرگی را تشدید می کند.

توصیه هایی برای این هفته

  • آیا قرار است صاحب یک پسر شوید؟ بهتر است در مورد ختنه کردن او با همسرتان صحبت کنید. نظر پزشکتان هم بپرسید.
  • آیا عامل آرهاش (Rh) خود را می دانید؟ اگر نه بهتر است زودتر متوجه شوید. اگر آر هاش شما منفی و مال نوزادتان مثبت است، باید یک واکسن مانند گلبول ایمنی آرهاش به نام RhoGAM به شما تزریق شود تا از ساخت پادتن ها جلوگیری شود..
  • آیا پستان هایتان احساس متفاوتی دارند؟ حساسیت پوستی در سه ماهه ی سوم معمول است. اما نباید از آن ها چشم پوشی کرد. در چکاپ بعدی خود، از پزشکتان بخواهید تا پستان هایتان را معاینه کند.
  • نوزادتان در سه ماهه ی سوم بیشترین میزان آهن خود را جذب می کند. پس سعی کنید از مواد مملو از آهن مانند مرغ، لوبیا اسفناج، گوشت قرمز، تفو و غلات صبحانه ی غنی شده استفاده کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید