هفته بیست و سوم بارداری

بچه ی شما به اندازه ی یک پاپایا است

 

Your baby at week 1 and 2

حدودا ۲۰ سانتیمتر طول، ۰.۵۴ کیلوگرم وزن!
حدودا ۲۰ سانتیمتر طول، ۰.۵۴ کیلوگرم وزن!
seed
۱۷
هفته باقی مانده!

بچه شما در هفته بیست و سوم بارداری

YOUR BABY AT WEEKS 1 AND 2

در یک نگاه

لپ هایت گل انداخته؟
پوست بچه کمی شل و آویزان است( اما از آن جایی چربی در حال تشکیل است، اینطور باقی نمی ماند) و به لطف سرخرگ ها و سیاهرگ های زیر آن یک رنگ مایل به قرمز دارد.
مشت های گره شده
دست و پاهای او بیش از یک مشت کوچولو ضربه می زنند. حتی شاید از بیرون بتوانید سقلمه زدن هایش را ببینید.
قدرت جفت
جفت- طناب نجات جنین که اخرا تکمیل شده- اکسیژن و مواد غذایی را به جنین می رساند و مواد زائد را دفع می کند.

افزایش وزن جنین

در این هفته جنین شما با ۱۱ اینچ قد و حدود نیم کیلوگرم وزن، افزایش وزن شدیدی را آغاز می کند. او قرار است در طی چهار هفته ی آینده به دو برابر وزن کنونی دست یابد(و شما هم ممکن است حس سنگینی کنید). پوست او کمی شل و آویزان است و این به دلیل رشد سریعتر آن به نسبت تولید چربیست اما به محض این که چربی کافی زیر پوستش ذخیره کند، ظاهر بهتری پیدا می کند.

تا زمان تولد جنین تمام بدن او از چربی آکنده می شود و لپ ها و پاهایش تپل می شوند. و با اینکه در هفته ی بیست و سوم از بارداری، اعضای داخلی بدن و استخوان های جنین از روی پوستش قابل مشاهده است( و به دلیل تشکیل سرخرگ و سیاهرگ ها پوستش به رنک قرمز روشن است)؛ با تجمع چربی زیر پوست دیگر چیزی قابل مشاهده نخواهد بود و پوست کدر خواهد شد.

شما می توانید با استفاده از یک گوشی معاینه ی پزشکی، صدای قلب جنین را بشنوید

تا به حال احتمالا چندین بار صدای قلب او را در جلسات سونوگرافی شنیده اید( و هربار هم جذاب است!)، اما حالا فقط به وسیله ی یک گوشی معاینه پزشکی می توانید صدای او را بشنوید!

توصیه هایی درباره هفته بیست و سوم بارداری را از زبان کارشناس مامایی بشنوید

“تهیه شده توسط دکتر نسرین حسینی، کارشناس مامایی و مربی کلاس های بارداری”

بدن شما در هفته بیست و سوم بارداری

baby size week 1 and 2

نوزادی که انتظار به دنیا آمدنش را می کشید در شکم گرم و نرم شما جا خوش کرده- اما تا این لحظه حتما عوارض بارداری شما را کاملا تحت تأثیر قرار داده است. در هفته ی بیست و سوم ذهن شما نامتمرکز است( بله! این تأثیر پروژسترون روی مغز شماست) و پاهای شما درحال بزرگتر شدن است. کف دست ها و پاهای شما ممکن است قرمز شده باشد و پوستتان نسبت به حرارت تحریک پذیرتر است. نشانه های ترک خوردگی به رنگ های صورتی و بنفش روی پوستتان ظاهر می شوند. خط تیره رنگ وسط شکمتان را دیده اید؟

تغییر رنگ پوست

خط تیره رنگ روی شکمتان دقیقا به نام “خط تیره” یا Linea Nigra شناخته می شود. یکی از نشانه های رایج بارداری که در افرادی با پوست تیره تر نمایان تر است. این خط که از ناف تا ناحیه ی تناسلی شما ادامه دارد توسط هورمون های بارداری ایجاد شده، مانند نواحی تیره تر نوک سینه یا کک و مک های تیره تر روی دست و پاهایتان. برخی از خانم های باردار- به ویژه آن هایی که پوست تیره تری دارند- احتمالا تغییر رنگ را روی پوست صورتشان هم تجربه می کنند، مخصوصا در نواحی بینی، پیشانی، گونه ها و چشم ها.

به این پدیده نقاب بارداری یا Melasma می گویند زیرا مانند یک نقاب بر روی صورت می نشیند. البته نگران نباشید، این نقاب زدن ها هم تمام می شوند. تمام این تغییرات به سرعت پس از زایمان از بین می روند. در این مدت می توانید از کرم پودر و پنکیک برای پوشاندن این دوگانگی رنگ پوست استفاده کنید.( از روشن کننده های پوستی استفاده نکنید، زیرا تأثیری نخواهند داشت.)

آرامش خود را حفظ کنید

به نظر می رسد این چیزی که در شکم شماست آرامشتان را سلب کرده. نفس عمیق بکشید. حالا وقت یادگیری چند راهکار برای حفظ آرامش است- که نه تنها در زمان بارداری و زایمان به درد می خورد، بلکه برای روزهای بعد هم به کار می آید. تمام آن روزهایی که نوزاد گریه می کند، همسرتان هنوز از سر کار برنگشته و غذایتان هم سوخته و تلفن هم زنگ می خورد…

اگر وقت آن را دارید، یوگا یکی از بهترین راهکار ها برای کاهش استرس است. ما در این جا چند راه حل به شما ارائه می دهیم تا در هر زمان و مکان روح خودتان را آرام کنید:

۱- بنشینید، چشمانتان را ببندید و یک منظره ی زیبا را تصور کنید(مثلا غروب آفتاب در یک ساحل زیبا، درحالیکه امواج دریا روی شن ها می غلتند و در سوی دیگر منظره ای نفسگیر از کوه ها دیده می شود)
۲- برای ریلکس کردن تک تک ماهیچه های بدنتان تمرکز کنید. از راه بینی آرام و عمیق نفس بکشید و با نفس کشیدنتان یک کلمه کوتاه مثل آره یا نه را بلند بلند تکرار کنید. ده تا بیست دقیقه انجام این کار حتما حالتان را بهتر می کند. البته که حتی یک یا دو دقیقه هم جواب می دهد.

عوارض بارداری در هفته بیست و سوم

فعالیت جنین
ممکن است به حرکات جنین درون رحمتان عادت کرده باشید. تا وقتی که ضربات جنینتان محکم و دردناک نشده از آن ها لذت ببرید.( وقتی جنین به قفسه سینه، عضلات شکمی و گردنه ی رحم لگد می زند واقعا دردناک است!)
اشتهای زیاد
میل به خوردن هرچیزی که در خانه پیدا می کنید کاملا عادیست. سعی کنید یخچال را از غذاهای سالم و مقوی پر کنید زیرا باید تغذیه ی یک جنین در حال رشد را تأمین کنید. از میوه ها، سبزیجات خرد شده، آجیل و بسیکوییت با آرد سبوس دار غافل نشوید.
باد معده
هورمون پروژسترون باعث کاهش سرعت سیستم گوارش و ریلکس شدن ماهیچه های آن می شود. در نتیجه مواد غذایی فرصت بیشتری برای ورود به جریان خون و رسیدن به جنین شما خواهند داشت. آب بیشتری بنوشید تا دچار یبوست نشوید.
خر و پف
یکی از عوارض اذیت کننده ی بارداری که احتمالا خواب همسرتان را به هم می ریزد، خر و پف کردن شماست. این مشکل به دلیل گرفتگی مجاری بینی و ورم غشای مخاط آن به وجود می آید. برای کاهش م می توانید از بخور گرم در اتاق خوابتان استفاده کنید. استفاده از برچسب های مخصوص بینی هم توصیه می شود.
خونریزی لثه ها
برای التیام لثه های حساستان( که در اثر هورمون های بارداری ورم کرده اند) از جویدن مواد قندی بپرهیزید و به طور منظم مسوام بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. در طی دوره ی بارداری، حداقل یک بار مراجعه به دندانپزشک الزامیست.
گزگز کردن دست ها

تورم در دوران بارداری روی اعصاب مچ ها فشار وارد می کند و باعث ایجاد حس درد و گزگز به همراه بروز سندروم تونل کارپ می شود. اگر با رایانه کار می کنید، هرچند وقت یکبار به دست هایتان استراحت بدهید و مچ ها و آرنج را راست نگه دارید. به هنگام کار، سعی کنید آرنج هایتان بالاتر از دست ها قرار نگیرند.

توصیه هایی برای این هفته

  • متأسفانه خوابیدن سخت تر شده. بیخوابی در دوران بارداری در بیش از ۷۵ درصد از خانم ها دیده می شود. زانو هایتان را جمع کنید و میان آن ها بالش قرار دهید.
  • با این که هنوز زمان زیادی تا روز زایمان باقی مانده، حتما برای مرخصی بارداری و زایمان با بیمارستان و محل کارتان هماهنگ کنید.
  • مرخصی پدر را فراموش نکنید. از او بخواهید تا با محل کارش هماهنگ هماهنگ کند.
  • همواره یک بطری آب با خود به همراه داشته باشید. نوشیدن آب فراوان برای حفظ مایعات و خون بدن ضروریست و سبب تشکیل بیشتر مایع درون کیسه ی آب می شود. نوشیدن آب برای تولید شیر هم نیاز است.