هفته بیست و ششم بارداری > هفته به هفته

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری بچه ی شما به اندازه ی یک بادمجان است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۲۳ سانتیمتر طول، ۰.۹۱ کیلوگرم وزن!
حدودا ۲۳ سانتیمتر طول، ۰.۹۱ کیلوگرم وزن!
seed
۱۴
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیست و ششم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

بچه شما در هفته بیستم و ششم
به من نگاه می کنی؟
دوست داشتنی شما برای پلک زدن و نگاه کردن شما آماده می شود و پلک هایش رشد می کنند.
به من نگاه می کنی؟
آخ!
ناخن های کوچولوی او درآمده اند. مراقب باشید، وقتی که انگشتان او را روی چشمانتان می گذارید ممکن ناخن هایش تیز و بلند باشند.
هفته بیست و ششم بارداری
تمرین بلعیدن
جنین شما در این هفته هم به بلعیدن مایع درون کیسه ی آب ادامه می دهد. این عمل برای رشد سالم شش های ضروریست.

چه خبر از جنین؟ او حالا ۹۰۰ گرم وزن دارد و قدش به بیش از ۱۴ اینچ رسیده است. جنین شما به زودی مجبور است که کمی جمع و جور تر در رحمتان بنشیند اما نگران نباشید، هنوز هم فضای زیادی برای رشد دارد. این فقط به این معنی است که کوچولوی شما دیگر فضای کافی برای پشتک زدن یا حرکات آکروباتیک دیگر نخواهد داشت.

چشمان جنین باز است

جنین شما بالاخره در هفته بیست و ششم بارداری چشمانش را باز کرده است. چشمانی که طی چند ماه اخیر کاملا بسته بوده تا شبکیه و سایر نقاطی که برای تمرکز روی سوژه مورد نیازند تشکیل شوند. آن ها بالاخره باز شده اند. این یعنی جنین شما می تواند همه چیز را ببیند ولی متأسفانه چیز هیجان انگیزی درون رحم برای دیدن وجود ندارد. اما این کار را امتحان کنید.

یک چراغ قوه به سمت شکمتان بتابانید. ممکن است جنین شما در جواب ممکن است لگد بزند. در حال حاضر قرنیه ی چشم که قسمت رنگی آن به حساب می آید هنوز رنگدانه ندارد و هنوز برای فهمیدن رنگ چشمان او زود است. حتی در هنگام تولد هم نمی توان به رنگ چشمان او اعتماد کرد زیرا تا حدود یک سالگی احتمال تغییر رنگ در رنگدانه های چشم او وجود دارد. بیشترین تغییرات در زمان شش الی نه ماهگی اتفاق می افتند.

فعالیت امواج مغزی جنین آغاز می شود

در هفته بیست و ششم بارداری فعالیت امواج مغزی جنین شما شروع می شود یعنی او نه تنها می تواند صداها را بشنود بلکه قادر به پاسخگویی به آن ها هم هست. البته نه با کلمات بلکه با افزایش ضربان قلب یا یک حرکت.

توصیه هایی درباره هفته بیست و ششم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیست و ششم بارداری

baby size week 1 and 2

در هفته بیست و ششم بارداری شما دو سوم مسیر را پیموده اید و رحمتان حدود ۲.۵ اینچ بالاتر از نافتان قرار گرفته. دقت کرده اید که نافتان بیرون زده و حالا شکل جدیدی به خود گرفته است. درست است که حالا جواهراتی که به نافتان آویخته بودید خیلی زیبا به نظر نمی رسد ولی به هرحال این هم بخشی از دوران بارداری است.

حدودا در اواسط یا اواخر سه ماهه ی دوم رحم شما به قدری بزرگ می شود که به ماهیچه های شکمی فشار می آورد و باعث بیرون زدگی ناف می شود. به طور معمول چند ماه پس از زایمان ناف شما به شکل اولیه ی خودش برمی گردد. اما ممکن است حالا کمی کشیده شده به نظر برسد. تا آن موقع به خوبی نافتان را تمیز کنید.

بی خوابی

اگر مدتیست که یک شب خواب راحت نداشته اید، باید ورود شما را به دنیای بی خوابی دوره ی بارداری خوش آمد بگوییم. با سوزش معده و نیاز به ادرار مکرر و آن بچه ی بزرگ مشخص است که بدن شما نمی تواند به راحتی استراحت کند. اما راهکار های زیادی وجود دارند که باید برای در رخت خواب ماندن انجام دهید. به جای دراز کشیدن روی زمین، روزانه ورزش کنید، هوای تازه تنفس کنید و مایعات فراوان بنوشید.

حرکات جنین در رحم

حس می کنید که یک بچه ی کاراته باز در شکمتان لگد می زند؟ او در واقع در حال تمرین تمام حرکاتیست که ممکن است در دنیای بیرون استفاده کند(مثلا حرکت پدال زدن که برای راه رفتن لازم است). همزمان با رشد سیستم عصبی جنین، حرکات او هماهنگ تر از گذشته می شوند. و با بزرگتر و نیرومند تر شدن جنین، حرکات او هم با پرقدرت تر می شوند و ممکن است برای شما دردناک باشند. مثلا ممکن است لگدی دردناک بزند یا پایش را آن قدری دراز کند که به درون قفسه ی سینه ی شما وارد شود. بار بعدی که ضربات او را حس کردید حالتتان را عوض کنید یا کمی کش و قوس بیایید. حتی می توانید خیلی آرام با دستتان پشت او را فشار دهید تا زیاد تکان نخورد. فقط باید پاسخ حریفتان را در این میدان مبارزه بدهید و او را سر جایش بنشانید!

عوارض بارداری در هفته بیست و ششم

عوارض بارداری در هفته بیستم ششم
باد معده
بزرگ شدن رحم شما باعث فشار بر روی معده و روده های شما شده و به همین دلیل شما احساس باد معده می کنید. برای کاهش این مشکلات وعده های بیشتر ولی کوچکتر میل کنید تا به سیستم گوارشتان فشار نیاید.
باد معده
میگرن
بعضی از خانم هایی که سابقه ی میگرن دارند در طول بارداری به دفعات بیشتری با آن دست و پنجه نرم می کنند( البته میگرن تعدادی از آن ها هم کمتر می شود!) پس خیلی تعجب نکنید. از آن جایی که درمان های قوی برای میگرن در این دوران برای شما مناسب نیست به فکر طب سوزنی، ماساژ، مدیتیشن و یوگا باشید. این راهکار ها استرس را هم کم می کنند.
میگرن
مغز در دوران بارداری
آیا اخیرا بعضی از قرار ملاقات ها یا اطلاعات ضروری را فراموش می کنید؟ در حالیکه این ضعف در حافظه عادی است، سعی کنید اطلاعات مهم را یادداشت کنید یا در تلفن همراهتان ذخیره کنید تا در برنامه های روزانه تان اختلال ایجاد نشود.
مغز در دوران بارداری
دست و پا چلفتی شدن
مفصل های شل، مرکز ثقل جابجا شده و اضافه وزن تنها بخشی از عوامل مؤثر بر سر خوردن یا افتادن شما هستند. این حالت موقت است اما در این مدت بیشتر احتیاط کنید.(مخصوصا در حمام یا سطوح لغزنده.)
دست و پا چلفتی شدن
تاری دید
اگر در چشمانتان احساس ناراحتی می کنید، حتما به خاطر هورمون های بارداری است که تولید اشک شما را کم کرده و چشمانتان را خشک کرده. از قطره های چشمی برای التیام این خشکی استفاده کنید و اگر مشکلات بینایی تان شدید شد، حتما به پزشکتان بگویید. تاری شدید بینایی ممکن است در اثر بیماری پره اکلامپسی باشد.
تاری دید
درد رباط گرد
اگر درد ناشی از بزرگ شدن رحمتان اخیرا بیشتر شده( به این درد، درد رباط گرد می گویند)، بنشینید یا دراز بکشید تا در حالت راحتی قرار بگیرید. به علاوه به آرامی تغییر وضعیت دهید تا درد را تشدید نکنید.

توصیه هایی برای این هفته

  • از خرید گهواره هایی که یکی از دیواره هایش به صورت ریلی بالا و پایین می رود خودداری کنید. این نوع گهواره دیگر تولید نمی شود و برای کودک خطرناک است.
  • یک مادر سالم تا این لحظه حدود ۷ تا۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کرده. اگر وضعیت تغییر وزن شما چیزی خارج از این محدوده است، به پزشک خود اطلاع بدهید.
  • اگر هنوز خرید برای نوزاد را شروع نکرده اید با تعدادی از مادرانی که قبلا این تجربه را داشته اند مشورت کنید. آن ها حتما اقلام غیر ضروری را به شما معرفی می کنند تا به صرفه خرید کنید.