هفته بیست و پنجم بارداری

 بچه ی شما به اندازه ی یک کلم است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۲۳ سانتیمتر طول، ۰.۷۷ کیلوگرم وزن!
حدودا ۲۳ سانتیمتر طول، ۰.۷۷ کیلوگرم وزن!
seed
۱۵
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیست و پنجم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

واکنش لرزیدن
بچه را نترسانید! واکنش های لرزیدن او در حال ایجاد هستند.( شاید هم بتوانید کمی او را بترسانید تا سکسکه اش قطع شود!)
چربی بچه
چربی بچه در راه است. با اینکه هنوز هم لاغر است، او به کندی وزن اضافه می کند و ظاهر چروکیده اش بهتر می شود.
ظهور رنگ موها
اگر جنین شما مو دارد( بعضی ها کچل هستند)، رنگ و بافت آن ها در این مقطع زمانی قابل مشاهده است.

نوزاد شما به سرعت در حال رشد کردن است و طولش در این لحظه به ۳۵ سانتی متر رسیده و وزنش حدودا ۶۷۵ گرم است. چه اتفاقات دیگری در این هفته در حال رخ دادن است؟ پوست نوزادتان صورتی تر می شود. این تغییر رنگ به خاطر گرما نیست( چرا که مایع داخل رحم نوزاد شما را در یک دمای مطلوب و ثابت نگه میدارد) بلکه به این خاطر است که مویرگ هایی در حال شکل گیری زیر پوست نوزادتان هستند و آن را مملو از خون می کنند.

در اواخر این هفته یک سری از این رگ های خونی تبدیل به شش ها ی نوزادتان می شود. اما در هفته ی ۲۵ ام بارداری، آن شش ها راه زیادی در پیش دارند. هر چند همین حالا نیز در حال تولید سورفکتانت هستند. سورفکتانت ماده ای است که به شش ها کمک می کند تا بعد از تولد نوزاد باز شوند. شش ها هنوز ناقص تر از آنند که به درستی اکسیژن را به جریان خون رسانده و کربن دی اکسید را با باز دم خارج کنند.

بینی نوزاد به کار می افتد

شش ها تنها ابزاری نیستند که برای دریافت اکسیژن مورد نیاز است. مجرای بینی و خود بینی نوزاد نیز در این هفته به کار می افتند. گذشتگان بر این باور بودند که مجرای بینی در زمان بارداری، تا این هفته بسته بوده اما تحقیقات اخیر نشان داده که آن ها خیلی زود تر باز شده و در طی هر سه دوره ی سه ماهه ی بارداری نیز باز می مانند. این وضع به نوزاد شما اجازه می دهد که بتواند نفس کشیدن را تمرین کند. هرچند بدلیل اینکه هوایی در رحم وجود ندارد، نوزادتان در حال تنفس مایع درون کیسه ی آب است. همچنین در این هفته، نوزاد می تواند میزان کمی از بو ها را تشخیص دهد. البته تشخیص بو ها در سه ماه ی سوم به طور کامل اتفاق می افتد.

توصیه هایی درباره هفته بیست و پنجم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیست و پنجم بارداری

baby size week 1 and 2

در هفته ی ۲۵ ام بارداری رحم شما به اندازه ی یک توپ فوتبال شده است. اما در حالی که از این توپ شکمی لذت می برید، به احتمال زیاد از آنچه در پشت بدنتان در حال رخ دادن است خوشنود نخواهید بود.

بواسیر

بیش از نیمی از زنان باردار از رگ های ورم کرده و مقعد در حال خارش رنج می برند. چرا که رحم بزرگ شما به سمت پایین فشار آورده و جریان خون را در آن محل افزایش می دهد. حال با اینکه این موضوع خطرناک نیست، بواسیر، نوعی از رگ های واریسی، ممکن است دردناک شده و باعث خونریزی از مقعد شود. یبوست می تواند این مشکلات را تشدید کند. پس بهتر است برای پیش گیری از این پدیده مایعات فراوان بنوشید و فیبر فراوان بخورید.( مانند میوه ها، سبزیجات و دانه های سبوس دار) انجام تمرینات کگل( تمرینات کف لگن) و فشار نیاوردن به خودتان هنگام مدفوع کردن، می تواند به کاهش این عوارض کمک کند. در این میان از کمپرس سرد استفاده کنید تا از درد کم کرده و به یاد داشته باشید بعد از زایمان همه ی این عوارض از بین خواهند رفت.

سلامت دندان ها

می خواهید نوزادتان تا حد لازم در شکمتان بماند؟ از نخ دندان استفاده کنید. به طور عجیبی بهداشت و سلامت دندان ها به طول زمان بارداری مرتبط است. دو بار مسواک زدن دندان هایتان در روز و استفاده از نخ دندان به طور مداوم می تواند ریسک التهاب و خونریزی لثه ها را کاهش می دهد. اما اگر درمان نشود، ممکن است به عفونتی جدی تبدیل شود که می تواند موجب زایمان زودرس یا افزایش ریسک پره اکلامپسی شود. اگر حواستان به این موارد باشد، باور این که زنان با هر بارداری یک دندان خود را از دست خواهند داد، فراموش خواهد شد.

عوارض بارداری در هفته بیست و پنجم

سوزش معده یا سؤهاضمه
آیا حس می کنید اسید معده تان بالا آمده و تا سینه تان رسیده است؟ همیشه مقداری خنثی کننده ی اسید معده در نزدیکی خود داشته باشید تا به محض احساس درد آن را از بین ببرید.
خروپف
خروپف کردن در دوران بارداری بسیار رایج است. چرا که با افزایش جریان خون در غشاء های مخاطی در بینیتان، ممکن است موجب گرفتگی شود. اما اگر خروپف هایتان به طور جدی با خوابتان مداخله دارد، ممکن است به بیماری آپنه ی خواب دچار شده باشید(در این بیماری شما از کمبود اکسیژن رنج می برید) پس از پزشک خود، در این مورد سوال کنید.
خارش دست ها( سندروم تونل کارپ)
افزایش حجم خون در دوران بارداری ممکن است موجب ورم هایی شود که روی اعصاب دست فشار می آورند که نتیجه ی آن سندرم تونل کارپ است. با پزشک خود در باره ی استفاده از مچ بند یا تب سوزنی برای کاهش درد و خارش مشورت کنید.
اختلال در مفصل لگن (SPD)
اگر در لگن خود احساس درد می کنید، ممکن است به بیماری SPD دچار شده باشید. این بیماری توسط رباط های ریلکس و کشیده شده ای ایجاد می شود که وظیفه ی آن ها نگه داشتن مفاصل لگن در کنار هم است. نرمش های کگل خود و یک سری تمرین لگنی انجام دهید. این کار ماهیچه های آن ناحیه را قوی می کند. اگر درد شدید شد، از پزشکتان بخواهید شما را به یک فیزیوتراپ معرفی کند.
سندروم پای بی قرار(RLS)
علاوه بر تمام عوارض نام برده شده، شما همچنین ممکن است احساس خارشی را در پاهای خود نیز حس کرده و بخواهید مدام آن را تکان دهید. از پزشک خود بخواهید تا شما را برای کم خونی ناشی از فقرآهن آزمایش کند. عده ای از متخصصین بر این باورند کم خونی با RLS در ارتباط است. تغذیه ی خود را نیز در نظر داشته باشید. برای بعضی از زنان، بعضی عادات غذایی می تواند عوارض این بیماری را وخیم تر کند.
رشد سریع مو
اهورمون های بارداری جلوی ریزش روزانه ی مو را می گیرند. در نتیجه ممکن است متوجه شوید که مو هایتان ضخیم تر و براق تر از گذشته شده. از آن لذت ببرید. چرا که پس از زایمان تمام مو های ریخته نشده خواهند ریخت.

توصیه هایی برای این هفته

  • تحقیقات نشان داده زنانی که به زودی مادر می شوند، اگر افکار مثبت را از خود دور کنند، در ریسک ابتلا به افسردگی پس از زایمان هستند. پس به سرعت کمک بگیرید.
  • رحم شما که در حال حاضر به اندازه ی یک توپ فوتبال است، در حال کشیدن پوست شماست. این پدیده موجب ایجاد خارش بر روی پوست شکمتان می شود. از لوسیون ها و نرم کننده ها استفاده کنید.
  • بهتر است دیگر کم کم به فکر اسم نوزادتان باشید. آیا خوش آهنگ است؟ چگونه قرار است صدایش کنید؟ و…