هفته بیست و چهارم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک ذرت است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۲۲ سانتیمتر طول، ۰.۶۸ کیلوگرم وزن!
حدودا ۲۲ سانتیمتر طول، ۰.۶۸ کیلوگرم وزن!
seed
۱۶
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیست و چهارم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

حجیم شدن
لوبیا کوچولوی شما روز به روز وزن اضافه می کند و بیشتر آن مربوط به تجمع چربی و رشد ماهیچه ها و اندام ها و استخوان هاست.
لا لا لالایی
سیستم شنوایی کودک به سرعت در حال رشد است و این یعنی اگر یک آهنگ خاصی را به تکرار برای او پخش کنید، می تواند آن را بشناسد و وقتی به دنیا آمد با شنیدن آن آرام بشود.
بچه با موی سفید
او حالا مژه ها، ابرو وو موهای سفید رنگ دارد و هنوز باید رنگدانه بگیرد.

صورت نوزاد شکل می گیرد

طول نوزاد شما در حال حاضر حدود ۲۸ سانتی متر است و حدود ۶۰۰ گرم وزن داشته و حدود ۱۷۰ گرم در هفته بر وزنش اضافه می شود. بیش تر این وزن متعلق به اندام های داخلی، استخوان ها، عضلات و تجمع چربی بدن نوزاد است. در فکر این هستید که نوزادتان به چه کی یا چه چیزی شباهت خواهد داشت؟ اگر یک دوربین مخصوص نوزاد (baby cam) داشته باشید، می توانید به این سوال پاسخ دهید. آن صورت زیبا دیگر به طور کامل شکل گرفته( هرچند هنوز کوچک است) و با مژه ها و ابرو و مو تکمیل شده است.

رنگ موی نوزادتان چه خواهد بود؟ در حقیقت موی نوزاد شما در حال حاضر سفید است چرا که هنوز رنگدانه ای در خود ندارد. چربی ای که در بدن نوزادتان نیز پخش خواهد شد هنوز کامل شکل نگرفته است. تا زمان سخته شدن آن ها، پوست بسیار نازک نوزاد شفاف است و شما می توانید با یک نگاه از نزدیک، جوارح داخلی نوزاد و استخوان ها و رگ های خونی اش را ببینید. خوشبختانه این شفافیت زیاد ماندگار نخواهد بود.

شنوایی جنین

چه موزیکی در گوش کوچولویتان نواخته می شود؟ نوزادتان می تواند انواع صدا های گوناگون را در رحم شما بشنود: هوایی که در شش های شما پر و خالی می شود، قار و قور شکمتان، صدای شما و همسرتان( که نوزاد پس از به دنیا آمدن آن ها را تشخیص خواهد داد) و حتی صدا های بلندی مانند صدای بوق ماشین، پارس سگ ها و آژیر آتش نشانی را هم می تواند بشنود.

توصیه هایی درباره هفته بیست و چهارم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیست و چهارم بارداری

baby size week 1 and 2

تقریبا ناف تمام زنان باردار، در زمانی که رحم در حال رشدشان به شکمشان فشار می آورد، بیرون می زند. اما همه چیز پس از زایمان به حالت اولیه ی خود باز خواهد گشت. هرچند ناف و یک سری دیگر از اندام هایتان به نظر کشیده خواهند آمد.

سندرم تونل کارپ

از دیگر عوارض آزار دهنده ی بارداری، انگشت ها و مچ بی حس شده ی شماست که چندان خوشایند نیست. این عارضه سندرم تونل کارپ نام دارد. بی حسی و سوزن سوزن شدنی که در دست ها و انگشت هایتان احساس می کنید، معمولا ناشی از حرکات مداومی است که با آن ها انجام داده اید.( مانند تایپ کردن) اما این سندروم به دلیل دیگری سراغ زنان باردار می آید. ورم بدن که پدیده ای معمول در بارداری است، باعث شده تا مایعات در اندام های پایینیتان در طول روز جمع شود، بعد هنگامی که دراز می کشید، باز در تمام شما پخش خواهد شد( ازجمله دست هایتان) و روی اعصابی که در مچتان وجود دارد، فشار می آورد. این فشار موجب بی حسی، حس قلقلک یا درد مبهمی در دست ها، انگشت ها و مچتان می شود.

با دوری کردن از خوابیدن روی دست هایتان و گذاشتن یک بالش زیر دستتان برای افزایش ارتفاع آن، درد را کم کنید. تکان دادن دست ها و انگشت هایتان هم می تواند مفید باشد. حواستان باشد اگر به مدت طولانی می خواهید تایپ کنید یا پیانو بنوازید، مدتی یک بار به خود استراحت داده و نرمش های مخصوص دست انجام دهید. اگر درد زیادی را تحمل می کنید، یک مچ بند می تواند به شما کمک بزرگی بکند. خوشبختانه پس از زایمان، هنگامی که ورم ناشی از بارداری شما بر طرف شود، این درد نیز از بین می رود.

التیام خارش و قرمزی دست ها

قطعا شنیده اید که بارداری با خود عوارضی به همراه دارد و اکثر آن ها چندان دلپذیر نیستند. اما به احتمال زیاد انتظار عوارض بی ربط به هم را نداشته اید- مانند خارش و قرمزی دست ها که ارتباطی با شستن ظرف ها ندارد. این التهاب می تواند در بدنتان پخش شود. حتی ممکن است بر روی پاهایتان نیز ایجاد شود. با اینکه این پدیده یکی از عوارض معمول بارداری است، حتما آن را با پزشکتان در میان بگذارید. احتمال دارد این پدیده منجر به بیماری ای به نام کلستاز شود. باز هم می توانید هورمون های بارداری را مقصر بدانید. خارش و قرمزی دست ها، علاوه به لیست تمام عوارض عجیبی که در این روز ها تجربه می کنید( لکه های روی پوست، پاهای بزرگ شده، افزایش بزاغ دهان و کاهش بینایی و ..) نیز، اضافه خواهد شد.

برای از بین بردن قرمزی، علاوه بر زایمان، راهکار ها دیگری نیز وجود دارد. از عوامل تحریک کننده ی آن مانند گرمای بیش از حد، دوش های داغو طولانی و پوشیدن جوراب یا دستکش های گرم دوری کنید. بعضی از زنان با نگه داشتن دست های خود در آب سرد یا استفاده از کمپرش سرد خود را التیام می دهند.

عوارض بارداری در هفته بیست و چهارم

هنوز از یبوست رنج می برید؟ هورمون های بارداری باعث می شوند عضلات گوارشی شما ریلکس شوند تا غذا به مدت بیشتری در آن باقی مانده و مواد مغذی آن بیشتر جذب شود. اما این باعث نمی شود تا شما احساس خوبی از آن داشته باشید. به میزان زیاد آب و آب میوه بنوشید تا غذا را راحت تر در دستگاه به حرکت درآورد.
اگر سردرد هایتان تا چند روز ادامه دارد و گاهی اوقات شدید شده و با خود حالت تهوع و مشکل بینایی به همراه دارد، احتمالا به میگرن مبتلا شدید. با پزشک خود در میان گذاشته و آنچه را که می خورید ثبت کنید. با توجه به اینکه چه غذاهایی را قبل از گرفتن میگرن خورده بودید، می توانید محرک های احتمالی را یافته و از آن ها دوری کنید.
با بزرگ تر شدن رحمتان، رباطی که از آن محافظت می کند کشیده شده و موجب ایجاد درد می شود. این درد های گاه و بی گاه طبیعی اند. اما اگر همراه با عوارضی مانند تب، لرز و خونریزی هست، با پزشک خود مشورت کنید.
هنگامی که گرفتگی پا به سراغ شما می آیند، با کشیدن ساق پا و حرکت دادن و کشش آرام قوزک پاو بالا کشیدن انگشت های پایتان می توانید از درد بکاهید و از از گرفتگی جلو گیری کنید.
آیا لنز های طبی شما به تازگی اذیتتان می کنند؟ آیا دید شما کمی تار شده؟ هورمون های بارداری می توانند روی تولید اشک تاثیر بگذارند و موجب حساس شدن و اذیت چشم شوند. هممچنین این هورمون ها موجب تجمع مایعات در چشم می شود کع باعث شده تا دید شما تار شود. این مشکل پس از گذشت زمان کمی از زایمان برطرف می شود پس به دنبال عینک جدید در حین بارداری نباشید.

نگران پا های ورم کرده ای که دیگر در کفش هایتان جا نمی شود نباشید.تنها سعی کنید تا از شارش مایعات به سمت پاهایتان جلو گیری کنید. یعنی پاهایتان را هنگام نشستن کمی بالا قرار دهید.

توصیه هایی برای این هفته

  • در میان هفته ی ۲۴ تا ۲۸ ام، پزشکتان از شما یک تست گلوکز می خواهد. سطح قند خون شما می تواند نشانگر احتمال ابتلا به دیابت ناشی از بارداری است. این بیماری موقتی و قابل درمان است.
  • آیا می خواهید به سفر بروید؟ آن را عقب نیاندازید. تا زمانی که مشکلی برای بارداری شما پیش نیامده، شما می توانید با خیال راحت به سفر بروید. با پزشک خود مشورت کنید. به طور معمول سفر با هواپیما تا ماه هشتم خطری ندارد.
  • آیا در فکر استخدام یک قابله هستید تا در ماه های آخر به شما کمک کند؟ تحقیقات نشان داده کمک گرفتن از این زنان موجب کاهش احتمال نیاز به سزارین، القاء برای زایمان و استفاده از مسکن می شود. فرآیندد تولد ساده تر و کوتاه تر می شود.