هفته بیست و هفتم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک کاهو است

حدودا ۳۸ سانتیمتر طول، ۰.۹۸ کیلوگرم وزن!
size-of-a-seed-square-yellow
۱۳ هفته باقی مانده

بچه شما در هفته بیست وهفتم بارداری

گوش های بسته

بچه ی شما می تواند صدای شما را بشنود اما بدانید که گوش های او گرفته است زیرا با Vernix Caseosa پوشیده شده؛ همان لایه ی محافظ موم مانند روی پوست.


 

بچه سکسکه می کند

اگر حرکات غیرعادی در شکمتان حس می کنید، ممکن است سکسکه باشد. با رشد بیشتر شش ها، احتمال سکسکه بیشتر می شود.


 

فعالیت زیاد!

ژیمناستیک کوچولوی شما شروع به انقباض های عضلانی کرده یعنی همه ی لگد ها و مشت ها و غلتیدن هایش.

 

در انتهای سه ماهه ی دوم، نوزاد شما حدود ۳۷ سانتی متر دارد. وزنش به سرعت در حال افزایش است و در حال حاضر حدود یک کیلو وزن دارد.( دو برابر ماه گذشته) اکثر نوزادان در این سن هنوز به جمع شدن درون خود در رحم علاقه دارند.( عبارت حالت جنینی نیز از اینجا شکل گرفته)

نوزاد صدای شما را تشخیص می دهد
خبر مهم: احتمال دارد نوزادتان صدای شما و همسرتان را تشخیص بدهد. رشد شنوایی او در حال ایجاد شبکه ای از اعصاب متصل به گوش است. ( هر چند صدایی که نوزاد می شنود به لطف مایع خامه ای Vernix که آن را احاطه کرده، خفه شده است.) پس حالا زمان خوبی است تا با نوزادتان حرف زده و برایش آواز بخوانید. در این زمان، شریکتان می تواند با چسباندن گوشش به شکم شما، صدای قلب نوزاد را بشنود.

حس چشایی نوزاد و سکسکه
غدد چشایی نوزاد شما دیگر شکل گرفته اند. اگر شما مقداری غذای تند بخورید، نوزادتان می تواند تفاوت مزه ی مایع درون کیسه ی آبتان را تشخیص دهد. ( اما این پدیده حدود دو ساعت پس از آنکه شما غذا خوردید اتفاق می افتد.) حتی بعضی از نوزادان با سکسکه کردن، نسبت به این مزه واکنش نشان می دهند. این سکسکه ها که برای شما مانند یک گرفتگی کوچ شکم به نظر می رسند، نه تنها نوزاد را اذیت نکرده بلکه برای آن ها هیجان انگیز هم هستند.

 

 

بدن شما در هفته بیست و هفتم بارداری

دو هفته پیش شکم شما که توپ فوتبال بود. حال در هفته ی ۲۷ام رحمتان به اندازه ی یک توپ بسکتبال رسیده. متاسفانه رحمتان تنها چیزی نیست که در حال رشد کردن است. در این لحظه از بارداری، از هر چهار نفر، سه نفر افزایش سایز اندام هایشان را تجربه می کنند,به خصوص پاها، قوزک پا و دست ها. این پدیده که Edema نام دارد، هنگامی رخ می دهد که مایعات در لایه های پوستیتان جمع می شود. این پدیده به دلیل جریان خون و فشار رحمی ای که روی کانوا( رگ بزرگی که در سمت راست بدنتان قرار گرفته و خون را به قلبتان بر می گرداند) است رخ می دهد.

در حالی که از جا کردن پایتان درون کفش یا درآوردن حلقه از دستتان رنج می برید، به یاد داشته باشید که این پدیده موقت و کاملا طبیعیست. اما اگر به نظر بیش از حد معمول رسید، با پزشک خود مشورت کنید. چرا که می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد.( هر چند اگر به این بیماری دچار شده باشید، تعدادی از عوارض دیگری مانند فشار خون بالا یا پروتئین موجود در ادرار خواهید داشت.

اگر این عوارض را تجربه نکرده اید، نگرانی ای وجود ندارد.) سعی کنید برای جلوگیری از این واقعه، مدت طولانی جایی نشینید یا نایستید. سعی کنید مقداری نرمش مخصوص بارداری، مانند راه رفتن یا شنا کردن انجام دهید و هنگام خوابیدن پای خود را کمی بالا تر از سطح بدنتان قرار دهید. حواستان باشد که هر روز به میزان فراوان مایعات بنوشید. نوشیدن کم مایعات ورم ها را از بین نمی برد اما نوشیدن زیاد آن ها ممکن است این کار را بکند. و سعی کنید خوشبین باشید: Edema پدیده ای موقتی است. بعد از زایمان به حالت عادی خود باز خواهید گشت.

ناف جدید شما
آیا نافتان بیرون زده است؟ آیا کاملا از روی لباس هایتان دیده می شود؟ نگران نباشید. این پدیده کاملا طبیعیست. اما دو سوال ممکن است برای شما پیش بیاید. اول اینکه با این ناف بیرون زده چه کار باید بکنید؟ و دوم اینکه آیا نافتان به حالت اولیه اش برمی گردد؟ جواب سوال اول اینست: کار خاصی نمی توانید برای آن انجام دهید. و اینکه بعد از زایمان، ناف شما به حالت اولیه اش باز خواهد گشت،هرچند ممکن است کمی شل تر از قبل شده باشد.


عوارض بارداری در هفته بیست و هفتم

غش کردن یا سرگیجه
این پدیده یک عارضه ی طبیعی از بارداری است. اما اگر غش کرده یا بیش از حد سرگیجه دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. می توانید با دراز کشیدن و بالا بردن پا هایتان به محض اجساس سرگیجه، از شدت آن بکاهید.

خونریزی لثه ها
به لطف هورمون های بارداری، لثه های شما ورم کرده و ملتهب می شوند و حتی ممکن است خون ریزی کنند. هر چند خونریزی لثه ها یک پدیده ی رایج است( و به احتمال زیاد پس از زایمان از بین می رود) بهتر است تا از دندان ها و دهانتان به خوبی مراقبت کنید. حداقل مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید.

سندروم پای بی قرار
برای بعضی از مادران در حال انتظار، اینگونه به نظر میرسد که پایشان زندگی جدا گانه ی خودش را دارد. مخصوصا زمانی که شب ها دراز می کشید، این حس افزایش می یابد. با پزشک خود در این باره مشورت کنید. در بعضی از زنان، این بیماری به فقر آهن و کم خونی یا حساسیت به یک سری از غذا های خاص مربوط است. سعی کنید یوگا انجام دهید یا از تکنیک های مخصوص ریلکس شدن استفاده کنید.

خارش شکم
کشیدگی شکم شما موجب خارش و خشک شدن پوستتان می شود. به طور مداوم از نرم کننده استفاده کنید یا مقداری جوی دو سر در آب وان حمام ریخته و مدتی در آن دراز بکشید تا از میزان خارش کاسته شود.

بینی پر
گویا که یک شکم باد کرده و دست و پای ورم کرده کافی نبوده و حالا باید با یک مجرای تنفسی ورم کرده هم سروکله بزنید. بعد از تولد نوزاد راحت خواهید شد اما تا آن زمان می توانید از اسپری های مخصوص استفاده کنید تا گرفتگی بینی را از بین ببرید.


درد رباط گرد
باز باید شکم بزرگتان را برای این دردی که در میانه ی آن احساس می کنید، سرزنش کنید. بله دیگر می دانید باید چکار کنید: کمی دراز بکشید.

برای تغییرات هفته بیست و هشتم بارداری آماده اید؟!

جنین ها در این زمان می توانند زبانشان را بیرون بیاورند. کسی دقیقا نمی داند چرا اما ممکن است جنین شما در حال چشیدن مایع درون کیسه ی آب باشد!

مطالعه برای شما مفید خواهد بود

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید